TÜBİTAK nedir?

T.t

Hectopat
Fen bilimleri hocası beni TÜBİTAK'a yazmış. TÜBİTAK nedir? Ne yapılıyor? Zor gibi geliyor çünkü hoca gülerek koşturacaksınız dedi.

Pek emin olmamakla beraber şöyle düşünüyorum: Bir proje belirleyeceksiniz ve onu yapacaksınız ardından okulda Tübitak Fuarı yapılacak ve kaymakam falan işte yetkili kişiler okula gelecek siz de onlara projelerinizi tanıtacaksınız, bir nevi Teknofest'in küçük çaplısı işte.

Açılımı Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu şeklindedir. Eğer hocanız size bu durumdan bahsettiyse proje ekibine alınmışsınızdır. Ekibiniz ile beraber fizik, kimya, biyoloji, matematik, Türkçe, tarih, psikoloji, sosyoloji ve daha fazla alanda projeler üreteceksiniz. Yarışmaların türleri var. Bireysel, ekip gibi. Yarışma süreci ise şöyle:
  • Öncelikle projenizi tamamladıktan sonra okulunuzda genelde fuar olur. Ve projenizi tanıtırsınız.
  • Kabul edilirse bölge yarışmasına gidersiniz.
  • Orada dereceye girerseniz ülke finaline gidersiniz.
Kısacası bir bilim yarışmasına kaydolmuşsunuz. Ama eğer TÜBİTAK nedir sorusunun cevabını arıyorsanız: TÜBİTAK nedir?
Oldukça eğlenceli yarışmadır. Katılın hem kazanırsanız ödül var. Detaylı bilgi için: 2204-B Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması | TÜRKİYE BİLİMSEL VE TEKNOLOJİK ARAŞTIRMA KURUMU
Bende 10. sınıf öğrensiyim ve bende hazırlanıyorum. Harika fikirlerimiz var arkadaşlarla.

Yeni konular

Geri
Yukarı