TTNET'den TurkNet'e geçtikten sonra ping artışı

Ping değerleri için tavsiye edeceğiniz bir ISS var mı hocam? TTNET fiber altyapı var. 100 Mbps hıza alıştım açıkçası. 100 Mbps olsa güzel olur. Fiyat da önemli tabii.
TTNET 😃 Şakası bir yana TTNET ping konusunda başarılı. Onun haricinde şu anda kullandığım ancak forumda yasaklı olan ISS var, önermek isterim ancak yasaklı 😁 Yakında İnternet Kutusu Telekom'a geçmeyi düşünüyorum. Ağ olarak o da iyidir (Emin değilim açıkçası, denemedim) Geçince incelemesini yaparım. Zaten geçiş yaptıktan sonra 3 ay kalmak zorundasınız. 3 ay içinde karar verebilirsiniz. Ayrıca sizden veya Riot Games'ten kaynaklı olmadığı da kesin değil, bilginiz olsun.

Hayır. Türk Telekom altyapısını kullanan farklı bir ISS kullanıyorsunuz diye Türk Telekom'dan daha yüksek ping almak zorunda değilsiniz. Daha düşük de alabilirsiniz. Buradaki sorun TurkNet'ten kaynaklı.
Evet, Türk Telekom altyapısı kullanıldığında bir miktar gecikme artışı olur. Örneğin Giresun'da hizmet alan bir kullanıcı olsun. IP adresi lokasyonu İstanbul'da gözüktüğü takdirde bağlantı önce Giresun'dan İstanbul'a gider. Sonra gerekli konuma iletilir. Bu sebeple gecikme artışı yaşanır.

Evet, Türk Telekom altyapısı kullanıldığında bir miktar gecikme artışı olur. Örneğin Giresun'da hizmet alan bir kullanıcı olsun. IP adresi lokasyonu İstanbul'da gözüktüğü takdirde bağlantı önce Giresun'dan İstanbul'a gider. Sonra gerekli konuma iletilir. Bu sebeple gecikme artışı yaşanır.
Gecikme artışı IP adresinin konumuna göre değil, sağlayıcının tüm trafiği topladığı Pop noktasının bulunduğu konuma göre yaşanır hocam.

TurkNet'in de yerel bir sürü lokasyonda IP'leri var. Giresun'daki biri İstanbul'a gitmek zorunda değil, yurt dışına çıkmıyorsa. Çıkıyorsa da zaten TTNET'te de muhtemelen İstanbul'dan çıkacaktır.

İlk söylemek istediğim TurkNet iplerinin tamamı İstanbul'dan verilmiyor. Bahsettiğiniz arkadaş önce ya Samsun ya da Trabzon'a gidip oradan İstanbul'a gidiyor. Telekom Valorant sunucusunu gidip Giresun'a taşımıyor ki?
1660819446588.png

Valorant'ı örnek verdim ama sıkıntı sanırım daha büyük. Hız konusunda bir sorunumuz yok ama az önce yaptığım testlere bakarsak yük altındaki değerler inanılmaz derecelerde.

+Sanırım TurkNet Samsun sunucusuna bağlıyım. Konumum Amasya.

Dosya Ekleri

• bftest.PNG
    bftest.PNG
    129,7 KB · Görüntüleme: 23
  • nperf.PNG
    nperf.PNG
    32,8 KB · Görüntüleme: 24
  • st.PNG
    st.PNG
    15,3 KB · Görüntüleme: 24

Yeni konular

Geri