Tüketici Hakem Heyetine Başvuru Rehberi

Bildiğiniz üzre internet üzerinden alışveriş sürecinde mağduriyet yaşayan birçok insan var ve birçoğu "Başımızın gözümüzün sadakası olsun" mantığı ile hareket ettiği için, "Uğraşmak istemedikleri için" haklarının peşine düşmüyorlar.
Bilinçsiz tüketiciyi fırsat bilen satıcılar ise müşteri memnuniyetine önem vermemeye devam ediyor. Oysa tüketici hakem heyetine başvuru işlemleri eskisi gibi değil, oturduğunuz yerden başvuru oluşturup oturduğunuz yerden sonuçlanmasını bekleyebiliyorsunuz, üstelik eskisi kadar uzun sürmüyor. Dilekçe vermek için bir kurumun kapısına kadar gidip sıra beklemenize gerek yok. Aslında E-Devlet ile birlikte gelen ve hayatı kolaylaştıran birçok hizmet; bizler fark etmesek de sisteme dahil ediliyor.
  • E-Devlet sayfasına giriş yapıyoruz, sol üst köşeden URL kısmına dikkat ediyoruz. Bilgilerinizi hangi adrese yazdığınızdan emin olun; e-Devlet Kapısı
aa.jpg

a.jpg

Giriş yaptıktan sonra sol üst köşeden "Tüketici Hakem" kelimesini aratıyoruz, resimde görünen "Gümrük ve Ticaret Bakanlığına" bağlı hizmeti seçiyoruz.

aaa.jpg

"Uygulamaya Git" butonuna tıklıyor ve "tuketicisikayeti.gtb.gov.tr" adresinin sayfasına "Giriş yapılmış şekilde" aktarılıyoruz.
aaaa.jpg

"Tüketici Başvuruları" butonuna tıklıyor ve şikayet yapacağımız sayfaya geliyoruz.

aaaaa.jpg

Aşağıdaki sayfadan ise şikayetimizi ve fatura bilgilerinin girişini sağlıyoruz. Vergi - Mersis numaraları fatura üzerinde yazar.

aaaaaa.jpg

2. adımda faturanın kesildiği tarih - Fatura No - Tutar gibi bilgileri giriyoruz. Talep kısmında ise isteğiniz neyse onu seçiyoruz. Ürün ise değişim hizmet ise tekrarı - ücretsiz tamir - ayıp oranında para iadesi gibi gibi.
Eğer talebiniz farklı ise "DİĞER" seçeneğine tıklayabilirsiniz.

1.jpg

3. bölümde Resim - Dosya yükleme kısmına geliyoruz. Faturanın net bir resmini - ilgili üründeki kusur veya talep ney ise; eğer fotoğraflanabilir bir unsur ise bunun fotoğrafını eklemekten çekinmeyin.

2.jpg

Şikayetin ön izlemesini kontrol ediyoruz, temel bilgiler burada görünecektir.

3.jpg

Son adımda ise bağlı bulunan hakem heyetini seçiyoruz. Otomatik olarak nüfusunuza kayıtlı olduğunu ilçe seçiliyor anladığım kadarıyla. "BAŞVURUYU TAMAMLA" dediğimiz taktirde ise şikayetimiz ilgili heyete ulaşmış oluyor.

4.jpg

• İlgili süreç, heyetteki açık dosya sayısına da bağlı olmak kaydıyla kısa bir süre içerisinde ilgilenir. Genelde 1 ay içerisinde ilk geri dönüş sağlanır. Bu yüzden "Telefon numaranızı hatasız girmeye büyük önem gösterin". Eğer hak talep ettiğiniz ürün veya hizmetin faturası yoksa hak talep edemezsiniz. Eğer fatura sizin adınıza değilse, başka bir değimle ikinci el bir ürün alıp "Satın alma esnasında satış sözleşmesi düzenlemediyseniz hak talep edemezsiniz."

Son düzenleme:
Merhabalar. 1 yıl önce İncehesap üzerinden XFX RX570 ekran kartı aldım. 1 yıl sonra ekran kartı görüntü vermediği için iletişime geçip kendilerine gönderdim. Belirli bir süre geçtikten sonra İncehesap bilgi vermeyince kartın servisine mesaj atıp durumu öğrenmek istedim. Kendileri kartın tamir olamayacagını ya para iadesi ya da yerine GTX1650"80USD+KDV" fiyat farkı ödeyerek alabilecegimi söylediler. Fakat kabul etmedim. Uzun görüşmeler sonucu anlaşma sağlayamadık ve THH başvurmak durumunda kaldım. Şimdi sorum şu bilgili arkadaşlara: Başvurumu yaptıktan sonra servis beni arayıp kartın tamir süresinin doldugunu yaptığım başvurudan haberlerinin olduğunu yasal süreç olduğu için kartı bozuk şekilde göndereceklerini bilgi vermek için aradılar. Bu süreçte ekstra yapmam gereken bir şey var mı? Aleyhime sonuçlanacak bir şey olsun istemiyorum. Kartın bana bozuk geldiğini yani gönderdiklerini bildirmem gerekiyor mu? Cevaplarsanız teşekkür ederim.
@BilgisayarKurdu

Merhabalar. 1 yıl önce İncehesap üzerinden XFX RX570 ekran kartı aldım. 1 yıl sonra ekran kartı görüntü vermediği için iletişime geçip kendilerine gönderdim. Belirli bir süre geçtikten sonra İncehesap bilgi vermeyince kartın servisine mesaj atıp durumu öğrenmek istedim. Kendileri kartın tamir olamayacagını ya para iadesi ya da yerine GTX1650"80USD+KDV" fiyat farkı ödeyerek alabilecegimi söylediler. Fakat kabul etmedim. Uzun görüşmeler sonucu anlaşma sağlayamadık ve THH başvurmak durumunda kaldım. Şimdi sorum şu bilgili arkadaşlara: Başvurumu yaptıktan sonra servis beni arayıp kartın tamir süresinin doldugunu yaptığım başvurudan haberlerinin olduğunu yasal süreç olduğu için kartı bozuk şekilde göndereceklerini bilgi vermek için aradılar. Bu süreçte ekstra yapmam gereken bir şey var mı? Aleyhime sonuçlanacak bir şey olsun istemiyorum. Kartın bana bozuk geldiğini yani gönderdiklerini bildirmem gerekiyor mu? Cevaplarsanız teşekkür ederim.
@BilgisayarKurdu

Kanun ve yönetmelikler bu kadar ayrıntıya girmediği için bildirin ya da bildirmeyin diyemeyiz. En güzeli başvuru yaptığınız yeri arayın, başvuru yapıldıktan sonra gelişen bir durum ya da elinize geçen bir belge varsa dosyanıza eklemek istediğinizi belirtin. Servisin yapılan/yapılamayan işlemle ilgili bir rapor düzenleyip tarafınıza ürünü göndermesi gerekiyor bu aşamada, servis raporunun ise dosyanıza eklenmesinden zarar gelmez en azından.​

16 gündür karar formunun sisteme düşmemesi ve e-tebligat görünmemesi normal mi?
Bu tip durumlarda doğrudan, bağlı bulunduğunuz THH'yi telefon üzerinden arayıp bilgi almanız yararlı olacaktır arkadaşlar.

Ben bir ürün satın aldım. Ürünün ücretini de havale ile gönderdim ürün satıştan hiç çekilmedi fakat fiyatı yükseldi, benim de siparişimi iptal ettiler sebep olarak da satıcı onaylamamış falan filan. Ben bunu THH ile alabilir miyim?

Amazon üstünden ürün aldım fakat ürün 5 gündür gelmiyor defalarca Amazon destek üzerinden sorunu belirtmeme rağmen pek yardımcı olmuyorlar. Ürünü ben aldığımda 198 TL fiyatı vardı şuan ise 400 TL olmuş durumda. Kısacası ben iade etsem aynı ürünü tekrar alamıyorum. Kargo gelmediği için tüketici haklarına başvurma hakkım var mı?

Cayma hakkının kullanılması için 14 gün içerisinde satıcıya yazılı bildirimde bulunmuş olmanız, bildirimden sonra da 10 gün içinde ürünü satıcı ya da sağlayıcıya (ithalatçı-üretici ya da bunların sorumluluğundaki yetkili servise) göndermiş olmanız gerekiyor. İlla servise göndermek zorunda değilsiniz. Şurada 13. maddeyi okuyabilirsiniz. Satıcı tarafından kabul edilmediyse heyetin değerlendirmesini bekleyeceksiniz mecburen.

Ayrıca malda bir ayıp, bozukluk varsa yani cayma hakkı kapsamı dışında bir durum varsa yine ürünü gönderip onarım değil ürünün iadesini/değişimini istediğinizi bildirebilirsiniz. Bu durumda ürünü yetkili servise göndermeniz süreci kısaltmak için biraz daha mantıklı olabilir çünkü üründe ayıp varsa servis raporuyla öncelikle tespiti gerekir ancak satıcıya ürünü gönderdiyseniz satıcının ürünü size iade etmesi değil kendilerinin servise göndermesi ve servis raporuna göre hareket etmesi gerekiyordu. İlk 6 ay içerisinde ortaya çıkan ayıplarda ürünün ayıplı olmadığının ispat yükümlülüğü kanuna göre (10. madde) satıcıda olduğu için bana gelme servise git diyemez. Tüketici mevzuatı böyle en azından.

Heyet kararı geldi iadesine karar verildi üstünden 15 gün geçti. Online alışveriş sitesinden iade kodu alıp cihazı gönderdim. Onların mı beni aramasını beklemediydim? Bağlandığım destekler her seferinde farklı şeyler söyledi kafam karıştı direk gönderemiyor muydum? (Satıcıyla site aynı kişi değil)

Ürünün faturası yoksa başvuramazsınız yazılmış.
Geçenlerde Amazon'dan 2475 liraya 2 tane Liquid Freezer II 280 ve 2 tane Crucial Ballistix 16 GB RAM aldım. İndirimlerden çok ucuza geldi ürünler. Sistemsel bir hata yüzünden (2 hafta bekledim ve sonunda )siparişi bana sormadan iptal ettiler. Bu konu hakkında başvurabilir miyim diye araştırmaya başladım ama sanırım yapabilecek hiçbir şey yok.

Dipnot: Amazon MH ilgilenmiyor çünkü satıcısı Amazon Almanya idi. Gözümden düştü Amazon.

Şimdi benim şikayetim savunması istendi aşamasında satıcı anlaştığımızı belirtmez mi ? Ben ilçedeyim dilekçe vermek için merkeze gitmem gerekiyor.

Alt tarafı şikayetin yanına 1 tane şikayeti geri al butonu koyacaklar boşu boşuna uğraştırıyorlar.

Geri
Yukarı