Rehber Tüm Cihazlara Root Atma (ADB ve Magisk ile TWRP'siz!)

Bu rehber TWRP olmadan Root atma rehberi olduğu için birçok yöntemden farklı. Zira her cihazın TWRP Custom Recovery'si yok. Portlamanız lazım. Bir ton iş ile uğraşırsınız. ADB ile yapılmayacak bir şey yok sanırım. Geçenlerde yanlış boot.img sayesinde bozduğum bir cihaz vardı. Tamir ettikten sonra tekrardan yazılımını kurdum ve bu cihaza Root atmayı kafaya koymuştum. Öncelikle bu tür cihazlar ne kadar kanser bir şey olsa da bu işlemden sonra yüksek ihtimal sevineceksiniz. Bu işlemlerden ben sorumlu değilim, yapan sorumludur. Talimatları doğru uygularsanız hata alma riskiniz, cihazın Brick olma ihtimali, %1 olacaktır. Öncelikle gerekenler:

-ADB (Bunun için kurulum ve kullanım rehberim mevcut.)
-Cihazın Stock yazılımı. (Eğer cihaz Brick olursa diye elde tutun. Buna link bırakmıyorum arkadaşlar herkes cihazının yazılımını bilir herhalde. 😀)
-Bootloader kilidi kırılmış bir cihaz. (Bu konu için de rehberim mevcut.)
-Cihazın boot.img dosyası. (Orijinal dosyası olmazsa cihazın Brick olur!)
-Magisk uygulaması. (Rootlu boot.img dosyamızı oluşturacak kritik yazılım. Bu olmazsa olmaz.) Magisk kullanmamızın sebebi bu yazılımın Google SafetyNet engeline takılmadan root işlemini gerçekleştirebilmesidir. Bunu, Android sistem üzerinde hiçbir değişiklik yapmamasına borçludur. Bundan dolayı Magisk root atma, kullanıcılar tarafından sistemsiz root atma yöntemi olarak tanımlanır. Açık kaynak kodludur. En iyi Root programı budur kanımca.

Lütfen üsttekiler uygulanmış şekilde gelin. Bunlar elinizde ise ve ADB'yi iyice kavradıysanız başlayabiliriz. Orijinal yazılımdan boot.img dosyanızı alıp cihazınıza atın. Magisk programına girin. Kırmızı dikdörtgen içerisindekileri indirip kurun.

1.png

Sonrasında bu ekranla karşılaşacaksınız. Biz TWRP'siz yapacağız işlemi. Bundan dolayı "Select and Patch a File" seçeneğine basıp cihazdaki boot.img dosyasını Patch yapacağız.

2.png

Bu işlem bitince aşağıdaki tablo bizi bekliyor olmalı. Flaş işlemi bitince tabii.

Screenshot_20200416-183335-640x1024.png

Şimdi bu Root edilmiş boot.img dosyamız patched****.img gibi bir isimle Downloads klasöründe oluşturulmuş olacak. Bu dosyanın adını boot.img olarak değiştirin. Bu dosyayı bilgisayara ADB'nin kurulu olduğu yerin içine atılmalı. Oraya attıktan sonra cihazdaki işlemlerimiz bitmiş oluyor.

Şimdi USB hata ayıklaması açık olan cihazı bilgisayara bağlıyoruz. Cihazı fastboot moduna almak için "adb reboot fastboot" komutunu girin. Cihaz kapanacak ve Fastboot modunda çalıştırılacak. Şimdi ise yapmamız gereken şey Root yapılmış boot.img dosyasını cihaza flaşlamak. Bu işlemi yapmak için "fastboot flash boot boot.img" komutunu girin. İşlem bittiğinde şunun gibi bir tablo sizi bekleyecek.
Screenshot_20200416-183335-640x1024.png

Bundan sonra "fastboot reboot" komutunu girin. Cihaz yeniden başlatılacak. Artık cihazınız Root'lu! Root Checker adlı program ile kökü doğrulayabilirsiniz. Şimdiden kolay gelsin.

NOT: Sorumluluk kabul etmem, cihazına bu işlemi yapan sorumludur. Yedeklemenizi yapmanızı şiddetle tavsiye ederim.

Hocam bu işlemle telefon sıfırlanıyor mu? Bir de, orijinal yazılım nedir? Acemiyim hocam kusura bakmayın.
Evet sıfırlanıyor. Sıfırlanma sebebi bu işlemden önce cihazın bootloader kilidinin kırılması. Bu kilit açılırsa, telefon sıfırlanıyor. Orijinal yazılımdan kastım cihazın fabrika yazılımı yani Stock ROM'u.

ADB ile root atma diye YouTube'a yazınca yöntemler çıkıyor, en sağlıklısı sizin verdiğiniz yöntem mi?
En sağlıklısı demek biraz abartı olur. Ama garanti yollardan biri de bu. Her cihaza Custom Recovery kurulamıyor. Tabletime Recovery portlamayı denedim bunun yüzünden. Sonuç Recovery bozuldu. Cihazın yazılımını da bu yüzden istiyorum. Bu yöntem ile cihazın boot.img dosyasına Root dosyalarını flaşlıyoruz çünkü.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı