Tüketici Talebi Zayıflıyor: DRAM Gelirleri %30 Düştü

Ali Güngör

Genel Yayın Yönetmeni
Yönetici
Yer
İstanbul Türkiye
Daha fazla  
Meslek
Technopat
Profil Kapağı
1523300036
RAM

Bilgisayarlara ve tüketici elektroniğine olan talebin zayıfladığından sık sık bahsediyoruz. Yakın zaman önce 3D NAND bellek satışlarının zayıfladığını, fiyatların düştüğünü ve şirketlerin gelir kaybı yaşadığını yazmıştık. Benzer bir senaryo DRAM üretiminde de yaşanıyor. Şirketlerin DRAM gelirleri 2022 yılının üçüncü çeyreğinde önceki çeyreklere kıyasla yaklaşık %30 oranında düştü. Micron ve SK Hynix üçüncü çeyrekte pazar payını […]

Devamı: Tüketici Talebi Zayıflıyor: DRAM Gelirleri %30 Düştü
Kaynak Technopat

Devamı için yukarıdaki bağlantıya tıklayın...

Okuduğum kadarıyla talep olmadığı için gelirler düşmüş. Sizce neden talep olmamış olabilir?

Hocam bence fiyatlar yüzünden ve artık hemen hemen herkes PC sahibi oldu sonsuza kadar talep aynı gitmeyecekti zaten fiyat cazip olsa neyse de fiyatlar da çok arttı.

Belli kullanıclar hariç zaten DDR5 gereksiz bir teknoloji şuan için. Elektrikli araçlar gibi daha standartlaşması için çok yolu var. Gaming ve gündelik kullanım için DDR4 çok çok yetiyor. Eninde sonunda sadece DRAM değil bütün PC parçalarının fiyatları hak ettiği gerçek değere ulaşacaktır. Bunun nedeni de kendimce şu şekilde, örneğin RTX 3080 Ti kartı olan bir insan diğer gün neden RTX 6090 alsın ki? Ancak parası çok olan ve 8K-4K'da sürekli kalmak isteyen alır ki 3080 Ti da uzun yıllar ultrada olmasa da bütün oyunları 4K'da açmaya devam edecektir.

Okuduğum kadarıyla talep olmadığı için gelirler düşmüş. Sizce neden talep olmamış olabilir?
Hocam bence fiyatlar yüzünden ve artık hemen hemen herkes PC sahibi oldu sonsuza kadar talep aynı gitmeyecekti zaten fiyat cazip olsa neyse de fiyatlar da çok arttı.

Fiyattan çok talep yüzünden olduğunu düşünüyorum. Covid döneminde herkes evinde olduğu zamanlar ne kadar çok yoğunluk vardı, virüsten dolayı da tam üretim yoktu. O zamanlar çip yetişmiyordu, fiyatlar tavan yapmıştı. Şimdi hayat normale döndü. Talep yok, üretim tam şekilde ilerliyor artık.

Çikolata gibi değil sonuçta bu ürünler. Bir kez alınıp, yıllarca kullanılabilir ürün. Tabi yine de fiyatların etkisi yok demiyorum, o da var illaki.

Yeni konular

Geri
Yukarı