TTNET Wi-Fi adaptör veya alternatif çözüm önerisi

Matadorre

Kilopat
Daha fazla  
Meslek
Kamu Personeli
Arkadaşlar, masaüstü PC için çözüm arıyorum. TTNET 100mgb sınırsız fiber paketim var. Bilgisayarımda şu an çok eskiden beri kullandığım inca Wi-Fi adaptör var hem ömrü doldu hem Dual band değil. Bilgisayarımın olduğu odaya kablo çekmek istedim Ethernet ile bağlanmak için ama duvarda kanal açma işlemi gerektiği için hanımla anlaşamadık o konuda. Şimdi çok çok uçuk fiyatlar olmayacak şekilde önerilerinizi bekliyorum inanın çok anladığım bir olay değil sadece internet paketimi en verimli şekilde kullanmak istiyorum. Bilgisayarda Online oyun oynuyorum dizi film izliyorum Twitch YouTube vs. sitelerde vakit geçiriyorum buna göre tavsiyelerde bulunursanız sevinirim. Telefon ile hız ölçümü aldım bunlar modem ile bilgisayarın olduğu odada alınan veriler pek bir sinyal kaybı gözükmüyor tabii sürekli kullanımda ne gibi bir durum olur onu bilemiyorum hakim değilim o kadar.

Dosya Ekleri

• Screenshot_20201202-142157_Chrome.jpg
    Screenshot_20201202-142157_Chrome.jpg
    54 KB · Görüntüleme: 12
  • Screenshot_20201202-142046_Chrome.jpg
    Screenshot_20201202-142046_Chrome.jpg
    49,1 KB · Görüntüleme: 17
Modemin oldugu odada pencere varsa ve bilgisayarın oldugu odada pencere varsa pimapenin köşesini delin sonra PC'nin oldugu odadaki pimapenin köşesini delin CAT kablo ile alabilirsiniz sonra deldiğiniz kısmı silikon ile kapatırsınız bilgisayarda ne kadar hız alıyorsunuz.

WiFi Kart aldım yakın zamanda. Modeli ASUS PCE-AC68. Bu model yurt dışında satılan bir model ama N11 de "boss Bilişim" adlı satıcıdan 750 tlye aldım. (Şuanki fiyatı 900 TL olmuş) 1 buçuk günde elime ulaştı. Ürün soğutma plakalı, kart ısınsa dahi ping değeri artmıyor ve verimi düşmüyor. 3 antenli ve stand ile geliyor. Beamforming akıllı sinyal güçlendirme mevcut ve hem 2.4 ghz hem 5 ghz destekliyor. İnternet paketim 45 MBPS ve ben 43 mbps stabil alıyorum. Ping değeri vs. muhteşem. Sinyal gücünden bahsetmek gerekirse tam 30 adet WiFi görüyor çevredeki. Muhteşem derecede iyi. Ama şöyle bir şey var ki siz bütçe belirtmemişsiniz. Bana göre bu fiyat baya yüksek, uygun fiyatlı güzel bir ürün arıyorsanız, bu ürünü tavsiye edebilirim. Belli bir bütçe belirtirseniz ona göre de tavsiye verebilirim. Ama şöyle bişi var, eğer kablo çekme imkanınız var ise kablolu İnternet her zaman daha iyidir.

Modemin oldugu odada pencere varsa ve bilgisayarın oldugu odada pencere varsa pimapenin köşesini delin sonra PC'nin oldugu odadaki pimapenin köşesini delin CAT kablo ile alabilirsiniz sonra deldiğiniz kısmı silikon ile kapatırsınız bilgisayarda ne kadar hız alıyorsunuz.

Öyle bir ihtimalim yok bulunduğu yerden kablo çekemiyorum 2.4 bandında 35 mgb gibi bir hız alıyorum ama yeri geliyor çok aşağılara düştüğüde oluyor elimdeki Wi-Fi adaptörden kaynaklı diye tahmin ediyorum o yüzden alternatif yolları denemek zorundayım. İlk hedefim olduğu odaya fiber alt yapıyı çektirmekti 400TL gibi bir maliyeti olacaktı ama kırma dökme işlemi olucağı söylendiği için onu şu noktada yapamıyoruz. Ya kablosuz yöntemlerle devam edeceğim ya da bir şekilde modemden kasanın olduğu yere kablo çekeceğim bu da kablo kirliliği yaratmış olacak.

Wi-Fi kart aldım yakın zamanda. Modeli ASUS pce-AC68. bu model yurt dışında satılan bir model ama N11'de "boss bilişim" adlı satıcıdan 750 TL'ye aldım. (Şu anki fiyatı 900 TL olmuş) 1 buçuk günde elime ulaştı. Ürün soğutma plakalı, kart ısınsa dahi ping değeri artmıyor ve verimi düşmüyor. 3 antenli ve stand ile geliyor. Beamforming akıllı sinyal güçlendirme mevcut ve hem 2.4 GHz hem 5 GHz destekliyor. İnternet paketim 45 Mbps ve ben 43 Mbps stabil alıyorum. Ping değeri vs. muhteşem. Sinyal gücünden bahsetmek gerekirse tam 30 adet Wi-Fi görüyor çevredeki. Muhteşem derecede iyi. Ama şöyle bir şey var ki siz bütçe belirtmemişsiniz. Bana göre bu fiyat bayağı yüksek, uygun fiyatlı güzel bir ürün arıyorsanız, bu ürünü tavsiye edebilirim. Belli bir bütçe belirtirseniz ona göre de tavsiye verebilirim. Ama şöyle bir şey var, eğer kablo çekme imkanınız var ise kablolu internet her zaman daha iyidir.

Söylediğiniz satıcı ile ilgili kafamda soru işaretleri olduğu için ona bulaşmak istemem o fiyat bandında aşağı yukarı oynayabilir ama çok da yukarısı olması tercihim olmaz başka bir ürün varsa kayıpsız beni uzun süre götürebilecek ve uzun süre çalıştığında performans kaybı yaşatmayacak önerilerinizi beklerim :)

Öyle bir ihtimalim yok bulunduğu yerden kablo çekemiyorum 2.4 bandında 35 mgb gibi bir hız alıyorum ama yeri geliyor çok aşağılara düştüğüde oluyor elimdeki Wi-Fi adaptörden kaynaklı diye tahmin ediyorum o yüzden alternatif yolları denemek zorundayım. İlk hedefim olduğu odaya fiber alt yapıyı çektirmekti 400TL gibi bir maliyeti olacaktı ama kırma dökme işlemi olucağı söylendiği için onu şu noktada yapamıyoruz. Ya kablosuz yöntemlerle devam edeceğim ya da bir şekilde modemden kasanın olduğu yere kablo çekeceğim bu da kablo kirliliği yaratmış olacak.

Söylediğiniz satıcı ile ilgili kafamda soru işaretleri olduğu için ona bulaşmak istemem o fiyat bandında aşağı yukarı oynayabilir ama çok da yukarısı olması tercihim olmaz başka bir ürün varsa kayıpsız beni uzun süre götürebilecek ve uzun süre çalıştığında performans kaybı yaşatmayacak önerilerinizi beklerim :)
Öncelikle aynı şekilde benim de satıcı hakkında önyargılarım vardı. Bu yüzden ben de sipariş vermeden önce güvenilir mi diye buradan konu açtım. Gelen yorumların yarısı N11 üzerinde güvenilir, paranız N11 de güvende derken geri kalan yarısı kendi sitesi üzerinden asla alışveriş yapmayın dedi. Ben de N11 üzerinden yaptığım için alışverişi aldım direk. Ürün ertesi günü kargoya verildi, diğer günde elime ulaştı. Yaklaşık 2 güne geldi yani. Ürün öyle bir paketlenmiş ki hiçbir darbe yoktu. Gelen ürün orjinaldi ve hasarsızdı. Tüm belgeleri ve kurulum CD si de içindeydi. Ben memnun kaldım ama tercih meselesi tabiki.

Öncelikle kendim bizzat kullanıp memnun kaldığım için o modeli öneririm. İkinci olarak ise:

https://www.hepsiburada.com/tp-link...6-bluetooth-5-0-pcie-adaptor-pm-HB00000SIMYO#

Bu ürünü önerebilirim. Ürün WiFi 6 destekli, eğer modeminiz de WiFi 6 ise tam verim WiFi 6 dan yararlanırsınız. Ama eğer modem WiFi 5 ya da WiFi 4 ise benim bildiğim WiFi 6 bu standartları da destekliyor. Yani ürün uyuşmamazlık sorunu yaşatmaz gibime geliyor. Eğer dediğim gibi WiFi 6 önceki WiFi sürümlerini destekliyorsa bu kart sorunsuz bir şekilde bilgisayarınızda çalışır her türlü. Ayrıca marka da köklü, bilindik bir marka. Ama destek konusunda kesin bilgim yok, detaylı araştırmadan sakın almayın. Şuanlık aklıma gelen modeller bunlar, başka model bulursam yeniden belirtirim.

@Diss2ready TTNET'in fiber modem olarak verdiği TP-Link Archer C5V modeli var. Dual band olan bir kart alarak yola devam edeceğim sanırım bunda anakart önemli mi onu da bilmiyorum pek :)

@Diss2ready TTNET'in fiber modem olarak verdiği TP-Link Archer C5V modeli var. Dual band olan bir kart alarak yola devam edeceğim sanırım bunda anakart önemli mi onu da bilmiyorum pek :)

Ben millenicom kullanıyorum, ttnet altyapısını kullanıyorlar. Aynı modem var şuan bizde de 😄 Bu modem benim bildiğim WiFi 5 destekliyor. Hem 2.4 ghz hem de 5 ghz özelliği var.

Bir yabancı site üzerinden okuduğum kadarıyla:

802.11ac, also known as Wi-Fi 5, was until recently the latest and best standard on the market, and there are still many products on sale that follow this standard; both routers, repeaters, mesh networks and, not least, lots of different Wi-Fi clients. Most of these clients will be compatible with a Wi-Fi 6 network without having support for the very latest standard.

(Türkçe çeviri)
Wi-Fi 5 olarak da bilinen 802.11ac, yakın zamana kadar piyasadaki en son ve en iyi standarttı ve hala bu standardı izleyen satışta birçok ürün var; hem yönlendiriciler, tekrarlayıcılar, ağ ağları hem de çok sayıda farklı Wi-Fi istemcisi. Bu istemcilerin çoğu, en son standardı desteklemeden bir Wi-Fi 6 ağı ile uyumlu olacaktır.

Yani benim anladığım kadarıyla modeminiz WiFi 5 olup önerdiğim kart WiFi 6 olmasına rağmen, önerdiğim kart modeme göre destek sağlıyor. Hiçbir sorun yaratmayacaktır gibi. Ayrıca dediğim kart hem 2.4 ghz hem de 5 ghz ikisini de destekliyor.

@Diss2ready araştırırken ASUS'unda bir kartını buldum aynı özelliklere sahip Vatan'da ikisi de mevcut şu an gidip bakabilirim tabii buradaki Vatan'da mevcut mu onu bilmiyorum :) 120 TL gibi bir fark var aralarında ASUS daha pahalı.

@Diss2ready araştırırken ASUS'unda bir kartını buldum aynı özelliklere sahip Vatan'da ikisi de mevcut şu an gidip bakabilirim tabii buradaki Vatan'da mevcut mu onu bilmiyorum :) 120 TL gibi bir fark var aralarında ASUS daha pahalı.

Hangi model acaba?
Eğer ürün buysa bu da alınabilir bir ürün. Bütçenize göre uygun olanı seçebilirsiniz. Ben şuan Asus kullandığım için asus alabiliyorsanız alın bence. Ben çok memnunum.

Dediğiniz ürün bu sanırım:
ASUS PCE-AX58BT 574MBPS-2402MBPS DUAL-BANT KABLOSUZ-AX /BLUETOOTH 5.0 PCI-E KART fiyatı, teknik özellikleri, modelleri, en ucuz fiyatlarla Vatan Bilgisayar'da

@Diss2ready evet o model almışken ileri yatırım yaparak WI-FI6 almak mantıklı geldi şimdi karşılaştırma yapmak gerek aradaki fiyat farkına değer mi? :) ne gibi farklar var hangi model iyidir bir araştıralım.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı