Rehber Tüm Cihazlara Root Atma (ADB ve Magisk ile TWRP'siz!)

Bu rehber TWRP olmadan Root atma rehberi olduğu için birçok yöntemden farklı. Zira her cihazın TWRP Custom Recovery'si yok. Portlamanız lazım. Bir ton iş ile uğraşırsınız. ADB ile yapılmayacak bir şey yok sanırım. Geçenlerde yanlış boot.img sayesinde bozduğum bir cihaz vardı. Tamir ettikten sonra tekrardan yazılımını kurdum ve bu cihaza Root atmayı kafaya koymuştum. Öncelikle bu tür cihazlar ne kadar kanser bir şey olsa da bu işlemden sonra yüksek ihtimal sevineceksiniz. Bu işlemlerden ben sorumlu değilim, yapan sorumludur. Talimatları doğru uygularsanız hata alma riskiniz, cihazın Brick olma ihtimali, %1 olacaktır. Öncelikle gerekenler:

-ADB (Bunun için kurulum ve kullanım rehberim mevcut.)
-Cihazın Stock yazılımı. (Eğer cihaz Brick olursa diye elde tutun. Buna link bırakmıyorum arkadaşlar herkes cihazının yazılımını bilir herhalde. 😀)
-Bootloader kilidi kırılmış bir cihaz. (Bu konu için de rehberim mevcut.)
-Cihazın boot.img dosyası. (Orijinal dosyası olmazsa cihazın Brick olur!)
-Magisk uygulaması. (Rootlu boot.img dosyamızı oluşturacak kritik yazılım. Bu olmazsa olmaz.) Magisk kullanmamızın sebebi bu yazılımın Google SafetyNet engeline takılmadan root işlemini gerçekleştirebilmesidir. Bunu, Android sistem üzerinde hiçbir değişiklik yapmamasına borçludur. Bundan dolayı Magisk root atma, kullanıcılar tarafından sistemsiz root atma yöntemi olarak tanımlanır. Açık kaynak kodludur. En iyi Root programı budur kanımca.

Lütfen üsttekiler uygulanmış şekilde gelin. Bunlar elinizde ise ve ADB'yi iyice kavradıysanız başlayabiliriz. Orijinal yazılımdan boot.img dosyanızı alıp cihazınıza atın. Magisk programına girin. Kırmızı dikdörtgen içerisindekileri indirip kurun.

1.png

Sonrasında bu ekranla karşılaşacaksınız. Biz TWRP'siz yapacağız işlemi. Bundan dolayı "Select and Patch a File" seçeneğine basıp cihazdaki boot.img dosyasını Patch yapacağız.

2.png

Bu işlem bitince aşağıdaki tablo bizi bekliyor olmalı. Flaş işlemi bitince tabii.

Screenshot_20200416-183335-640x1024.png

Şimdi bu Root edilmiş boot.img dosyamız patched****.img gibi bir isimle Downloads klasöründe oluşturulmuş olacak. Bu dosyanın adını boot.img olarak değiştirin. Bu dosyayı bilgisayara ADB'nin kurulu olduğu yerin içine atılmalı. Oraya attıktan sonra cihazdaki işlemlerimiz bitmiş oluyor.

Şimdi USB hata ayıklaması açık olan cihazı bilgisayara bağlıyoruz. Cihazı fastboot moduna almak için "adb reboot fastboot" komutunu girin. Cihaz kapanacak ve Fastboot modunda çalıştırılacak. Şimdi ise yapmamız gereken şey Root yapılmış boot.img dosyasını cihaza flaşlamak. Bu işlemi yapmak için "fastboot flash boot boot.img" komutunu girin. İşlem bittiğinde şunun gibi bir tablo sizi bekleyecek.
Screenshot_20200416-183335-640x1024.png

Bundan sonra "fastboot reboot" komutunu girin. Cihaz yeniden başlatılacak. Artık cihazınız Root'lu! Root Checker adlı program ile kökü doğrulayabilirsiniz. Şimdiden kolay gelsin.

NOT: Sorumluluk kabul etmem, cihazına bu işlemi yapan sorumludur. Yedeklemenizi yapmanızı şiddetle tavsiye ederim.

GM8 için ne kadar ROM varsa hepsini denedim. HavocOS'den tut MIUI'a kadar. Hepsinin illaki bir eksiği oluyor. Hüsrana uğratrsın veya uğraştırsın umrumda değil :) Recovery'yi bozarsa da TWRP yüklesem olmaz mı?
O kadarını bilemem ama ben kendim TWRP portlayınca normal Recovery de bozuluyordu hocam.

FRP kilidi sorunu var anladığım kadarıyla hocam. Şunlara bakmanız işinize yarayacaktır.
Hocam selamlar. Attığınız linkler için çok sağolun ama ilk linkteki zip şifresini bulamadım. Site de yazmıyor. Yardımcı olabilir misiniz?

Parola "gsmturkey" değil mi?
Değil hocam. Çok denedim ama olmuyor.
Hocam ben ilk linkte verdiğiniz rar için o şifreyi denemiştim. Şimdi 2.'si için denedim ve oldu. Birazdan tablet üzerinde deneyeceğim.
Değil hocam. Çok denedim ama olmuyor.
Hocam ben ilk linkte verdiğiniz rar için o şifreyi denemiştim. Şimdi 2.'si için denedim ve oldu. Birazdan tablet üzerinde deneyeceğim.
Hocam şunu eklemem lazım: Attığınız 2. linkteki yöntem olmuyor. 1.linktekinde ise RAR şifresi yanlış diyor.

Son düzenleme:
Bu rehber TWRP olmadan Root atma rehberi olduğu için birçok yöntemden farklı. Zira her cihazın TWRP Custom Recovery'si yok. Portlamanız lazım. Bir ton iş ile uğraşırsınız. ADB ile yapılmayacak bir şey yok sanırım. Geçenlerde yanlış boot.img sayesinde bozduğum bir cihaz vardı. Tamir ettikten sonra tekrardan yazılımını kurdum ve bu cihaza Root atmayı kafaya koymuştum. Öncelikle bu tür cihazlar ne kadar kanser bir şey olsa da bu işlemden sonra yüksek ihtimal sevineceksiniz. Bu işlemlerden ben sorumlu değilim, yapan sorumludur. Talimatları doğru uygularsanız hata alma riskiniz, cihazın Brick olma ihtimali, %1 olacaktır. Öncelikle gerekenler:

-Cihazın Stock yazılımı. (Eğer cihaz Brick olursa diye elde tutun. Buna link bırakmıyorum arkadaşlar herkes cihazının yazılımını bilir herhalde. 😀)
-Magisk uygulaması. (Rootlu boot.img dosyamızı oluşturacak kritik yazılım. Bu olmazsa olmaz.) Magisk kullanmamızın sebebi bu yazılımın Google SafetyNet engeline takılmadan root işlemini gerçekleştirebilmesidir. Bunu, Android sistem üzerinde hiçbir değişiklik yapmamasına borçludur. Bundan dolayı Magisk root atma, kullanıcılar tarafından sistemsiz root atma yöntemi olarak tanımlanır. Açık kaynak kodludur. En iyi Root programı budur kanımca.

Lütfen üsttekiler uygulanmış şekilde gelin. Bunlar elinizde ise ve ADB'yi iyice kavradıysanız başlayabiliriz. Orijinal yazılımdan boot.img dosyanızı alıp cihazınıza atın. Magisk programına girin. Kırmızı dikdörtgen içerisindekileri indirip kurun.

Eki Görüntüle 737600

Sonrasında bu ekranla karşılaşacaksınız. Biz TWRP'siz yapacağız işlemi. Bundan dolayı "Select and Patch a File" seçeneğine basıp cihazdaki boot.img dosyasını Patch yapacağız.

Eki Görüntüle 737603

Bu işlem bitince aşağıdaki tablo bizi bekliyor olmalı. Flaş işlemi bitince tabii.

Eki Görüntüle 737612
Şimdi bu Root edilmiş boot.img dosyamız patched****.img gibi bir isimle Downloads klasöründe oluşturulmuş olacak. Bu dosyanın adını boot.img olarak değiştirin. Bu dosyayı bilgisayara ADB'nin kurulu olduğu yerin içine atılmalı. Oraya attıktan sonra cihazdaki işlemlerimiz bitmiş oluyor.

Şimdi USB hata ayıklaması açık olan cihazı bilgisayara bağlıyoruz. Cihazı fastboot moduna almak için "adb reboot fastboot" komutunu girin. Cihaz kapanacak ve Fastboot modunda çalıştırılacak. Şimdi ise yapmamız gereken şey Root yapılmış boot.img dosyasını cihaza flaşlamak. Bu işlemi yapmak için "fastboot flash boot boot.img" komutunu girin. İşlem bittiğinde şunun gibi bir tablo sizi bekleyecek.
Eki Görüntüle 737628
Bundan sonra "fastboot reboot" komutunu girin. Cihaz yeniden başlatılacak. Artık cihazınız Root'lu! Root Checker adlı program ile kökü doğrulayabilirsiniz. Şimdiden kolay gelsin.

NOT: Sorumluluk kabul etmem, cihazına bu işlemi yapan sorumludur. Yedeklemenizi yapmanızı şiddetle tavsiye ederim.
Çok güzel bir yazı olmuş. Size bir sorum olacak elimde huawei mate 10 lite cihazım var bootloaderı açık. Fakat offical TWRP si yok güveneceğim bir twrp bulamadım. TWRP olmadan root atmak için cihazımın orjinal boot.img dosyasını nerden bulabilirim?

Eki Görüntüle 737600

Eki Görüntüle 737603

Eki Görüntüle 737612

Eki Görüntüle 737628

üstad hepsini harfiyen uyguladım sonuç ekteki resimde

Dosya Ekleri

• 20210502_222702_001.jpg
    20210502_222702_001.jpg
    150,8 KB · Görüntüleme: 75
Sony Xperia C4 telefonum var benim de evde boşta duruyor bir sorunu yok sadece şarjı az dayanıyor root atıp işlemci frekansını vs. düşürmek istiyordum ama internette hep telefonun 5.1 sürümüne root atma videoları falan var. Bendeki 6.0. 5.1 sürümünde kullanılan boot.image'i kullansam bir sorun olur mu? Bir de stock ROM'unu bulamadım hiçbir yerde.
Cpu governor modlarına bakmanızı öneririm. Xperia z2 için conservative modunu kullanıyorum.
Uygulama olarakta 3C Cpu Manager' ı kullanıyorum. Ek olarak çözünürlüğü de 1280x720 dpı değerini de 319 olarak ayarlayabilirsiniz. İstersen 480p' ye düş. Ama çözünürlük düştükçe Dpı ayarınıda düşürmelisin. Diğer 1280x720 ekran kullanan ony telefonlara göre ayarladım dpı değerini, onlardan baktım yani. Uygulama olarakta BUNU öneririm.

Son düzenleme:
Yöntem oldukça güzel çalışıyor. Yine de Samsung kullananlara bir dipnot bırakmak isterim.

Fastboot Samsung cihazlar için mevcut değil sanırım, o yüzden boot. İmg dosyasını 7ZIP programı ile ".tar" arşivine koyup Odin ile flashlayabilirsiniz. Telefonu sıfırlamanız gerekebilir.

ADB reboot fastboot.

Hocam cihazım Samsung J7 Prime.
ADB reboot fastboot deyince tekrar sitemde başlattı.
Bende recovery de başlatıp "apply Update from ADB" komutuyla kurayım dedim.
Onda da error 21 hatası verdi kurmuyor yani.
.zıp olsun .tar veya .img olsun hiçbir şekilde olmuyor.
(Odin de sorun olduğuğu için buradan yapmak istedim.
Samsung USB sürücüleri kurulu ve telefon download modedeyken TWRP ve bazı .tar dosyaları atılmıyor.
Start a basınca az bekleyip kendini kapatıyor Odin)

Yöntem oldukça güzel çalışıyor. Yine de Samsung kullananlara bir dipnot bırakmak isterim.

Fastboot Samsung cihazlar için mevcut değil sanırım, o yüzden boot. İmg dosyasını 7ZIP programı ile ".tar" arşivine koyup Odin ile flashlayabilirsiniz. Telefonu sıfırlamanız gerekebilir.

Dediğiniz gibi oluyor hocamda sıfırlma anca şu durumda olur.
TWRP'den kurmadığımız Odin'den attığımız için eski boot dosyası silinip rootlu olan kuruluyor gibi oluyor.
O nedenden rootu kaldıracaksanız orijinal boot .img yi atmanız gerekiyor.
Magisk'ten kaldır demeyin.
Ben denedim telefonu yeniden başlattığında hata verdi.
Recoverye gidip format atmamı söyledi.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı