Tüketici hakem heyetine kim şikayet edilmeli?

Rexy17

Centipat
Daha fazla  
Arkadaşlar iPhone 11 telefonumun piksel arızası yüzünden telefonun garanti dışı bırakıldığı için avukata başvurdum avukat dilekçeyi yazdı ben gittim THH'ye fakat THH kabul etmedi tek bir kişiyi şikayet edebilirsin ve istediğin şey tek şey olmalı dedi ya değişim istiyeceksin ya da parasını avukatıma hemen gittim durumu anlattım oda şaşırdı şimdi bende MediaMarkt'ın faturası olduğu için burayı mı şikayet etmeliyim?
MediaMarkt'ı şikayet edince demez mi sen bana getirmedin telefonu servise diye?
Troy u etsem biz servisiz bir şey yapamazsın diyor benim avukat bilgisiz mi davranıyor acaba.
Apple zaten para ödemiyormuş dediler.
Ve son olarak değişim ve para iadesi seçenek olarak müşteriye sunulmuyor mu? Ben diyelim ki ürün değişimi istedim adamda ürün yoksa ne verecek adam. Burada dilekçe örneğim mevcuttur.

E80D2F95-614E-4697-AC04-F935297A5DEC.jpeg

FF349AEA-849A-41BA-B96B-85D1B15D122E.jpeg

Son düzenleyen: Moderatör:
Ürün yoksa ücret iadesi ya da üzerini ek ücret ödeyerek bir üst ya da başka bir model ürün satabilirler. Aynı buna benzer bir durumu, buz dolabında yaşadım.
800 TL ek ödeme yapıp 0 bir cihaz aldım.

Ürünü kim kusurlu bulduysa onu şikayet et. Değişim veya iade sana kalmış.

Ben servise verdim ama servis Apple onarım merkezine gönderdi kullanıcı hatası dediler servisten ürünün para iadesini talep edemem ki ya da ürün değişimi.
Ürün yoksa ücret iadesi ya da üzerini ek ücret ödeyerek bir üst ya da başka bir model ürün satabilirler. Aynı buna benzer bir durumu, buz dolabında yaşadım.
800 TL ek ödeme yapıp 0 bir cihaz aldım.

Ürün yoksa misli ile değiştirmek zorundaymış galiba yani birçok forumda da okudum iPhone 7 verip iPhone 8 alan falan var.

MADDE 11- (1) Malın ayıplı olduğunun anlaşılması durumunda tüketici; a) Satılanı geri vermeye hazır olduğunu bildirerek sözleşmeden dönme, b) Satılanı alıkoyup ayıp oranında satış bedelinden indirim isteme, c) Aşırı bir masraf gerektirmediği takdirde, bütün masrafları satıcıya ait olmak üzere satılanın ücretsiz onarılmasını isteme, ç) İmkân varsa, satılanın ayıpsız bir misli ile değiştirilmesini isteme, seçimlik haklarından birini kullanabilir. Satıcı, tüketicinin tercih ettiği bu talebi yerine getirmekle yükümlüdür. (2) Ücretsiz onarım veya malın ayıpsız misli ile değiştirilmesi hakları üretici veya ithalatçıya karşı da kullanılabilir. Bu fıkradaki hakların yerine getirilmesi konusunda satıcı, üretici ve ithalatçı müteselsilen sorumludur. Üretici veya ithalatçı, malın kendisi tarafından piyasaya sürülmesinden sonra ayıbın doğduğunu ispat ettiği takdirde sorumlu tutulmaz.

Kanuna göre bedel iadesi sadece satıcıdan, değişim ya da onarım ise satıcı dışında üretici ya da ithalatçıdan da istenebiliyor. Yetkili servisten ise seçimlik hak talep edilemiyor. Talebiniz değişimse başvurunun ithalatçı Apple Teknoloji ve Satış Ltd'ye yöneltildiğine dair ek dilekçe verin.

Kanuna göre bedel iadesi sadece satıcıdan, değişim ya da onarım ise satıcı dışında üretici ya da ithalatçıdan da istenebiliyor. Yetkili servisten ise seçimlik hak talep edilemiyor. Talebiniz değişimse başvurunun ithalatçı Apple teknoloji ve satış LTD'ye yöneltildiğine dair ek dilekçe verin.

2 gündrü yaşadığım sıkıntı THH diyor ki sadece 1 şirketi şikayet edebilirsin avukatım hepsi sorumlu hepsini edeceğiz dedi avukat THH'ye gitti niye almıyorsun bu evrağı diye THH'yi kaymakamlığa şikayet edeceğim dedi THH de et bende yazarım alamıyruz diye dedi korkmuş galiba THH' çalışanı beni dün aradı ya bu evrağı alın ya da ben bu evrağı satın alınan yeri seçerek giriyorum dedi fatura onlarda diye ama bilmiyorum ne çıkar. Şimdi ben ürünü servise verdim servisten ürün değişimii talep edemem iade hiç edemem galiba satıcıyı şikayet ettik ama satıcı bana demez mi sen bana bu telefonu getirmedin diye böyle bir hakkı var mı? Arapsaçı oldu Apple da bu arada iade vermiyormuş.

2 gündrü yaşadığım sıkıntı THH diyor ki sadece 1 şirketi şikayet edebilirsin avukatım hepsi sorumlu hepsini edeceğiz dedi avukat THH'ye gitti niye almıyorsun bu evrağı diye THH'yi kaymakamlığa şikayet edeceğim dedi THH de et bende yazarım alamıyruz diye dedi korkmuş galiba THH' çalışanı beni dün aradı ya bu evrağı alın ya da ben bu evrağı satın alınan yeri seçerek giriyorum dedi fatura onlarda diye ama bilmiyorum ne çıkar. Şimdi ben ürünü servise verdim servisten ürün değişimii talep edemem iade hiç edemem galiba satıcıyı şikayet ettik ama satıcı bana demez mi sen bana bu telefonu getirmedin diye böyle bir hakkı var mı? Arapsaçı oldu Apple da bu arada iade vermiyormuş.
Kamu görevlisinin dilekçeyi almamak gibi bir tasarrufu olamaz. Dilekçe usul açısından tamamen yanlış olsa da alıp gerekçesiyle yazılı olarak iade etmesi ya da T.H.H tarafından red kararı verilmesi lazım. Satıcının bana neden getirmedin deme gibi bir hakkı yok bu arada T.H.H. karar verdikten sonra.

Hocam maalesef ki olmuyor diye THH çalışanı diretti hatta avukatımda gitti görüştü avukatada olmuyor dedi avukatta seni şikayet edeceğim kaymakama demiş 2'si arasında bir zıtlaşma geçti süre zaten uzun olduğu için ben uzatmamak için THH çalışanın dediğini kabul etmek durumunda kaldım gelmezsen belgeyi atıyorum çöpe dedi ekran resmini buraya koyuyorum.

@mjkeenan

Dosya Ekleri

• deneme.png
    deneme.png
    13,6 KB · Görüntüleme: 53
Son düzenleme:
Tamam başvuru alınmış neticede. Tek şirkete yöneltmiyorsanız şikayet en başa yazdığınıza yöneltilmiş sayılmış, sıkıntı göremiyorum. Karar aşamasında 3 şirkete yönelik karar yazılması mümkün değil zaten.

Yeni konular

Geri
Yukarı