Tüketici Hakem Heyet Kararı

Avukat olarak söylüyorum; yukarıda söylendiği gibi eğer aynı özellikte bir ürün vermezlerse eğer icra yoluyla aynısının teminini sağlayabilirsin.
Ürünün üretilmediğini ve stoklarında olmadığını söylüyorlar. Bu durumda ürünün özellik bakımından mislini (eşdeğerini) almam gerekmez mi?

Üretilmiyorsa para iadesi alma hakkınız var.
Para iadesi almak istemiyorum çünkü ben bu bilgisayarı aldığımda dolar kuru 3TL civarında işlem görüyordu, şimdi ise yaklaşık 2 katı. Fatura bedelinin iadesini aldığımda aynı özelliklerde bir bilgisayar almam mümkün değil.

Bilgisayar başka bir yerde satılıyorsa satıldığı fiyata göre para versinler veya benzer özellikte bir ürün versinler. Olmaz derlerse bilmiyorum ama arabulucu ayarlayıp anlaşılabilir belki. Keşke THH başvuru formuna böyle bir olayın yaşayanabileceği bilgisini yazsaydınız. Sıkıntı yaşanabiliyor böyle işte.

Bilgisayar başka bir yerde satılıyorsa satıldığı fiyata göre para versinler veya benzer özellikte bir ürün versinler. Olmaz derlerse bilmiyorum ama arabulucu ayarlayıp anlaşılabilir belki. Keşke THH başvuru formuna böyle bir olayın yaşayanabileceği bilgisini yazsaydınız. Sıkıntı yaşanabiliyor böyle işte.

Haklısınız, ilk başvurduğumda ürün halen satıştaydı daha sonradan kaldırıldı (2016 üretim bir cihaz). Aslında dediğiniz gibi bugünkü değeri mahkemece belirlenip bugünkü değere göre para iadesi yapılması lazım. Bu süreçler nasıl ilerliyor hiçbir fikrim yok.

Haklısınız, ilk başvurduğumda ürün halen satıştaydı daha sonradan kaldırıldı (2016 üretim bir cihaz). Aslında dediğiniz gibi bugünkü değeri mahkemece belirlenip bugünkü değere göre para iadesi yapılması lazım. Bu süreçler nasıl ilerliyor hiçbir fikrim yok.
Aynısı yoksa dengi bir cihaz almak hakkınız. THH kararı kendilerine de tebliğ ediyor yani ASUS firmasına. THH kararına uymazlarsa da THH kararı ile tüketici mahkemesine dava açarsınız seve seve verecekler o cihazı. Ya güzellikle yada yargı yoluyla. Hakkınızı asla yedirmeyin.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı