Tüketici Hakem Heyetine Başvuru Rehberi

Bildiğiniz üzre internet üzerinden alışveriş sürecinde mağduriyet yaşayan birçok insan var ve birçoğu "Başımızın gözümüzün sadakası olsun" mantığı ile hareket ettiği için, "Uğraşmak istemedikleri için" haklarının peşine düşmüyorlar.
Bilinçsiz tüketiciyi fırsat bilen satıcılar ise müşteri memnuniyetine önem vermemeye devam ediyor. Oysa tüketici hakem heyetine başvuru işlemleri eskisi gibi değil, oturduğunuz yerden başvuru oluşturup oturduğunuz yerden sonuçlanmasını bekleyebiliyorsunuz, üstelik eskisi kadar uzun sürmüyor. Dilekçe vermek için bir kurumun kapısına kadar gidip sıra beklemenize gerek yok. Aslında E-Devlet ile birlikte gelen ve hayatı kolaylaştıran birçok hizmet; bizler fark etmesek de sisteme dahil ediliyor.
  • E-Devlet sayfasına giriş yapıyoruz, sol üst köşeden URL kısmına dikkat ediyoruz. Bilgilerinizi hangi adrese yazdığınızdan emin olun; e-Devlet Kapısı
aa.jpg

a.jpg

Giriş yaptıktan sonra sol üst köşeden "Tüketici Hakem" kelimesini aratıyoruz, resimde görünen "Gümrük ve Ticaret Bakanlığına" bağlı hizmeti seçiyoruz.

aaa.jpg

"Uygulamaya Git" butonuna tıklıyor ve "tuketicisikayeti.gtb.gov.tr" adresinin sayfasına "Giriş yapılmış şekilde" aktarılıyoruz.
aaaa.jpg

"Tüketici Başvuruları" butonuna tıklıyor ve şikayet yapacağımız sayfaya geliyoruz.

aaaaa.jpg

Aşağıdaki sayfadan ise şikayetimizi ve fatura bilgilerinin girişini sağlıyoruz. Vergi - Mersis numaraları fatura üzerinde yazar.

aaaaaa.jpg

2. adımda faturanın kesildiği tarih - Fatura No - Tutar gibi bilgileri giriyoruz. Talep kısmında ise isteğiniz neyse onu seçiyoruz. Ürün ise değişim hizmet ise tekrarı - ücretsiz tamir - ayıp oranında para iadesi gibi gibi.
Eğer talebiniz farklı ise "DİĞER" seçeneğine tıklayabilirsiniz.

1.jpg

3. bölümde Resim - Dosya yükleme kısmına geliyoruz. Faturanın net bir resmini - ilgili üründeki kusur veya talep ney ise; eğer fotoğraflanabilir bir unsur ise bunun fotoğrafını eklemekten çekinmeyin.

2.jpg

Şikayetin ön izlemesini kontrol ediyoruz, temel bilgiler burada görünecektir.

3.jpg

Son adımda ise bağlı bulunan hakem heyetini seçiyoruz. Otomatik olarak nüfusunuza kayıtlı olduğunu ilçe seçiliyor anladığım kadarıyla. "BAŞVURUYU TAMAMLA" dediğimiz taktirde ise şikayetimiz ilgili heyete ulaşmış oluyor.

4.jpg

• İlgili süreç, heyetteki açık dosya sayısına da bağlı olmak kaydıyla kısa bir süre içerisinde ilgilenir. Genelde 1 ay içerisinde ilk geri dönüş sağlanır. Bu yüzden "Telefon numaranızı hatasız girmeye büyük önem gösterin". Eğer hak talep ettiğiniz ürün veya hizmetin faturası yoksa hak talep edemezsiniz. Eğer fatura sizin adınıza değilse, başka bir değimle ikinci el bir ürün alıp "Satın alma esnasında satış sözleşmesi düzenlemediyseniz hak talep edemezsiniz."

Son düzenleme:
İnşallah haklı çıkmışsınızdır hocam.
Tabii haklı çıktım. Misli ile değişim kararı çıktı ve tüketicinin hak taleplerin bulunduğu açıklaması yaparak kararı verdiler. Bana şimdi iade ve üstüne hediye çeki verdiler ama yine benim zararımı karşılamıyor. Ben muadil(eşdeğer) ürün ile değiştirmeye zorlamaya veya iade parayı yükseltebilirsem daha iyi olur. Bana lazım ürün cidden ve bu ürün eşdeğeri ürün alamayınca benim işlerimi çözemiyor.

Tabii haklı çıktım. Misli ile değişim kararı çıktı ve tüketicinin hak taleplerin bulunduğu açıklaması yaparak kararı verdiler. Bana şimdi iade ve üstüne hediye çeki verdiler ama yine benim zararımı karşılamıyor. Ben muadil(eşdeğer) ürün ile değiştirmeye zorlamaya veya iade parayı yükseltebilirsem daha iyi olur. Bana lazım ürün cidden ve bu ürün eşdeğeri ürün alamayınca benim işlerimi çözemiyor.
Sizin durum benim benzerim gibi mi farklı mı?
Evet haklısınız o kadar süre içerisinde maddi zarara da düşüyoruz. Şuan haklı çıkayım para mı iade alayım yeterli.

Sizin durum benim benzerim gibi mi farklı mı?
Benim durum gizli ayıp ve garanti içinden birden çok arızalanıp ücretsiz onarmayı tercih etmemdi. Garanti bitmeye yakın yine arızalar olunca garantiden sonra da arızalar olabileceğini düşünüp ve gizli ayıbı geç öğrendiğim vakit THH başvurmuştum.

Evet haklısınız o kadar süre içerisinde maddi zarara da düşüyoruz. Şuan haklı çıkayım para mı iade alayım yeterli.
Benim ürün 2 senelik ürün o zamanki satış ve dolar kuru düşüktü. Şimdi de bu ürünle işler yaptığım için iade yaparsam yeni alacağım bu eşdeğer performans cihazlar 1.5 katı kadar fiyatlara yükselmiş, tabii 2 sene geçmiş ürün üretimi ve satışı olmadığı için ben de verecekler iade ile yaptığım işler için bir ürün alırsam kullanamayacağım. Bu yüzden eşdeğer bir ürün istiyorum, ya da biraz daha vereceğim ürün için para masrafımı azaltsalar öyle kabul edebilirim. Hem ayıplı mal sat sonra sattığın parasını iade et iki türde zarar et.

Benim durum gizli ayıp ve garanti içinden birden çok arızalanıp ücretsiz onarmayı tercih etmemdi. Garanti bitmeye yakın yine arızalar olunca garantiden sonra da arızalar olabileceğini düşünüp ve gizli ayıbı geç öğrendiğim vakit THH vermiştim.

Benim ürün 2 senelik ürün o zamanki satış ve dolar kuru düşüktü. Şimdi de bu ürünle işler yaptığım için iade yaparsam yeni alacağım bu eşdeğer performans cihazlar 1.5 katı kadar fiyatlara yükselmiş, tabii 2 sene geçmiş ürün üretimi ve satışı olmadığı için ben de verecekler iade ile yaptığım işler için bir ürün alırsam kullanamayacağım. Bu yüzden eşdeğer bir ürün istiyorum, ya da biraz daha vereceğim ürün için para masrafımı azaltsalar öyle kabul edebilirim. Hem ayıplı mal sat sonra sattığın parasını iade et iki türde zarar et.
Anladım hocam umarım sorunlarınız en kısa sürede çözülür mağduriyetiniz ortadan kalkar :)

Hocam inşallah kazanmışımdır. Kulak üstü kulaklık aldım media marktan hijyenik ürünü olduğunu söyleyip iade almıyorlar. Sitelerinde ürün altında 14gün kolay iade olduğunu hiç bir şekilde hijyenik ürün olup iade olmadığını gösteren bir durumun olmadığını belgelerle belirttim. Umarım haklı çıkarım.
buradan kontrol ediyor musun hocam?

Yeni konular

Geri
Yukarı