TT fiber altyapıda TurkNet'te ne kadar hız alınır?

Türk Telekom fiber altyapısında diğer firmalar 1000 Mbps vermeye başladılar ama TurkNet'te hala maksimum alacağınız hız 100 Mbps. TurkNet açıklanan yeni hız tarifelerini müşterilerine vermiyor.

Türk Telekom fiber altyapısında diğer firmalar 1000 Mbps vermeye başladılar ama TurkNet'te hala maksimum alacağınız hız 100 Mbps. TurkNet açıklanan yeni hız tarifelerini müşterilerine vermiyor.
Çünkü verirseler Gigafiber'in cazibesi kalmayacak. Ya tek fiyat politikasından vazgeçecekler, ki böyle olacağını sanmıyorum, ya da maksimum 100 Mbps vermeye devam edecekler. İkinci seçenek daha olası.

Çünkü verirseler GigaFiber'in cazibesi kalmayacak. Ya tek fiyat politikasından vazgeçecekler, ki böyle olacağını sanmıyorum, ya da maksimum 100 Mbps vermeye devam edecekler. İkinci seçenek daha olası.

Tek fiyat politikasının sürdürülebilir olmadığı dünden belliydi zaten. Fiyatları başkası belirliyor, altyapı başkasına ait sen neye güvenip "Tek fiyat! Tek fiyat!!" diye çıkış yapıyorsun?

Zaten 140 TL zammından sonra düşük hız alan ADSL/VDSL aboneleri küstürdüler. Millet yarı parasına Comnet'e Netspeed'e falan geçti hep. Şimdi de yüksek hız isteyen TT fiber altyapı aboneleri gider. TurkNet de geriye kalan bir avuç GigaFiber abonesiyle kendi kendine devam eder.

Ayrıca tek fiyat ısrarının zararı hep biz ADSL/VDSL düşük hız kullananlara oldu. Yalan mı? Ben yıllarca ADSL kullanıp tam fiyat ödedim. O zaman benden tam fiyat alırken iyiydi... Neyse hadi biz vicdanlı olalım 1000 Mbps aynı fiyat olmasın kabul ama şimdi de gözü kulağı kapatıp size parasıyla bile 100 Mbps üstü hız yok derlerse o zaman kendileri kaybeder. Boz tek fiyat politikanı, yap kardeşim mantıklı ve rekabetçi bir fiyatlandırma ona kimse itiraz etmez.

Tek fiyat politikasının sürdürülebilir olmadığı dünden belliydi zaten. Fiyatları başkası belirliyor, altyapı başkasına ait sen neye güvenip "Tek fiyat! Tek fiyat!!" diye çıkış yapıyorsun?

Zaten 140 TL zammından sonra düşük hız alan ADSL/VDSL aboneleri küstürdüler. Millet yarı parasına Comnet'e Netspeed'e falan geçti hep. Şimdi de yüksek hız isteyen TT fiber altyapı aboneleri gider. TurkNet de geriye kalan bir avuç GigaFiber abonesiyle kendi kendine devam eder.

Ayrıca tek fiyat ısrarının zararı hep biz ADSL/VDSL düşük hız kullananlara oldu. Yalan mı? Ben yıllarca ADSL kullanıp tam fiyat ödedim. O zaman benden tam fiyat alırken iyiydi... Neyse hadi biz vicdanlı olalım 1000 Mbps aynı fiyat olmasın kabul ama şimdi de gözü kulağı kapatıp size parasıyla bile 100 Mbps üstü hız yok derlerse o zaman kendileri kaybeder. Boz tek fiyat politikanı, yap kardeşim mantıklı ve rekabetçi bir fiyatlandırma ona kimse itiraz etmez.
Aldıkları fazlalık paralarla altyapı yatırımları yaptıkları için bence çok da sıkıntı yok. Ortalama fiyattan 20-30 lira fazla ödemek Gigafiberin yayılmasını hızlandıracaksa bence sorun değil.

Bu mesajdan gerçekten bu çıkarımı mı yaptınız?
Benim bakış açım bu şekilde. Tek fiyat politikası 2021 yılının sonbaharına kadar gayet mantıklı ve sürdürülebilirdi. Fakat döviz kurlarının ve enflasyonun bilerek yükseltilmesi bu politikaya ağır darbe vurdu. Düşük işletme maliyetli kullanıcılarla yüksek işletme maliyetli kullanıcıların ödediği miktarlar arasındaki makas açıldı ve bu da taahhüt istemeyen ADSL kullanıcılarına ağır darbe vurdu. Eğer Gigafiber bu hızla yayılmaya devam edecekse (2023 yılı için 10 milyon hane demişlerdi sanırım) bu tek fiyat politikasıyla bir süre daha devam edebilirler. Gigafiber çoğunluğa geçtiğinde de hiçbir sorun kalmaz.

Yeni konular

Geri
Yukarı