Tüketici Hakları Hakkında Bazı Kritik Bilgiler

hukuktimsali

Picopat
Daha fazla  
Arkadaşlar son açılan yaklaşık 50 civarı konuyu inceledim ve bir takım kısa soru cevap hazırladım umarım faydası olur. Hukuki olarak detaya inmedim böylelikle tüketicilerin kafasının karışmamasını hedefledim. Sorunuzun cevabı konuda bulunmuyorsa lütfen mesaj atın, konuyu zenginleştirerek güncellemek istiyorum.
(Bu konu sahtekar, dolandırıcılık yapan şirketler için geçerli olmayabilir zira adamlar paravan şirket kurmaktadır, böylece hukuken paranızı tahsil etmek çok zor olur, alışverişi internetten yapmadan önce şikayet var gibi sitelerden araştırmak önemli)

ALIŞVERİŞ SÜRECİ

1- Mağazadan alışveriş yaptım iade hakkım var mı? (Üründe sorun yok iken iade etmek)
Cevap- Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun; mağaza alışverişlerinde keyfi( ayıp kusur vb. yoksa) iade hakkı tanımıyor.

2- Ürünü mesafeli yani internet üzerinden almak mı, mağazadan almak mı HUKUKEN mantıklı?
Cevap- Mağazadan yaptığınız alışverişlerde Cayma Hakkı bulunmuyor. Ancak mesafeli alışverişlerde 14 gün içinde ürünün hasarsız, ambalajının hasarsız olması vb. şartlarıyla cayma hakkınız kapsamında geri vermeniz mümkün. ( Bu hakkı Türkiye'de çoğu alışveriş şirketi uygulamıyor yada uygulamak istemiyor.

CAYMA HAKKI
1- Ürünü satın aldım ama 2gün sonra almaktan vazgeçebilir miyim?
Cevap- Ürünün teslim alındığı tarihten itibaren 14. güne kadar cayma hakkınız kapsamında cayabilirsiniz.

2- Ürünün ödemesini yaptım, siparişim teslim edilmeden cayma hakkını kullanabilir miyim?
Cevap- Cayma Hakkını ürünü sipariş verdikten sonra da kullanırsın. Teslim almana gerek bulunmuyor.

3-Cayma Hakkını nasıl kullanırım?
Cevap- Cayma Hakkını, ürünü aldığın anda sana iletilen sözleşmede mevcut e-posta adresine gönderip, bu maili ekran görüntüsü alarak gerektiğinde Tüketici Hakem Heyetine sunarsın.

AYIPLI ÜRÜN
1- Ürün arızalı, çalışmıyor veya yetersiz, onarımı mümkün olmadı, değişimi içinde mevcut ürünün üretimi yok, üründe bulunmuyor ne olacak?
Cevap- Bu durumda ürün ayıplı ürün kapsamına girer ve Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunda seçimlik haklarını kullanabilirsin. ancak ürün bulunmuyorsa kanun gereği ücret iadesini isteyebilirsin.

TÜKETİCİ HAKEM HEYETİ SAFHASI

1- Tüketici Hakem Heyeti firmadan savunmayı istedi ama 3aydan, 1 yıldan beri savunması isteniyor yazıyor? ( e-devletten girilen Tüketici Şikayet sistemi üzerinde)
Cevap- Tüketici Hakem Heyeti ilgili firmaya 3-5 ay, sene süre tanıyamaz veya böyle bir sistem yavaşlığı olamaz. TÜKETİCİ HAKEM HEYETLERİ YÖNETMELİĞİ gereği 30 gün savunma için süre verilir. Yani ne kadar erken başvuru yaparsanız o kadar erken karar çıkacaktır. Kararın uzun süre çıkmadığı durumlarda mutlaka sistem hatası bulunmakta, bu hallerde Tüketici Hakem Heyetine giderek kararı öğrenin.

2- Tüketici Hakem Heyeti kararından sonra hangi süreçler işliyor?
Cevap- Karar çıktıktan sonra firmaya Hakem Heyetince karar gönderiliyor ve tebliğ ediliyor. Tebliğ edilen karar için 15 günlük firmanın itiraz süresi başlıyor. Bu süre içinde firma sadece Tüketici Mahkemesinde karara itiraz davası açabilir.

3- Tüketici Hakem Heyetine başvurmaya çekiniyorum başım belaya girer mi?
Cevap- Hakkını kanun çerçevesinde aramanın herhangi bir sıkıntısı bulunmuyor. Korkma.

4- Tüketici Hakem Heyeti kararım lehime sonuçlandı. Şimdi 15 gün beklemeye başladım. Sonra ne olacak?
Cevap- Süre bittiğinde, Karar kesinleştiğinde bunu ilgili Tüketici Hakem Heyetinden veya başvuru sisteminden öğrenebilirsin, sende kararı ilgili firmaya gönderebilir kararın uygulamasını isteyebilirsin.

5- Firma, Tüketici Hakem Heyeti kararına bile uymuyor ne yapmalı?
Cevap- Tüketici Hakem Heyeti kararı kesinleşmişse artık bir ilamlı karar niteliğini kazanır. Bu ikamet ettiğin veya sana en yakın icra dairesine götürüp icraya verebilirsin. (İlamlı karar mahkeme kararı niteliği kazanan kararlardır.)

6- İcra dairesinde hangi işlemler yapılır?
Cevap- Şirketin malvarlığı varsa taşıt ve gayrimenkullerine icra takibi başlatılır ve alacağının tahsili yoluna gidilir.

7- Tüketici Hakem Heyeti kararı kesinleşince kaç yıl geçerli olur?
Cevap- Tüketici Hakem Heyeti kararı kesinleşince 10 yıl geçerli olur. Bu karar kesin olup bu kesinleşen karara firmanın daha sonra tekrar itiraz hakkı bulunmaz.

DİĞER YÖNTEMLER
1- Ürünü güvenilir site diye bildiğim bir siteden aldım ancak teslim süresi içinde de ürünüm teslim edilmedi, hakem heyetine zaten başvurdum başka ne yapabilirim?
Cevap- Ürünü hangi banka kredi kartı ile aldıysan, müşteri hizmetlerini arayıp ilgili alışveriş için HARCAMA İTİRAZ'ında ( ürünün teslim edilmediğini sebep olarak işaretlettirin) bulun. Hukuki olarak banka bu şikayeti 120 gün içinde sonuçlandıracak ve söz konusu firmaya ürün neden teslim edilmedi diye soracaktır. Ürünün bedelini banka geri isteyecektir. Böyle Tüketici Hakem Heyetinden daha hızlı sonuç alınabilecektir.

STOK YOK ŞİKAYETLERİ/ SİPARİŞ İPTALLERİ
1- Bir youtuber reklamlı sistem tanıtımı yaptı, satış linki eklemiş, tıkladık site kitlendi, ürün yok stok yok 1dkkda bitmiş diyorlar, sipariş verdim ama sabaha iptal edildi, REKLAM'da ürün 7999 TL ama şimdi yani 12 saat sonra ürün 9499 TL, (20 dk sonra stok yok ), ama NVİDİA sağolsun 12 saat sonra yine ürün gönderiyor ürün stokta var artık 12053 TL. Ne yapacağız?

Cevap- Ticaret Bakanlığının Reklam ve Haksız Uygulama Şikayet Hattı bulunuyor e-devletten kolayca şikayet edersin, mutlaka EKRAN GÖRÜNTÜSÜ ALMAYI (BU HUKUKİ DELİLDİR- TARİH SAAT SİTE LİNKİ GEREKİYOR) bu reklam görüntülerini eklemeyi unutma. Reklam ve Haksız Ticari Uygulama Şikayeti
(Mutlaka şikayetini yap)

TÜKETİCİ HAKEMDE KAZANMANIN YOLLARI(İNTERNET ALIŞVERİŞLERİ)
1- İlk olarak mutlaka bir bilgisayarınızda klasör/ dosya oluşturup hazırlık yapmalısınız.
2- Tüketici Hakem Heyetine başvuruda gerekecek, faturayı pdf olarak indirin.Tüketici H.H. personelinin karıştırmaması için buna fatura diyip kaydedin.
3- E-postanıza fatura geleceği için genellikle sözleşmeniz de gelir. Sözleşmenizi eklemenizin büyük yararı vardır Hakem Heyeti sözleşme hükümlerini okuyacak böylece kararı daha rahat verecektir.
4- En önemli kısım bir şikayet nasıl yazılır?
Şikayeti yazarken ,
-Alışverişi hangi, şirketten ne zaman aldığınızı, ürün ismini yazın.
- Mümkün ise madde madde olayları anlatın.
(Örnek;

(Giriş)
1 Mart 2021 tarihinde a şirketinden x sitesinden bir jostick aldım ancak ürünü 3 Mart 2021de teslim aldığımda ürün çalışmadı.
(Konunun izahatı)
Şirket ile iletişime geçtim ama cevap verilmedi, almak istemediğimi söyledim ama jelatini açtığım için böyle bir hakkım olmadığını ilettiler. İade almak istemiyorlar. Ürün sağlam diye rapor verildi.
(Talep)
Ek'te sunduğum faturası sözleşmesi mevcut ürünün bedel iadesinin tarafıma yapılması için karar verilmesini talep ederim.

Görüldüğü gibi, boş cümleler, uzun anlatımlar, aşırı detay, o oldu bu oldu,5 kere aradılar her aramanın ayrıntısı, yazışmaların kelime kelime detaylarına girmek uzun bir metin yazmak sizin aleyhinize olacaktır. Hakem Heyeti üyeleri anlaşılır, aşırı karmaşık yazılmayan bir dilekçe karşısında daha hızlı ve kolay karar vereceklerdir.

Son düzenleme:
Sağ olun hocam hukukçu musunuz? Yoksa bu konulara mı ilgileniyorsunuz.
Evet Hukukçuyum kardeşim. Bu konulara daha da ilgimizi artıracağız.
Böylece Tüketicinin haklarını daha iyi kullanmasını sağlarsak, kötü niyetli firmaların Tüketiciyi enayi yerine koyup milletin parasını aylarca çalıştırmasına engel oluruz diye umuyorum.
Anayasal bir düzenleme gelmedikçe insanlar mağdur olmaya devam edecekler. Güzel yazı olmuş elinize sağlık.
Teşekkürler, aslında Kanun hükümlerimiz iyi, Tüketiciyi koruyor mükemmel olmasa da, haklarını bilememekten dolayı Tüketicimiz kaybediyor. Her şey çok basit. Haklarını bilen biri çok güzel gereğini yapar bu mevzuatlar ile.

Bu sitenin her üyesi bir Tüketici ve herkes bu haklarını bilmek zorunda , alışveriş yapmadan önce haklarını bilmelisin. Mutlaka bir gün bu haklarını kullanmak gerekiyor bir aşamada.

Son düzenleme:
Reis ben gamingentrden bilgisayar aldim 30 Aralıkta bilgisayarda FPS düşmesi gibi sorunlar vardi bize gönderim sağlayın biz sorunun ne olduğuna teknik servisimizde bakalım dendi sonra bana bilgisayar geri gönderildi aynı sorun ile neyse servisten geldikten 2 3 gün sonra bilgisayarım hiç açılmadı firma gine bize gönderim dedi gönderdim ve powersuppleyde kisa devre oluşmuş beyefendi sıfırı ile degisim sağladık dendi tamamdır dedim test ettik sistemi yarın gondercez dediler tm dedim ve de ertesi gün aradilarki sistem çalışmıyor sistemin ekran kartı bozuktur dendi tamam izlememiz gerekn yol nedir dedim asusa gondercez ve de rapor bekleyeceğiz dendi sonra gönderim sağlandı dendi adamların eline bilgisayarım 22 şubat ulaştı ve bunu öğün söylediler 8 Mart'ta geri aradım gönderilmedi sistemde bir karmasa oluştu vs dediler doa testi yapılacakmış ASUS'un doa testi hata fabrikasyonu yoksa kullanıcı hatasımi belirleme raporu yani firmanın sattığı hazır sistemde ki powersuppleydeki kisa devre sanirsam ekran kartina zarar vermiş ve beni bekletiyorlar 17 Mart'ta 21 gün olmuş olacak ben bunlara 21 gün oldu benim haklarım var değişim ya da iade desem ve bu hakkimin olmadığını söyleyebilirler mi ve de napmaliyim buraya yazmam bir nevi bos ama yani bir Discord bir telefon numaran varsa reis anlatan bana bir yol göster buraya kisa bir sekilde yazdim yani.

Reis ben gamingentrden bilgisayar aldim 30 Aralıkta bilgisayarda FPS düşmesi gibi sorunlar vardi bize gönderim sağlayın biz sorunun ne olduğuna teknik servisimizde bakalım dendi sonra bana bilgisayar geri gönderildi aynı sorun ile neyse servisten geldikten 2 3 gün sonra bilgisayarım hiç açılmadı firma gine bize gönderim dedi gönderdim ve powersuppleyde kisa devre oluşmuş beyefendi sıfırı ile degisim sağladık dendi tamamdır dedim test ettik sistemi yarın gondercez dediler tm dedim ve de ertesi gün aradilarki sistem çalışmıyor sistemin ekran kartı bozuktur dendi tamam izlememiz gerekn yol nedir dedim asusa gondercez ve de rapor bekleyeceğiz dendi sonra gönderim sağlandı dendi adamların eline bilgisayarım 22 şubat ulaştı ve bunu öğün söylediler 8 Mart'ta geri aradım gönderilmedi sistemde bir karmasa oluştu vs dediler doa testi yapılacakmış ASUS'un doa testi hata fabrikasyonu yoksa kullanıcı hatasımi belirleme raporu yani firmanın sattığı hazır sistemde ki powersuppleydeki kisa devre sanirsam ekran kartina zarar vermiş ve beni bekletiyorlar 17 Mart'ta 21 gün olmuş olacak ben bunlara 21 gün oldu benim haklarım var değişim ya da iade desem ve bu hakkimin olmadığını söyleyebilirler mi ve de napmaliyim buraya yazmam bir nevi bos ama yani bir Discord bir telefon numaran varsa reis anlatan bana bir yol göster buraya kisa bir sekilde yazdim yani.
Merhaba buradan soruların olursa sorarsan yardımcı olurum, senin konuna gelirsek,

Kesinlikle bekleme hemen bu akşam Tüketici Hakem Heyetine başvur, başvurunda olayı bu şekilde ancak daha anlaşılır ve düzenli olarak anlat yukarıdaki bilgiler ışığında, Bedel iadesi uyuyorsa sana onu talep ederek paranı talep et, şu safhada bu yaşadığın karmaşık durumun dolayısı ile zaten ürünü kullanamıyorsun ve beklemek zorunda değilsin.

@hukuktimsali Hocam benim konuma da bakar mısınız? Uzun uzun yazmak istemedim. THH'ne başvurdum. Sizce sonuç ne olur? Sonuç açıklanana dek ürünü kullanmaya devam edeyim mi? Online eğitim için kullanıyorum başka cihazım da yok.

Geri
Yukarı