Türk dizi tarihi - Eleştiri

PORSHİUS

Kilopat
Arkadaşlar, Türk dizilerine sırt döneli yıllar oldu sebebi ise dizinin saçma bir şekilde uzunluğu bir dizi neden 2- 2.5 saat olur ki? Bu uzunluğa bağlı olarak saçmalığı, mantık hatalarına ne demeli?

Örnek verilecek olursak 2019'da yayınlanan Çukur adlı dizinin şu videosunu izlerseniz anlarsınız yönetmen resmen kendine küfür ettiriyor. 1974'de çıkmaya başlayan Cüneyt Arkının filmlerine laf edenlerin vay haline.

Videoyu aşağıdan izleye bilirsiniz. (Beyniniz hasar görebilir!)
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Murat Soner
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Biz bunlara sesimizi duyuramayacak mıyız? 2,5 saat yerine 1, maks 1.5 saat ama öz, hatasız ve kaliteli sahneler izleyemeyecek miyiz? Birde Türk dizi sahneleri yetmezmiş gibi hint dizilerini de yayınlıyorlar

Yeter ulan!

İzlenebilirliği olan Türk dizilerini saysan bir elin parmağını geçmez zaten, Netflix'i de yavaş yavaş sarıyorlar ya ona yanıyorum..

Sanki mahallede gençler toplanmış da film çekelim demişler gibi. Şaka gibi ya aklıma geldikçe çıldırıyorum burada da karşıma çıktı tutamıyorum kendimi. Oyunculuklar yapmacık, rezalet, efektlerden bahsetmeyeceğim bile bu nedir arkadaş adamlar ölmüş adamı oynatıyorlar bizimkiler bir vurulma efekti yapamıyorlar. Adamların ellerine bakın silah sıkıyorlar ama sanki boncuk tabanca sıfır geri tepme. Böyle küçük detaylar çok sinirimi bozuyor. Rezaletten başka bir şey değil yönetmen kör galiba. Yada kendi gibi izleyicileri de enayi sanıyor.

Son bir kaç bölümdür sara sara izliyorum bu sahnede kapattım bir daha izlemeyi doğal olarak düşünmüyorum. Şuan Türkiye'de kaliteli bir dizi eşkiya dünyaya hükümdar olmaz dizisi diyorlar bende izliyorum ama adamlar çatışmaya giriyor herkese tek mermi :) hele muro vardı vadide oda dizide pompalıyla herkese tek atıyor. :) Sherlock, Peaky Blinders, vikings gibi dizleri izledikten sonra bunları izleyince insan gülüyor. Kurtlar vadisi (ilk 97 bölüm), Ezhel, Kuzey Güney, Behzat Ç. (göreceli), komedide Avrupa yakası dizisi yani eskiden iyi diziler vardı yoktu değildi ama işte işin içine aç gözlü yapımcılar girince böyle rezillikler türemeye başladı. Dünyada 1 saatten fazla dizi süresi yok ama bizde 2.5 saat, bunun sebebi körfez ve güney Amerika bölgesine dizi pazarlıyorlar o yüzden.

Sergili konu sahibi arkadaş, Türk dizileri neden bu kadar uzun sorusuna cevap vereli çok uzun zaman oldu.
Televizyon kanalları parayı reklamdan kazanır. Yani bu tarz büyük yapımların devam edebilmesi için ciddi bir reklam gelirine ihtiyaç var. RTÜK'ün kurallarına göre kanallar 1 saatlik yayında maksimum 12 dakika reklam gösterebilir. Reklamlar kategorilerine göre değişkenlik gösterir ve PT denilen "Prime Time"da zirve rakamlara ulaşır. Kanallara göre değişkenlik göstermekle birlikte saniyesi bin TL ve üstünde olabiliyor. 1 saatlik bir dizide 12 dk reklam olabilir oda 720 saniye demek. Kazanç olarak bakılırsa 720bin TL bölüm kazancı demek oluyor. Eee yapımcı, televizyon para kazanmazsa bu iş devam etmez. Bu rakamlarda bu kadar kişinin çalıştığı ve emek harcadığı bir dünya için çok büyük paralar değil. Özellikle 40-50bin TL bölüm başı oyunculara verildiğini düşünürsek.
Umarım faydalı olmuştur açıklama.

Gerçekçilik konusunda bizimkilerde sıkıntı var. Elindeki sanki tabanca değil uzi :D

Bir zamanlar da maraz ali vardı...

Tavsiye edilen videolar da bayağı uyumlu :)
380728

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı