TTNET indirme hızı sınırlandırması

midto_b

Hectopat
Öncelikle merhabalar. Birçok kişinin sahip olduğu internet ve hat değerlerinden iyisine sahibim şükret buna diyebilirsiniz ama parasını ödediğim hizmetin de karşılığı almak istiyorum. Ekte gördüğünüz üzere Max. Veri oranı: 139719 görünmekte ve ben TTNET ile 16.12.2019 tarihinde 50 Mbit hız üzerine anlaşmama rağmen bana sabit 40960 kbps vermekteydiler. Müşteri hizmetlerini aradığımda saha dolabından eve gelene kadar kayıpların olabileceği her şeyin normal olduğunu ilettiler bana. Ancak Max. Alabileceğim hız dedikleri gibi 40960 kbps olsa veya yakın bir sayı olsa derim ki zaten bu kadar geliyor normaldir diye ancak alabildiğim hız 139719 iken 50 Mbit için vermeleri gereken hız da 51200 olması lazım. Sonrasında durumu 100 Mbps hızda denemek için paketimin yükseltilmesini talep ettim bu sefer yine ekte göreceğiniz üzere 79 Mbps hıza sabitlendiğini gördüm. Yani benim internet hızıma %20 oranında sabitleme konulmuş olduğunu görmekteyim. Müşteri hizmetlerinden konun müdürlüğe iletildiğini gün içinde çözüleceği haberini verdiler fakat gelişme olmayınca BTK'ya başvurdum. BTK üzerinden TTNET'in yazılı cevabı şu şekilde:

"Şikayeti çözümle.

Sayın midto_b, bilgi teknolojileri ve iletişim kurumu üzerinden şirketimize iletmiş olduğunuz şikayetiniz hakkında gerekli inceleme ve çalışmalar titizlikle yapılarak tamamlanmıştır. Şirketimiz abonelik sözleşmesi’nin 5.1.1. maddesinde “belirli bir hız limiti ifadesi ile hızı tanımlanan TARİFE/PAKET’lerde en fazla beyan edildiği kadar hız desteklenebilecektir. İNTERNET/YALIN İNTERNET/FİBER internet hizmeti’ne ilişkin hız, abonenin yararlandığı hizmet açısından maksimum hızı oluşturmaktadır. ” Hükmü yer almaktadır. Bu kapsamda XX numaralı internet aboneliğiniz için yapmış olduğunuz şikayet sonrasında yapılan kontrollerde, hız değerleriniz ile ilgili teknik ekip yönlendirilmesi gerçekleştirilmiştir. Teknik ekiplerimiz tarafından yapılan kontrollerde santral mesafesinin uzak olması sebebiyle hız profilinizin, internet erişim hizmetinden sağlıklı bir şekilde yararlanabileceğiniz hız profilinde verilebildiği tespit edilmiştir. Bilgilerinize arz ederiz. Saygılarımızla. "

Sizlere sormak istediklerim:
1- Hat değerlerime göre 139 Mbps hıza kadar alabilmem gerekmiyor mu?
2- TTNET'in bu yaptığı normal midir, değilse nasıl bir yol izlememi tavsiye edersiniz?

Dosya Ekleri

• f70fb95e92c08c67ff175ee130c227a6.png
    f70fb95e92c08c67ff175ee130c227a6.png
    5,3 KB · Görüntüleme: 41
  • Opera Anlık Görüntü_2019-12-16_155908_192.168.1.1.png
    Opera Anlık Görüntü_2019-12-16_155908_192.168.1.1.png
    5,4 KB · Görüntüleme: 35
Belki 100 Mbps kopma gibi sorunlar olmadan stabil şekilde verilemeyebilir. O da belki yani bence 110Mbps gibi hızlara kadar sorunsuz verir. Neden 50 Mbps hızı 40 olarak verdiler derseniz bence "e kadar" ifadesine güveniyorlar.

Belki 100MBPS kopma gibi sorunlar olmadan stabil şekilde verilemeyebilir. O da belki. Neden 50 MBPS hızı 40 olarak verdiler derseniz bence "e kadar" ifadesine güveniyorlar.

Sayın hocam, hat değerlerimden göreceğimiz üzere 137 mbps hıza kadar alabiliyorum. Yine hattın alım gücü ve snr marjına baktığımızda 100 mbps hayli hayli alıyor diye biliyorum. Ama matematiksel olaraktan 50'de 40, 100'de 80 hız vermiş olmaları kağıt üzerinden baştan %20 bir limitlendirme söz konusu olduğu açık.

İsterlerse o hızı 140 bile yapabilirler. En kötü internette kopma olur 😀 Sınırlandırma olduğu zaten belli ama bence bunu "e kadar" ifadesine uygun şekilde yapıyorlardır.

Net bir şekilde hızınızı sınırlandırmışlar. Benim de 16 megabite kadar olan internetimi 8 veriyolardı mesela uzun süre uğraşlarım ve kavgalarım sonucu 12 alıyorum şuan. Altyapı izin verdiği sürece mazeret sunamazlar. Sürekli arayıp taciz edin gerekiyorsa. Karşınıza çıkan her müşteri temsilcisine hat değerlerinizi güncellemesini 40 megabitten 50 megabite çıkartmasını isteyin. Aldığınız pakete göre bu en doağl hakkınız içlerinden birisi mutlaka istediğinizi yerine getirecektir.

Net bir şekilde hızınızı sınırlandırmışlar. Benim de 16 megabite kadar olan internetimi 8 veriyolardı mesela uzun süre uğraşlarım ve kavgalarım sonucu 12 alıyorum şuan. Altyapı izin verdiği sürece mazeret sunamazlar. Sürekli arayıp taciz edin gerekiyorsa. Karşınıza çıkan her müşteri temsilcisine hat değerlerinizi güncellemesini 40 megabitten 50 megabite çıkartmasını isteyin. Aldığınız pakete göre bu en doağl hakkınız içlerinden birisi mutlaka istediğinizi yerine getirecektir.
Aslında dün 444 0 375'ten arayan hanımefendi manuel olarak düzeltip yükseltmeye çalışsa da müdürlükten sınırlandırılmış olduğunu ve düzeltme sağlayamadığını bildirdi.

Aslında dün 444 0 375'ten arayan hanımefendi manuel olarak düzeltip yükseltmeye çalışsa da müdürlükten sınırlandırılmış olduğunu ve düzeltme sağlayamadığını bildirdi.
Hikaye olduğunu net bir şekilde söylebilirim. O kadar çok bahane duydum ki. Şöyle olabiliyor bazı müşteri temsilcileri kalp kırmamak için küçük bahaneler ile kaçıyor bazıları hiç yardım etmiyor bazıları ise yeni ve bilgisiz olduğu için yapamıyor. 1 saat içerisinde 5 farklı temsilci ile konuştum ve sonunda istediğimi yapan kadın temsilci ile önceki kişilerin ban uydurduğu bahaneleri sordum şöyle bi hata var mı ekranda hata kodu var mı zorluk çıktı mı gibisinden ve hepsine olumsuz yanıt aldım yani bu şu demek oluyor ki hepsi bahane.

Hikaye olduğunu net bir şekilde söylebilirim. O kadar çok bahane duydum ki. Şöyle olabiliyor bazı müşteri temsilcileri kalp kırmamak için küçük bahaneler ile kaçıyor bazıları hiç yardım etmiyor bazıları ise yeni ve bilgisiz olduğu için yapamıyor. 1 saat içerisinde 5 farklı temsilci ile konuştum ve sonunda istediğimi yapan kadın temsilci ile önceki kişilerin ban uydurduğu bahaneleri sordum şöyle bi hata var mı ekranda hata kodu var mı zorluk çıktı mı gibisinden ve hepsine olumsuz yanıt aldım yani bu şu demek oluyor ki hepsi bahane.
Saha dolabı cumartesi aktif edildi o yüzden de söyledikleri şu sizin aldığınız hızı görüyoruz şu anlık en fazla kaç alabileceğinizle bilgiye ulaşamadım diyor. Millinecom'dan falan sorguladığımda hala 13 mbps alabileceğim göründüğü için müdürlük net bilgi paylaşmadığını varsayarak dediklerinin bir kısmına güveniyorum.
Düşür dersen saniyesinde düşürürler ama 😀
Eee düşürünce para istiyolar tabi düşürürler :D
Uzun çabalarım sonunda hakkım olan hızı verdiler, herkese teşekkürler. Konuyu kilitleyebilirsiniz.

Dosya Ekleri

• 100 mbit.png
    100 mbit.png
    5,5 KB · Görüntüleme: 43
Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı