Tüketici Hakem Heyetine Başvuru Rehberi

Bildiğiniz üzre internet üzerinden alışveriş sürecinde mağduriyet yaşayan birçok insan var ve birçoğu "Başımızın gözümüzün sadakası olsun" mantığı ile hareket ettiği için, "Uğraşmak istemedikleri için" haklarının peşine düşmüyorlar.
Bilinçsiz tüketiciyi fırsat bilen satıcılar ise müşteri memnuniyetine önem vermemeye devam ediyor. Oysa tüketici hakem heyetine başvuru işlemleri eskisi gibi değil, oturduğunuz yerden başvuru oluşturup oturduğunuz yerden sonuçlanmasını bekleyebiliyorsunuz, üstelik eskisi kadar uzun sürmüyor. Dilekçe vermek için bir kurumun kapısına kadar gidip sıra beklemenize gerek yok. Aslında E-Devlet ile birlikte gelen ve hayatı kolaylaştıran birçok hizmet; bizler fark etmesek de sisteme dahil ediliyor.
  • E-Devlet sayfasına giriş yapıyoruz, sol üst köşeden URL kısmına dikkat ediyoruz. Bilgilerinizi hangi adrese yazdığınızdan emin olun; e-Devlet Kapısı
aa.jpg

a.jpg

Giriş yaptıktan sonra sol üst köşeden "Tüketici Hakem" kelimesini aratıyoruz, resimde görünen "Gümrük ve Ticaret Bakanlığına" bağlı hizmeti seçiyoruz.

aaa.jpg

"Uygulamaya Git" butonuna tıklıyor ve "tuketicisikayeti.gtb.gov.tr" adresinin sayfasına "Giriş yapılmış şekilde" aktarılıyoruz.
aaaa.jpg

"Tüketici Başvuruları" butonuna tıklıyor ve şikayet yapacağımız sayfaya geliyoruz.

aaaaa.jpg

Aşağıdaki sayfadan ise şikayetimizi ve fatura bilgilerinin girişini sağlıyoruz. Vergi - Mersis numaraları fatura üzerinde yazar.

aaaaaa.jpg

2. adımda faturanın kesildiği tarih - Fatura No - Tutar gibi bilgileri giriyoruz. Talep kısmında ise isteğiniz neyse onu seçiyoruz. Ürün ise değişim hizmet ise tekrarı - ücretsiz tamir - ayıp oranında para iadesi gibi gibi.
Eğer talebiniz farklı ise "DİĞER" seçeneğine tıklayabilirsiniz.

1.jpg

3. bölümde Resim - Dosya yükleme kısmına geliyoruz. Faturanın net bir resmini - ilgili üründeki kusur veya talep ney ise; eğer fotoğraflanabilir bir unsur ise bunun fotoğrafını eklemekten çekinmeyin.

2.jpg

Şikayetin ön izlemesini kontrol ediyoruz, temel bilgiler burada görünecektir.

3.jpg

Son adımda ise bağlı bulunan hakem heyetini seçiyoruz. Otomatik olarak nüfusunuza kayıtlı olduğunu ilçe seçiliyor anladığım kadarıyla. "BAŞVURUYU TAMAMLA" dediğimiz taktirde ise şikayetimiz ilgili heyete ulaşmış oluyor.

4.jpg

• İlgili süreç, heyetteki açık dosya sayısına da bağlı olmak kaydıyla kısa bir süre içerisinde ilgilenir. Genelde 1 ay içerisinde ilk geri dönüş sağlanır. Bu yüzden "Telefon numaranızı hatasız girmeye büyük önem gösterin". Eğer hak talep ettiğiniz ürün veya hizmetin faturası yoksa hak talep edemezsiniz. Eğer fatura sizin adınıza değilse, başka bir değimle ikinci el bir ürün alıp "Satın alma esnasında satış sözleşmesi düzenlemediyseniz hak talep edemezsiniz."

Son düzenleme:
Merhaba. Vatan'dan satın aldığım viewsonic-vx2758-2kp-mhd marka monitörde ekranda çizgi çıkmaları oluyor. Sorunun kasada olup olmadığını denemek için monitörü komşuma vermiştim ve onda da aynı sorunu yaptı. Yetkili servisi aradığımda bana üründe sorun olmadığı söyleyip ürünü geri kargolayacaklarını söyledi. Bu konu hakkında Tüketici Hakem Heyetine başvuru yapabilir miyim ?

Bir hakaret - fiziksel bir saldırıya maruz kalmadıysanız savcılık ile bir işiniz yok. Konu yalnızca ticaret ile alakalı ise elbette hakem heyetlerine başvurmalısın.

Konuma bakmıştınız, 16 GB olan RAM 4 şeklinde geldi ve müdahale yapılmadığı söylendi ama format atılmış RAM gitmiş aynı zamanda HDD görünmüyor. Konuya bazı arkadaşlar savcılık daha iyi olacağını söylemişti. Kısa sürede sonuçlanması yararıma olacak çünkü mühendislik okuyorum, laptop lazım oluyor.

Dikey yeşil çizgilerden mi bahsediyoruz? Ürünü hangi tarihte satın almıştın acaba?
Eğer benim için sorduysaniz evet daha önce konu açmıştım. çizgiler çıkması ekran kapanması ve yırtılma sorunu var. başka bir bilgisayarda da monitör aynı sorunu vermişti. 25 Aralık'ta aldım

Anladım, 6 ayı geçtiği için THH'ye gitmek gerekecek. Doğrudan iade hakkın söz konusu değil şu an için. Bilir kişinin incelemesi gerekecek. Eğer gerçekten kabloyu taktığın anda karşına gelen bir problem ile bilir kişi zaten lehine karar verir merak etme.

Anladım, 6 ayı geçtiği için THH'ye gitmek gerekecek. Doğrudan iade hakkın söz konusu değil şu an için. Bilir kişinin incelemesi gerekecek. Eğer gerçekten kabloyu taktığın anda karşına gelen bir problem ile bilir kişi zaten lehine karar verir merak etme.
Hocam merhaba bende bu konudaki olaydan ötürü THH'ye şikayette bulundum ancak aklıma bir şey takıldı. Ben ürünü servise gönderdim ancak sorun yok denilerek geri gönderildi. Şikayet ederken servisi mi yoksa ürünü satın aldığım mağazayı mı şikayet etmeliydim. Ben ürünü aldığım mağazayı şikayet ettim. Bir de ikinci olarak ben değişim talep ettim ancak ben haklı çıkarsam bunu para iadesi olarak alma imkanım var mıdır? Teşekkür ederim.

Hocam merhaba bende bu konudaki olaydan ötürü THH'ye şikayette bulundum ancak aklıma bir şey takıldı. Ben ürünü servise gönderdim ancak sorun yok denilerek geri gönderildi. Şikayet ederken servisi mi yoksa ürünü satın aldığım mağazayı mı şikayet etmeliydim. Ben ürünü aldığım mağazayı şikayet ettim. Bir de ikinci olarak ben değişim talep ettim ancak ben haklı çıkarsam bunu para iadesi olarak alma imkanım var mıdır? Teşekkür ederim.

Ben Vatanla görüştüm. Bizi şikayet edeceksiniz biz de servise iletiyoruz durumu dediler. Faturada satıcı kimse onu şikayet ediyorsun.

Yeni konular

Geri
Yukarı