Türk askerleri hangi ekipmanları kullanıyor?

Merhabalar. Bu konuda Türkiye'nin çeşitli askeri birimlerinin kullandığı ekipmanları inceleyip değerlendireceğiz. Önce elit birliklerden başlayalım.

Not: Fotoğraflarda OPSEC-PERSEC kuralına dikkat edilmiştir.

1- Özel Kuvvetler Komutanlığı (ÖKK)​

ökk1.png

1- Ops Core GPNVG-18 Gece Görüş Gözlüğü
2- Manta Strobe
3- Garmin Foretrex 601 GPS
4- YDS Taktik Eldiven
5- H&K USP45 Tabanca
6- Ops Core Kask ve RAC Taktik Kulaklık
7- HK416A5 Piyade Tüfeği
8- ESS Balistik Gözlük

Ops Core markasının gece görüş gözlükleri, (özellikle GPNVG-18) kaskları ve kulaklıkları dünyadaki çoğu özel kuvvet biriminin tercih ettiği ekipmanlardır. Zira HK416A5 de dünyanın en iyi piyade tüfeği olarak geçer. Bu fotoğrafta Heckler & Koch markasının USP45 modelini görüyoruz ama Özel Kuvvetlen envanterinde Glock, Baretta, Sig Sauer gibi markaların da tabancaları bulunur. Aynı şey piyade tüfekleri için de geçerli ama HK416 ana piyade tüfeğidir.

Başka bir fotoğraf:
ökk2.png

1- Eotech 553 Holografik Nişangah
2- Eotech G33 Yakınlaştırıcı
3- IR Işını

Burada özelleştirilmiş bir HK416A5 görüyoruz. Nişangah olarak kullanılan Eotech markası dünyanın en iyisi desek abartmış olmayız. Parallax gibi hassas fizik kurallarından dolayı Holografik nişangahlarda iyi bir marka tercih edilmesi şarttır. Eotech zaten Delta Force, Navy Seal, Devgru gibi birlikler tarafından da tercih edilen bir markadır. Gördüğümüz diğer bir ekipman ise IR ışığı, çok önemli bir ekipmandır. Gece görüş gözlüklerine ihtiyaç duyulan operasyonlarda silahlarda lazer olması büyük bir avantaj sağlar. Ancak lazer karanlık ortamda bariz bir şekilde fark edileceği için onun yerine IR ışığı kullanılır. IR ışıkları sadece gece görüş gözlükleri ile görülebilen lazerlerdir. Call Of Duty: Modern Warfare 2019'un meşhur ev operasyonunda IR ışığı kullanılmıştı.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

2- Su Altı Taarruz Grup Komutanlığı (SAT)​

sat1.png

1- MK18 Piyade Tüfeği
2- Brügger & Thomet Rotex 3 Susturucu
3- Eotech EXPS3 Holografik Nişangah
4- Eotech G33 Yakınlaştırıcı
5- Ops Core kask ve yeni nesil RAC kulaklık
6- TV/BIN-3 Gece Görüş Gözlüğü (Çift Göz)

SAT Komandoları Türkiye'nin ilk ve tek deniz komandosu birliğidir. Aldıkları eğitim çok zorlayıcıdır ve en modern ekipman ekipmanları kullanırlar. Tabanca olarak Sig Sauser P226 ya da Glock marka bir tabanca kullandıklarını tahmin ediyorum. Öndeki personelde TV/BIN-3 gece görüş gözlüğü kullanılırken arkadaki personelde GPNVG-18 kullanılmış, ekipmanlar değişiklik gösterebiliyor. Doğrusu ben SAT komandolarının dünyanın en iyi deniz komandosu olduklarını düşünüyorum.

SAT ve SAS komandoları benzer ekipmanlar kullandıkları için SAS komandolarını ayrı olarak eklemeyeceğim. Su Altı Savunma Grup Komutanlığı, Türkiye'nin ilk ve tek EOD, (Explosive Ordnance Disposal) yani Patlayıcı Mühimmat İmha birliğidir. Maalesef askerlerimizin yaralanmasına ve şehit olmasına sebep olan EYP'leri imha etmekte uzmandırlar. SAT komandoları ile karıştırılmamaları gerekir, çünkü SAS komandoları deniz komandosu değildir.

1620849808820.png

3- Jandarma Özel Harekat (JÖH) ve Jandarma Özel Asayiş Komutanlığı (JÖAK/JOPER)​

1620849949043.png

1- KALE KCR 5.56 M4A1 SOPMOD Block II
2- Canik TP9 Elite S Tabanca
3- Eotech XPS2 Holografik Nişangah
4- TV/BIN-3 Gece Görüş Gözlüğü (Çift Göz)
5- IR Işığı
6- Lazer İşaretleyici

Jandarma Özel Harekat, SAT, SAS ve ÖKK gibi Tier 1 görev yapan elit birlikler değildir. Ama bu sizi yanıltmasın, operasyona göre kullanılacak ekipmanlar değişebilir. Örneğin burada RAC kulaklık ve GPNVG-18 gece görüş gözlüğü kullanan Jandarma personeli var:
1620850297849.png

Jandarma Özel Asayiş Komutanlığı personelleri, Jandarma Özel Harekat'a göre daha ağır bir eğitim alır ve daha zor görevleri icra etme kabiliyetine sahiptir. Kullandıkları ekipmanlar yine benzerdir ama JÖAK'ın silah envanterinde P90, SAR 109T gibi JÖH'de bulunmayan silahlar da vardır. Türkiye sınırları içerisindeki her türlü terör faaliyetine karşı eylem gösteren birim JÖH ve JÖAK'tır.

jöak1.png

jöak2.jpg

4- Kara Kuvvetleri Komutanlığı Piyade Komando​

piyade.png

1- Eotech XPS2 Holografik Nişangah
2- MPT-55 Piyade Tüfeği
3- IR Işığı
4- TV/BIN-3 Gece Görüş Gözlüğü (Çift Göz)

Piyade Komandolardan en son bahsetmemiz sizi yanıltmasın, aldıkları eğitim çok zorlayıcıdır. ÖKK, SAT ve SAS komandoları da başlangıçta Piyade Komandoların eğitimini görürler. Ayrıca Piyade Komandolar diğer ülkelerin Komando sınıfındaki askerlerinden daha modern ekipmanlar kullanır. En önemlisi de çok fazla saha tecrübesine sahiptirler. Bizim bütün askerlerimizi diğer ülkelerden ayıran şey bu, Ortadoğu ülkesi olduğumuz için ve birçok Terör örgütü ile mücadele ettiğimiz için bütün birimlerimiz çok tectrübelirdir.

Son olarak yazının çok uzun olmaması için eklemediğim 2 birim daha var:

Hava Kuvvetleri Personel Kurtarma,
1620851240728.png

Amfibi Komandoları.
1620851316783.png

Türk askerlerinin modern olmadığını düşünen arkadaşlar vardı, o yüzden böyle bir konu açmak istedim. ÖKK, SAT ve SAS komandolarının teçhizatının toplam değer 400.000 Dolar'dan fazla. Umarım yakın zamanda her türlü alanda daha modern hale geliriz. Okuduğunuz için teşekkür ederim, hata yaptıysam affedin. Merak ettiğiniz, kafanıza takılan bir şey olursa sorabilirsiniz. İyi forumlar.

@SideWinder

Son düzenleyen: Moderatör:
Çok iyi bir rehber olmuş eline sağlık. Kesinlikle es geçilmemesi gereken son iki birimi harcamışsın ona yandım. Özellikle Amfibi Komandolar son senelerde dehşet bir ekipman değişimi geçirdiler. Piyade Komandolar'da son 10 senedir hem kişisel ekipman hem de üs bölgeleri bakımından gelişim gösteriyor.
Tek bir noktaya değinicem, SAS'lar Tier 1 grubunda değiller, bildiğim kadarıyla. Tabi bu kime göre neye göre, bilinmez.

Çok iyi bir rehber olmuş eline sağlık. Kesinlikle es geçilmemesi gereken son iki birimi harcamışsın ona yandım. Özellikle Amfibi Komandolar son senelerde dehşet bir ekipman değişimi geçirdiler. Piyade Komandolar'da son 10 senedir hem kişisel ekipman hem de üs bölgeleri bakımından gelişim gösteriyor.
Tek bir noktaya değinicem, SAS'lar Tier 1 grubunda değiller, bildiğim kadarıyla. Tabi bu kime göre neye göre, bilinmez.
Doğrusu Amfibi Komandoları ve Personel Kurtarma çok araştırma yaptığım birimler değiller, o yüzden yanlış bilgi vermek istemedim.

Türkiye'nin Tier 1 görev yapan tek birimi Özel Kuvvetler'in MAK alayıydı. MAK Alayı kapatıldıktan sonra resmi olarak Tier 1 görev yapan bir birim kalmadı. SAS komandolarının asıl görevi Tier 1 olarak geçmese de ülkemizde resmi bir Tier 1 birliği olmadığı için arada sırada Tier 1 görev icra ediyorlar.

Doğrusu Amfibi Komandoları ve Personel Kurtarma çok araştırma yaptığım birimler değiller, o yüzden yanlış bilgi vermek istemedim.

Türkiye'nin Tier 1 görev yapan tek birimi Özel Kuvvetler'in MAK alayıydı. MAK Alayı kapatıldıktan sonra resmi olarak Tier 1 görev yapan bir birim kalmadı. SAS komandolarının asıl görevi Tier 1 olarak geçmese de ülkemizde resmi bir Tier 1 birliği olmadığı için arada sırada Tier 1 görev icra ediyorlar.
Kesinliğinden emin değilim, MAK alayı, Hava kuvvetleri Personel Kurtarma olarak sadece isim değiştirdi. Aynı görevleri hala icra ettikleri söyleniyor, ne derece doğru tabii devlet kademesindekiler bilir.
Tier 1 meselesi uzar gider, iyi geceler. :)

PÖH ekipmanlarını da yazar mısın?
PÖH asker değil polis sınıfına girdiği için eklemedim.

Kullandıkları silahları Vikipedi'den öğrenebilirsiniz ama kısaca tüfek olarak SIG516, SAR223, SAR56, tabanca olarak Glock 19, Baretta 92FS, Canik TP9 kullanıyorlar. Nadiren de gece görüş gözlüğü olarak TV/BIN-3 kullanıyorlar.

Geri
Yukarı