Türk Hava Kuvvetleri vs İsrail Hava Kuvvetleri

Globalfirepower sitesini ciddiye alma. Sadece envanter sayısına bakıp sıralama yapan bir site onlar. Kuzey Kore'yi hava gücü olarak Suudi Arabistan'ın önüne koymuşlar. Kuzey Kore dediğin ülke MiG-21 ile uçuyor. Evanterinde F-15, F-15E ve Typhoon bulunan Suudi Arabistanla kıyaslamam bile.

İngilizcen varsa DefenseTalk gibi forumları öneririm.

Israil Nitelik olarak daha üstün. Daha gelişmiş uçaklara sahipler. Bizler Nicelik olarak daha üstünüz. Nüfus olarak daha fazlayız ve daha fazla uçağa sahibiz. Ancak askeriyede hala dışa bağımlıyız. Uçaklarda kullanılan füzelerin çoğu A.B.D. platformuna ait. 5-10 sene içinde birçoğu yerlileri ile değiştirilecek. Biz saldırırsak yüksek harbe hazırlık ve nitelik bakımından yüksek askeri platformlar ile savunmada iyi iş çıkarırlar. Bize saldırırlarsa yüksek nüfus ve dağlık arazi nedeniyle bizim savunma olanaklarımız daha fazla olur. Olası bir savaşta Türkiye daha avantajlı. Israil elindeki nükleer gücü kullanırsa tartışmasız zafer Israil'e aittir.

Nüfus olarak daha fazlayız ve daha fazla uçağa sahibiz.
Daha fazla uçağa sahibiz derken umarım savaş jetlerinden bahsetmiyorsundur. Bizde 4. nesil 250 civarı, 3. nesil olarak da 1 filo 30-40 civarı uçak mevcut. İsrail'de 4. nesil 300'den fazla, 5. nesil olarak da 1 filo (20+) F-35 mevcut. Toplamda 2 filo kadar fazla savaş jetine sahipler. Tabi eğitim uçaklarının aviyoniklerini değiştirip füze takarız diyorsan o başka, bunu yapsan da etkin olamayacaklarını söyleyeyim.

Bize saldırırlarsa yüksek nüfus ve dağlık arazi nedeniyle bizim savunma olanaklarımız daha fazla olur.
Envanteri belli bir düzeyin üstünde olan her ülke için bu geçerli. Yerleşik ve hazır durumdaki iyi orduya sahip bir ülkeye saldırının sonucu kötü olur. Bu dediğin durum sen İsrail'e onların topraklarında saldırırsan da oluyor, öyle bir zaiyat verirsin ki zamanında çekilmezsen geride savunma yapacak modern birlik bırakmazsın. Çok açık söylüyorum, ABD bile İsrail ile savaşa girse kendi bölgesinde ölüm kalım durumu olmadığı sürece İsrail'in kendi sahasında saldırmaz. Verecekleri kayıpları kamuya açıklayamazlar. Elimizdeki envanterler maalesef modernizasyon istiyor ve bazı konularda (savaş jeti sayısı, corvette sınıfı, modern ana muharebe tankı, hava savunma sistemleri gibi) artışa da ihtiyacımız var. Bunu sen biliyorsun da ordu bilmiyor mu dersen ordu da iyi biliyor ama kaynak yok. Gerekli parayı bulsan bile şimdiki dış politika ile zırnık bulamazsın.

5-10 sene içinde birçoğu yerlileri ile değiştirilecek.
5-10 sene arası biraz iyimser bir tahmin ama umarım olur. Zaten ASM'lerde yıllardır yetkinliğe sahibiz, SAM'lerde de bir şeyleri yapabildiğimizi kanıtladık. Bunun sonrasındaki adım AA füzeleri olarak zaten geliyor, projeleri dış devletlerin baskılarıyla çöpe atmazlarsa iyi işler ortaya çıkacak. 5-10 sene biraz zor ama ABD envanterinden yavaş yavaş kurtulmaya başlarız.

Son düzenleme:
Gerçi bu ara ölümüne İHA geliştirmesi yapıyoruz. Bu ne kadar avantaj sağlayacak bilemiyorum.
IHA/SIHA AR-GE'leri için büyük ülkelerin ayırdığı bütçelere bakıp tekrar bu konu hakkında yorum yapmanızı rica ederim. Bu SIHA'larla ''zor şartlarda'' 2 tane aktif Rus Pantsir-S1'i imha edildi ki sabah akşam övündükleri sistemlerinin herkes küçük bir EH teknolojisi ile (KORAL) balon olduğunu gördü. Bizim için tarifi olmayacak şekilde bir tecrübe oldu, kolektif çalışan ürettiğimiz birçok sistemi canlı canlı gerçek sahada test ettik. Potansiyel müşteriler evine kaçtı evine, Rusya'nın itibarı bozuldu. Bak bu sadece bombalamada da kullanılmıyor. MEHMETÇİĞE mühimmat taşıyan IHA'dan, radar ve haberleşme teknolojilerine kadar donatılan birçok IHA'yı kullanıyoruz aktif olarak.

Terörle mücadelede son yıllarda bunların ekmeğini yiyoruz. En önemlisi de Türkiye bu konuda gerçekten başarılı, Allah aşkına ne yapalım 6. nesil savaş uçağı mı? Bir yerden başlamak lazım değil mi? IHA olur, SIHA olur, radar olur, bilmem ne aviyoniği olur ama yeter ki olsun. En azından bir sanayide dışa bağımlılığı büyük oranda azaltıp bir nefes alalım... Bu ülkenin artık sahada uygulanabilecek fikirlere ihtiyacı var diye düşünüyorum. Yıkıcı eleştirilere değil.

NOT: Eskiden bazı görevler için UH-1 (nam-ı diğer pat pat) kalkardı. Artık kendi geliştirdiğimiz milli ve yerli IHA'lar kalkıyor :)

IHA/SIHA AR-GE'leri için büyük ülkelerin ayırdığı bütçelere bakıp tekrar bu konu hakkında yorum yapmanızı rica ederim.
Ben diğer ülkelerle bir kıyaslama mı yaptım? Eskiye nazaran İHA için AR-GE çalışmalarına daha çok özen ve önem gösterdiğimizi belirttim. Herhalde ABD’yle kıyaslayacak değilim mantık olarak.

Ben diğer ülkelerle bir kıyaslama mı yaptım?
Kıyaslama ile ilgili bir şey demedim ki. Avantajını sorgulamışsın. Ben de bundan dolayı GLOBAL çapta büyük ülkelerin IHA ve SIHA'lara verdikleri önemi vurgulamak için ayırdıkları bütçeden bahsettim. Şu an büyük ülkeler ile yarıştığımız tek alan bu olabilir... Avantajı ve önemi sorgulanmayacak düzeylerde bizim için.

Kara kuvvetlerinde, ateş gücü olarak daha üstünüz gerek füze(çnra),gerek topçu kabiliyetimiz, gerek tankçı birimlerimizin tecrübesi daha üstün, çok değil 14 sene önce hizbullah tarafından rezil edildi ikk, Türk ordusunun 1922'den beri tek bir fiilen katıldığı savaşta mağlubiyeti yok. Karada İsrail değil ortadoğuda'ki hiçbir ordu Tsk'nın karşısında duramaz, savaş tecrübesi pratiktir. Tsk'nın tam profesyonel asker sayısı 700 bin civarlarında, bizim nufüsumuz çok olduğu için İsrail gibi nüfusu küçük bir orduya karşı halktan asker çağrılmaz diye düşünüyorum. Hava kuvvetleri Olarak'da biz daha savunmacı bir politika izleriz diye düşünüyorum, bizden daha modernler.

İsrail için Türkiye hiçbir şey İsrail'den aldığın füzeyle İsrail'le savaşmak ayrı kafa zaten .d.

Merhaba arkadaşlar, bu ortadoğu'nun en büyük iki gücünün hangisinin hava kuvvetleri daha iyi? TSK karada ve denizde üstünlüğü var, nitelik ve nicelik açıdan. Hava kuvvetleri açısından hangisi daha iyi? Sebeplerini sayarsanız sevinirim.
İsrail tek başına bir ülke değil. Bizim gibi sözde müttefikleri değil, harbi müttefikleri var. Savaş durumunda ne olur tahmin bile edemeyiz. Bir hata mıdır bilinmez ama, İsrail'in çok güvendiği "demir kubbeler" ciddi bir hasar alarak güvenleri çok sarstı. Yani teknolojik olarak belkide fazla gelişmiş değillerdir. Yani İsrail gelişimiş değildir ama müttefikleri...

Yeni konular

Geri
Yukarı