TT Fiber altyapısı olmadığından iptal sonrası cayma bedeli

Emrullah Alku

Centipat
Türk Telekom fiber internet kullanıyordum. Gittiğim yerde fiber destek sağlanmıyordu ve zorla ADSL, VDSL'e geçirmeye çalışıyorlardı. İptal ederlerse cayma bedelinin çıkacağını belirtiyorlardı. Abonelik sözleşmeleri yönetmeliğinin 16. maddesine göre bu durumda cayma bedeli çıkmamalıydı. Ben de abone iptalimi yaptım. 1375 TL cayma bedeli çıktı. İnternetten hakem heyetine dilekçe gönderdim. Yakın zamanda da tüketici bilgi sisteminde gündeme alındı olarak gözüktü. Aradığımızda kararın sonucunu 1 hafta içinde haber verileceği söylediler. Buraya kadar sıkıntı yaşamadım ama faturada taksitler toplamı 165 TL olarak bir ücret çıkıyor. Bu ücret tam olarak ne olduğunu bilmiyorum. Normal iptalde, kampanyadan yararlanan ücretin de istenildiğini duymuştum. Bu da bu ücret mi ve bu 165 TL'yi ödememe gibi bir hakkım var mı?

fatura ayrıntı.PNG

Burada 2. sorun da gecikme bedeli yansıtılıyor olması. Donanım Haber'in, Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu ile yaptığı videoda ödemeden de hakem heyetine başvuru yapılabileceğini söylediler. Bu faturayı ödemedim ve hakem heyeti sonucunu bekliyorum ama gecikme bedeli yansıtılıyor. Şu anda fatura 1600 TL'yi geçmiş durumda. Fatura bir olduğundan da ayrı ayrı ödeyemedim. Faturaya gecikme bedeli uygulamaları hakları var mıydı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Hakem heyeti sonucu olumlu çıkması durumunda herhangi bir eksta ücret ödemenize gerek yok. Gecikme bedeli yansatılması normaldir. Sonuçta ortada başvuru olumlu olduğuna dair bir durum yok.

Geri
Yukarı