Tüketici hakem heyetine başvuru nasıl yapılır?

mühendis52

Kilopat
Daha fazla  
Tekrar merhaba, Acer servis saçmalığı konuda yaşadığım olaydan dolayı hakem heyetine başvuru yapacağım. Süreç nasıl işler, heyete başvurunca mahkemeye kadar uzarsa herhangi bir ücret ödemem gerekiyor mu, ne kadar sürer, THH boyunca laptopu kullanabilir miyim? Biraz araştırma yaptım ama aklımda bazı sorular vardı. Daha önceden açmış olduğum konuda kendimi haklı gördüğüm için heyete başvuracağım. Cihaz bu hafta kargoyla bana geri gönderilecek. Müşteri hizmetlerini aradığımda 4 GB RAM gözükmesin arızayla alakalı olduğunu müşteri memnuniyeti için 16 GB RAM takacaklarını söylediler. Halbuki zaten RAM ve HDD zaten sorunsuzdu. Müşteri hizmetleri de durumu açıklayamıyorum. Hard diskin sorununu sorduğumda arızalı, bad sector oluşmuş gibi falan ifadeler kullanıyor. Cevaplarınız, önerileriniz için teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kaymakamlığa gidip yüz yüze de başvuru yapabilirsin E-devlet üzerinden online olarak da başvuru yapabilirsin. Sorununu yüz yüze daha iyi anlatabileceğini varsayarak kaymakamlığa gidip başvuru yapmanı öneririm. Hem elinde kanıt olan belgeler varsa onları da sisteme yüklerler.

Kaymakamlığa gidip yüz yüze de başvuru yapabilirsin e-Devlet üzerinden Online olarak da başvuru yapabilirsin. Sorununu yüz yüze daha iyi anlatabileceğini varsayarak kaymakamlığa gidip başvuru yapmanı öneririm. Hem elinde kanıt olan belgeler varsa onları da sisteme yüklerler.

Ücret konusunda bilgin var mı? Mühendislik okuyorum cihaz lazım oluyor, kullanmama izin verirler mi? Laptop gelir gelmez kaymakamlığa gidip başvuracağım. Kanıt olarak bulabilirsem 2 3 tane fotoğraf vardı. Şikayetvar da yapılan en az 10 tane hemen hemen benimle aynı sorunu yaşayan arkadaşlar vardı. Onların ekran görüntüleri de iş yapar mı? Zaten cihazın servis raporunu gönderecekler, bilirkişi dışında benim ne gibi kanıt sunmak lazım?

Bu konu hakkında açılmış bir konu var. Buradan başvurunu gerçekleştirmek için bilgi edinebilirsin. Süreç senin Tüketici Hakem Heyetine başvuru yapman ile başlar. Sana bilgisini vererek ilgili kişiye gitmeni ve cihazı kontrole ettirmeni isterler. Bu sürece kadar cihazı kullanabilirsin ama lehine olan delil varsa onları ortadan kaldıracak bir müdahale yapma. Kontrolden sonra bilirkişi bir rapor hazırlar ve heyete sunar. Mağdur olarak çoğu zaman sürecin geçmesini beklersin. Son olarak, Heyetten karar ile ilgili bir tebliğ alırsın yani ikamet ettiğin yere zarf gelir. Bundan sonra duruma göre icra dairesine gidip(artık ne istiyorsan. Para iadesi, zararın karşılanması vs.) icra işlemlerini başlatabilirsin. Karşı tarafın senin gönderdiğin icra tebliğini ALDIĞINDAN itibaren 15 günlük süreç başlar. Bu süre içinde senin talebini yerine getirebilir, itiraz edebilir veya hiçbir şey yapmayabilir ki bu durumu kabullenmeleri anlamına gelir. İtiraz ederlerse mahkemeye başvurmalısın. Mahkeme sonucuna göre masrafları karşı tarafın veya senin ödemen gerekebilir. Olabildiğince basit anlatmaya çalıştım, umarım yardımcı olabilmişimdir. Detaylı anlatmamı istediğin özel bir kısım varsa ekstra yardımcı olurum.

Ücret konusunda bilgin var mı? Mühendislik okuyorum cihaz lazım oluyor, kullanmama izin verirler mi? Laptop gelir gelmez kaymakamlığa gidip başvuracağım. Kanıt olarak bulabilirsem 2 3 tane fotoğraf vardı. Şikayetvar da yapılan en az 10 tane hemen hemen benimle aynı sorunu yaşayan arkadaşlar vardı. Onların ekran görüntüleri de iş yapar mı? Zaten cihazın servis raporunu gönderecekler, bilirkişi dışında benim ne gibi kanıt sunmak lazım?
Ben 2018 yılında başvurmuştum herhangi bir ücret talep etmediler. Bir şeyler değiştiyse bilmiyorum. İkinci olarak da cihazı aldığın firma senden cihazı isteyene kadar kullanmaya devam edebilirsin. Hakem heyetine gidip cihazı teslim etmiyorsun. Kanıt olayında da görevli kişiyle konuşup uygunsa her şeyi ekletebilirsin. İnşallah sonuç istediğin gibi olur, kolay gelsin.

Bu konu hakkında açılmış bir konu var. Buradan başvurunu gerçekleştirmek için bilgi edinebilirsin. Süreç senin tüketici hakem heyetine başvuru yapman ile başlar. Sana bilgisini vererek ilgili kişiye gitmeni ve cihazı kontrole ettirmeni isterler. Bu sürece kadar cihazı kullanabilirsin ama lehine olan delil varsa onları ortadan kaldıracak bir müdahale yapma. Kontrolden sonrabilirkişi bir rapor hazırlar ve heyete sunar. Mağdur olarak çoğu zaman sürecin geçmesini beklersin. Son olarak, heyetten karar ile ilgili bir tebliğ alırsın yani ikamet ettiğin yere zarf gelir. Bundan sonra duruma göre icra dairesine gidip(artık ne istiyorsan. Para iadesi, zararın karşılanması vs.) İcra işlemlerini başlatabilirsin. Karşı tarafın senin gönderdiğin icra tebliğini aldığından itibaren 15 günlük süreç başlar. Bu süre içinde senin talebini yerine getirebilir, itiraz edebilir veya hiçbir şey yapmayabilir ki bu durumu kabullenmeleri anlamına gelir. İtiraz ederlerse mahkemeye başvurmalısın. Mahkeme sonucuna göre masrafları karşı tarafın veya senin ödemen gerekebilir. Olabildiğince basit anlatmaya çalıştım, umarım yardımcı olabilmişimdir. Detaylı anlatmamı istediğin özel bir kısım varsa ekstra yardımcı olurum.

Mahkeme ücreti ne kadar? Bazıları ücretsiz bazıları ücretli diyor. Ortalama ne kadar sürer? Sizce açtığım konuda haklı mıyım? Laptopu bakım için yollayıp bu durumla karşılaşan ilk kişi de değilim. Şikayetvar da görmüştüm.Konudaki gibi detayıyla mı anlatmak gerek yoksa kısa ve öz mü?

Mahkeme ücreti ne kadar? Bazıları ücretsiz bazıları ücretli diyor. Ortalama ne kadar sürer? Sizce açtığım konuda haklı mıyım? Laptopu bakım için yollayıp bu durumla karşılaşan ilk kişi de değilim. Şikayetvar da görmüştüm.Konudaki gibi detayıyla mı anlatmak gerek yoksa kısa ve öz mü?
Mahkemelik bir durum yok. Şikayetini iletirsin, hakem heyeti belirli günlerde toplanır ve karar verir. Sende çıkan karar neticesinde gereği ne ise yaparsın. Ben 45 bin nüfusluk bir yerde yaşıyorum ve yanlış hatırlamıyorsam Şubat başında başvurmuştum Haziran ortaları gibi karar çıkmıştı. Şans mıdır yoksa değil midir bilmiyorum ama CİMER'e yazmıştım tüketici hakem heyeti sonucum ne durumda diye ve 1 hafta sonra sonuçlanmıştı. Kalabalık yerlerde doğal olarak süre de ona göre uzuyor.

Mahkemelik bir durum yok. Şikayetini iletirsin, hakem heyeti belirli günlerde toplanır ve karar verir. Sende çıkan karar neticesinde gereği ne ise yaparsın. Ben 45 bin nüfusluk bir yerde yaşıyorum ve yanlış hatırlamıyorsam şubat başında başvurmuştum haziran ortaları gibi karar çıkmıştı. Şans mıdır yoksa değil midir bilmiyorum ama Cimer'e yazmıştım tüketici hakem heyeti sonucum ne durumda diye ve 1 hafta sonra sonuçlanmıştı. Kalabalık yerlerde doğal olarak süre de ona göre uzuyor.

Karşı taraf itiraz ederse mahkemeye uzanıyor mu? Yaklaşık 800binlik nüfus var inşallah kısa sürer. Mühendislik okuyorum, öğrenciyim beni bu duruma düşürenler aşırı kıl oldum. Kanıt olarak ne sunabilirim?

Karşı taraf itiraz ederse mahkemeye uzanıyor mu? Yaklaşık 800binlik nüfus var inşallah kısa sürer. Mühendislik okuyorum, öğrenciyim beni bu duruma düşürenler aşırı kıl oldum. Kanıt olarak ne sunabilirim?
Benim yaşadığım durumda bana şahsi olarak itiraz eden firma karar çıktıktan sonra kuzu kuzu durumu kabul etti. İtiraz olayını ben yaşamadım bu yüzden dolayı yanlış yönlendirmek istemem. Kanıt olarak dediğim gibi eğer görevli personel şikayetvar'daki şikayetleri kanıt olarak kabul ederse onların ekran görüntülerini ekleyebilirsin. Acer ile aranızda geçen konuşma e-posta yöntemi ile gerçekleştiyse onları koyabilirsin eğer herhangi bir gizlilik durumu yoksa. Kanıt konusunda görevli personelden fikir alırsan daha iyi olur.

Benim yaşadığım durumda bana şahsi olarak itiraz eden firma karar çıktıktan sonra kuzu kuzu durumu kabul etti. İtiraz olayını ben yaşamadım bu yüzden dolayı yanlış yönlendirmek istemem. Kanıt olarak dediğim gibi eğer görevli personel Şikayetvar'daki şikayetleri kanıt olarak kabul ederse onların ekran görüntülerini ekleyebilirsin. Acer ile aranızda geçen konuşma e-posta yöntemi ile gerçekleştiyse onları koyabilirsin eğer herhangi bir gizlilik durumu yoksa. Kanıt konusunda görevli personelden fikir alırsan daha iyi olur.

Mail ile iletişime geçtiğim de oldu. Defalarca arayıp durumu açıklamaya çalıştığım da oldu ama mailler ne gibi kanıt olabilir. Cihaz gelince kaymakamlığa gideceğim. Mahkemeye kadar uzarsa ücret ne kadar olduğunu bilen yazarsa memnun olurum. Fiyatı umarım tuzlu değildir. Açmış olduğum konuya istinaden yorum yapabilecek var mı? Haklı mıyım? Haksız mıyım? Tabii kimse bilemez ama en azından fikir verirseniz iyi olur.

Geri
Yukarı