Tüketici Hakem Heyetine Başvuru Rehberi

Bildiğiniz üzre internet üzerinden alışveriş sürecinde mağduriyet yaşayan birçok insan var ve birçoğu "Başımızın gözümüzün sadakası olsun" mantığı ile hareket ettiği için, "Uğraşmak istemedikleri için" haklarının peşine düşmüyorlar.
Bilinçsiz tüketiciyi fırsat bilen satıcılar ise müşteri memnuniyetine önem vermemeye devam ediyor. Oysa tüketici hakem heyetine başvuru işlemleri eskisi gibi değil, oturduğunuz yerden başvuru oluşturup oturduğunuz yerden sonuçlanmasını bekleyebiliyorsunuz, üstelik eskisi kadar uzun sürmüyor. Dilekçe vermek için bir kurumun kapısına kadar gidip sıra beklemenize gerek yok. Aslında E-Devlet ile birlikte gelen ve hayatı kolaylaştıran birçok hizmet; bizler fark etmesek de sisteme dahil ediliyor.
  • E-Devlet sayfasına giriş yapıyoruz, sol üst köşeden URL kısmına dikkat ediyoruz. Bilgilerinizi hangi adrese yazdığınızdan emin olun; e-Devlet Kapısı
aa.jpg

a.jpg

Giriş yaptıktan sonra sol üst köşeden "Tüketici Hakem" kelimesini aratıyoruz, resimde görünen "Gümrük ve Ticaret Bakanlığına" bağlı hizmeti seçiyoruz.

aaa.jpg

"Uygulamaya Git" butonuna tıklıyor ve "tuketicisikayeti.gtb.gov.tr" adresinin sayfasına "Giriş yapılmış şekilde" aktarılıyoruz.
aaaa.jpg

"Tüketici Başvuruları" butonuna tıklıyor ve şikayet yapacağımız sayfaya geliyoruz.

aaaaa.jpg

Aşağıdaki sayfadan ise şikayetimizi ve fatura bilgilerinin girişini sağlıyoruz. Vergi - Mersis numaraları fatura üzerinde yazar.

aaaaaa.jpg

2. adımda faturanın kesildiği tarih - Fatura No - Tutar gibi bilgileri giriyoruz. Talep kısmında ise isteğiniz neyse onu seçiyoruz. Ürün ise değişim hizmet ise tekrarı - ücretsiz tamir - ayıp oranında para iadesi gibi gibi.
Eğer talebiniz farklı ise "DİĞER" seçeneğine tıklayabilirsiniz.

1.jpg

3. bölümde Resim - Dosya yükleme kısmına geliyoruz. Faturanın net bir resmini - ilgili üründeki kusur veya talep ney ise; eğer fotoğraflanabilir bir unsur ise bunun fotoğrafını eklemekten çekinmeyin.

2.jpg

Şikayetin ön izlemesini kontrol ediyoruz, temel bilgiler burada görünecektir.

3.jpg

Son adımda ise bağlı bulunan hakem heyetini seçiyoruz. Otomatik olarak nüfusunuza kayıtlı olduğunu ilçe seçiliyor anladığım kadarıyla. "BAŞVURUYU TAMAMLA" dediğimiz taktirde ise şikayetimiz ilgili heyete ulaşmış oluyor.

4.jpg

• İlgili süreç, heyetteki açık dosya sayısına da bağlı olmak kaydıyla kısa bir süre içerisinde ilgilenir. Genelde 1 ay içerisinde ilk geri dönüş sağlanır. Bu yüzden "Telefon numaranızı hatasız girmeye büyük önem gösterin". Eğer hak talep ettiğiniz ürün veya hizmetin faturası yoksa hak talep edemezsiniz. Eğer fatura sizin adınıza değilse, başka bir değimle ikinci el bir ürün alıp "Satın alma esnasında satış sözleşmesi düzenlemediyseniz hak talep edemezsiniz."

Son düzenleme:
Senin ifade ettiğin konuyu çok net anlıyorum, genelde alıcı haklı çıkar bu tip durumlarda. Ve art niyetli bazı alıcıların da bu yol ile çıkar sağladığı çok olmuştur. Olay satıcının başına değil, distribütörün ve dolaylı olarak günün sonunda üreticinin başına patlar. Ki zaten şirketlerin pazarlama departmanları bir ürüne fiyat biçerken bu tip istisna durumlarda oluşacak gelir kayıplarını da hesaba katarak ona göre bir fiyat belirler. Çünkü aldığın bir ürünün ham fiyatı, doğrudan üretici firmanın cebine girmez - arada çok sayıda kayıp noktası vardır, bu da onlardan yalnızca ufak bir tanesi. Ufak çünkü aynı malı fiziksel mağazalar üzerinden satmaya kalksan gireceğin masrafın haddi hesabı yok, bu sebeple bu tip durumlar çok fazla yaşanmaz ve yaşansa da üreticiyi veya satıcıyı pek fazla etkilemez.

Müşteri tarafında ise korkulacak bir durum yoktur, yalnızca güvenilir aracılar altında çalışan güvenilir satıcılardan alışveriş yapın.

Senin ifade ettiğin konuyu çok net anlıyorum, genelde alıcı haklı çıkar bu tip durumlarda. Ve art niyetli bazı alıcıların da bu yol ile çıkar sağladığı çok olmuştur. Olay satıcının başına değil, distribütörün ve dolaylı olarak günün sonunda üreticinin başına patlar. Ki zaten şirketlerin pazarlama departmanları bir ürüne fiyat biçerken bu tip istisna durumlarda oluşacak gelir kayıplarını da hesaba katarak ona göre bir fiyat belirler. Çünkü aldığın bir ürünün ham fiyatı, doğrudan üretici firmanın cebine girmez - arada çok sayıda kayıp noktası vardır, bu da onlardan yalnızca ufak bir tanesi. Ufak çünkü aynı malı fiziksel mağazalar üzerinden satmaya kalksan gireceğin masrafın haddi hesabı yok, bu sebeple bu tip durumlar çok fazla yaşanmaz ve yaşansa da üreticiyi veya satıcıyı pek fazla etkilemez.

Müşteri tarafında ise korkulacak bir durum yoktur, yalnızca güvenilir aracılar altında çalışan güvenilir satıcılardan alışveriş yapın.
Doğru diyorsunuz, lakin bazı ürünler maalesef bazı satıcıların tekelinde oluyor. Mesela Raniject kasa, sadece Teknobiyotik'te vardı. Oradan mecburen aldım, farklı kurumsal mağazalar üzerinde de satışı var ama arada 100-200 TL fark vardı sitesine göre. 3-4 gün oldu ellerine geçeli, halen iadede bir hareket yok. Pazartesi soracağım bakalım, iade kabul edecekler mi yoksa kasa kutudan çıkartılmış, iadesi olmaz mı diyecekler veya iadeniz onaylandı ama kargo ücretleri kesildi mi diyecekler artık.

Başka bir örnek, Dell S 2721 DGF monitörde var şuan. TR'de sadece İtopya satıyor. Oranında müşteri memnuniyetinin berbat olduğunu duymayan kalmamıştır. Amazon.de'nin satışı var ama arada bin TL den fazla fark var. Bu modeli almak isteyen İtopya'ya bulaşmak zorunda kalıyor. Üründe ölü piksel, rahatsız eden sızma vs olsa da geldiği gün göndersen de direk servise gönderiyorlar. Orası çok abartı olmayan sorunları normal diyor, tipik servis olayları işte. Sonra aylarca THH uğraş, para içeride kalsın. THH'nin bu tip mağazalara, eğer gerçekten haksızsılar ürünün 1.5 katını müşteriye, 1 katı fiyatı da devlete ceza olarak ödettirmeleri gerek. Bak o zaman kimse kanun dışına çıkabiliyor mu ama işte.

Şikayetimde karara bağlandı yazıyor ancak 6 gün olmasına rağmen halen elime tebligat gelmedi. Ne yapmam lazım? Telefonla aradım ancak açan olmadı.

@emrah_8 Gerekli bilinç seviyesine sahip tüketiciler sırf tek bir mağaza satıyor diye gidip de o ürünü satın almaz.
33 Yaşındayım, gerekli olgunluğa sahibim. Bilinçli birisiyim, bu sonuçlarda başımın ağrıma riskinin olduğunu biliyordum. Daha öncede dediğim gibi istediğim ürüne ulaşmak için taviz verdim diyebilirim. Sadece konunuza ve bilginize güvenerek elimdekileri gözden geçirmek istedim. THH'ye başvuru rehberi hazırlayan birisi bu konularda insanlara bilgi vermekten memnuniyet duyar, diye düşündüm. Görüyorum ki sen bilgi vermeden ziyade bilgiyi insanlara fırlatmayı, ahkam kesmeyi seven kitledenmişsin, bu hale harbiden nasıl geliyorsunuz merak ediyorum. Bir insan nasıl anti mütevazi bir kişiliğe bürünür harbiden. Olgun, bilinçli değilmişim, sonuçlarına katlanmam gerekiyormuş. :) Katlanacağım tek şey uygun bir dilde cevap vermemenin sonucu bir süre uzaklaştırma olurdu ama gerek yok. Ama hakkını yemeyim, bu kişiliği bu sitede çok görüyorum. Bilgili olmak mı insanı böyle yapıyor, yoksa zaten özünüzde bu şekilde bir insan olduğunuzdan mı böyle davranıyorsunuz bilmiyorum doğrusu. İnsanları yargılamak size düşmez, bu muhabbet burada bitmiştir.

Dostum açıkçası sunduğum tüm yolları reddetmen ve günün sonunda "Ben problem yaşayacağım yerlerden alışveriş yapacağım" mesajını iletmen, son yorumuma sebep oldu. Sen soru sormaktan ziyade "Ben istediğimi yaparım, her halükarda da hakkımı almalıyım" şeklinde bir mantık içerisindesin.

Ben ise bazı şeylere yasaların dahi engel olamayacağını, son kullanıcının her zaman bilinçli tarafta davranış sergilemesi gerektiğini ilettim. Kabul et ki çok fazla olumsuz ihtimal düşünüyorsun. Paran varsa tek bir siteye bağımlı kalacağını düşünmüyorum. Özgürüz hepimiz sonuç itibariyle.

Ben sabırlı, hoşgörülü tarafta bir insanım bundan emin olabilirsin. Seni üzdüysem özür dilerim. Her üye eşittir burada, olumsuz bir deneyim yaşamanı istemem.
Şikayetimde karara bağlandı yazıyor ancak 6 gün olmasına rağmen halen elime tebligat gelmedi. Ne yapmam lazım? Telefonla aradım ancak açan olmadı.
Posta bir miktar geç ulaşabiliyor. Ufak miktar sabır göstermeni tavsiye ederim, gelmezse hafta içi tekrar arayıp durumu öğrenirsin.

Öncelikle hoş dönüşünüz için teşekkür ederim. Bahsettiğim mevzunun başında değilim, son aşamalarındayım fark etmişsinizdir umarım. Bazı sitelerin müşteri memnuniyeti konusunda zayıf kaldıklarını, hatta memnuniyetsizlikte yarıştıklarını biliyorum. Lakin senin de kabul edeceğin gibi bazı ürünler vardır gözünüze kestirirsiniz, lakin sıkıntılı bir kanattadır (tekeldedir de denilebilir). Üründe sorun çıkmazsa bunun bir önemi yoktur, riske girersiniz alırsınız. Lakin şansınız yolunda gitmez, istemediğiniz şekilde sonlanırsa sıkıntı olur. Bizimkisi bu biraz. İstediğim bir üründü, istemediğim bir yerde satılıyordu. Mecburen kalıp alıp şansımı denemek istedim. Üründe ve satıldığı yerde sıkıntı çıkmamasına rağmen donanım uyumsuzluğu sebebiyle iade etmek zorunda kaldım. Sadece haklarımı net öğrenmek ve iade isteğimim iyi veya kötü çıkması durumunda doğru adımı atabilmek için bilgi toplamaya çalışıyorum. Mevzu garantili yerden alış veriş yapmak değil, mevzu mecbur kalınırsa garantisiz yerde alışveriş yaparsak haklarımızı nasıl savunuruzun meselesi. Yani bende biliyorum Amazon'dan, Hepsiburada.com'dan, N11'den, Vatan'dan vs ürün almayı. Lakin aradığımız bir şey orada yok ve farklı mağazadan aldığımızda bu adamlarım bizim haklarımızı yememesi için olaya hakim olmaya, detaylarını inceliklerini öğrenmeye çalışıyoruz. Misal, adamlar :"İadeniz onaylansa da kargo parasını keseriz.", diyorlar. Benim okuduğum maddede bunu yapmalarının kanuna aykırı olduğunu söylüyor. Paylaştımda, amaç sizin de bu konuda fikrinizi almaktı. Haklı mıyım, adamlar haklı mı; kargoya göz yummalı mıyım, yummamalıyım gibisinden. Neden buraya yazdım, konu burada. Neden size yazdım, konuyu açan sizsiniz, olaya hakimsinizdir diye. Lakin yukarıda yazdığınız şey, "Almadan önce düşünecektiniz, çekin cezanızı. Bilinçsiz, olgunsuzca davranırsanız sonuçlarına katlanırsınız." gibisinden bir cümle beklemiyordum doğrusu, açıkcası ona bozuldum. Neyse sıkıntı değil, çekeceğiz cezamızı bakalım. :)

Seni şu an daha iyi anlıyorum, hikayeyi toparlayınca :) Yapılacak en mantıklı şey "Uyumsuzluk gibi son kullanıcıdan kaynaklanan kusur" izlenimi yaratacak kelimeler yerine "Yalnızca koşulsuz şartsız iade hakkımı kullanıyorum" şeklinde bir bilgi geçmek olacaktır. Satıcı neden iade ettiğimi bilmek zorunda değil.

Olayın THH kanadında ise bazı spesifik ürün kategorileri haricinde, ürünü sorunsuz şekilde geri göndermişsek haklı çıkamayacağımız pek az senaryo vardır. Eğer satıcı tüketici haklarına aykırı hareket ederse burada talebi birlikte oluşturabiliriz. Ben de hoşgörülü dönüşünüz için teşekkür ederim.

Sayın BilgisayarKurdu,
İnternetten aldığım(Trndyol) cep telefonunu sadece beğenmediğim için aynı gün iade ettim ancak iadem reddedildi ve teknik servis bakımı gerekiyor deniliyor. Cihazda bir sorun yok ben beğenmediğim için iade istiyorum. Ambalajı açıldığı için ikinci el kategorisine giriyormuş ve iade alınamıyormuş. Servise gönderip iade raporu mu almam gerekiyor yoksa direk tüketici heyetine başvurarak yapabilir miyim? Biliyorsanız cevaplarsanız çok mutlu olurum

Sayın @RosseN,

Evet teknik servis kontrolü gerekir, onayı onlar verir. Bu sebeple satın almış olduğun ürünün kutu içeriğine ve mümkün ise telefon üzerindeki jelatinlere dokunmamış olman gerekiyor. Dokunduysan da aynı şekilde geri tak ki süreç sıfır problem ile ilerlesin.

Aldığın ürün arızalı çıkmış olsa yine servise göndermen gerekecekti iade onayı için. Onlar sana mail üzerinden bir iade onay belgesi gönderir. Bu belgeyi satıcıya yönlendirdiğinde geri ödemeni kolay şekilde alabilirsin.

Geri
Yukarı