Türk Hava Kuvvetleri - F-16 ile Dünya'daki Hız Rekorunu Kırdı

Makaleler
24
Yer
İstanbul
28 Kasım 2021'de Murat Keleş pilotumuz (kendisi Solotürk kurucu pilotlatlarından, hava kuvvetlerindeki pilot eksikliğinden sonra hava kuvvetlerindeki görevine tekrardan döndü) F-16 ile Amerikalıların hız rekorunu kırarak listede 1. sıraya yükselmiştir.

45 bin feet irtifada, 1132 knot = 2096 km/h ile birinciliği Amerikalıların elinden aldı. Amerikalılar ise 1996 yılında 1120 knot = 2074 km/h'ye çıkabilmişti.

Uçuş sırasında HUD ekranını pilotumuz çekmiş.

ipw46xv.jpg

murat-keles.jpg

İzmir Gaziemir ulaştırma okulunda acemiydim solotürk'ten biri bildiğin kafamızın üstünde neredeyse durdurdu bayağı bir süre F16'yı muhteşemdi.

Gerçekten iyi bir başarı kendisini tebrik etmeliyiz. Ben bir olayı merak ediyorum, bu uçağın son hızı kaç acaba? İrtifaya göre değişir mi acaba? Yoksa basınca gidiyor mu? 😀

Gerçekten iyi bir başarı kendisini tebrik etmeliyiz. Ben bir olayı merak ediyorum, bu uçağın son hızı kaç acaba? İrtifaya göre değişir mi acaba? Yoksa basınca gidiyor mu? 😀
Hava yoğunluğu düştükçe hızı düşüyor ama sürtünme de azaldığı için daha yüksek hızlara çıkabiliyor. Motorun bir sınırı vardır illa ki.

Yeni konular

Geri
Yukarı