Türk Hava Kuvvetlerinden İhraç Edildiler

İptal edilen şey özel sektör ile devletin bölgesel yolcu uçağı üretme projesi. Sandığın kadar ahım şahım bir proje değildi.
Ahım şahım değil mi? Oldu o zaman iyi günler, hayırlı kazançlar🤣
Videoyu küçümseyeceğine izleseydin elle tutulacak bilgileri öğrenirdin.
Benim konu hakkında bilgim yeterlidir merak etme, öğrenecek şeyleri temin ederim sonrasında;)

Bizi bilen bilir, bilmeyen de kendi gibi bilir diye bir söz var. Çok da sevdiğim bir sözdür :D

Ben altından kalkamayacağım büyük konuşmalara girmem, ortada hiçbir şey yokken de bir şeye yalan oldu demem. Zira bundan 10 yıl sonra bir şeyler ortaya çıkarsa aklıma bu yazdığım gelir, vicdanım sızlar :D Ortamlarda da gögsümü kabarta kabarta havacıyım diyorum valla, kimsenin tastiğine ihtiyacım olmadı 15 yıllık sektör (yarı okul, yarı iş) deneyimimde bugüne kadar :D

Üstüne SU-57 de sorunsuz gelebilseydi epey ilgi çeken modern bir üçlü olurlardı.
SU-57'den çok ümitliydim valla ama gelen yorumlar cidden kötü ilgili arkadaşlardan:)

Çok şükür bilenler biliyor cidden:) Dostlar yeter:) Şükür 16 yılı aşkın okul falan değil bir fiil aktif havacıyım, hem de her alanında. Çok şükür bilgimiz de o kadar:) Başkalarının yorumuyla sorgulayacak hale de gelmedik şükür:)

@Jira Olmaz ki böyle, SU-34 konuşsaydık fena mı olurdu şimdi? Merak edip okuyan birkaç kişi de var zaten. :) Rusların SU-35 ve SU-34 gibi 2 uçakla birlikte çok uyumlu bir envanteri var bence konuşmaya değerdi. Üstüne SU-57 de sorunsuz gelebilseydi epey ilgi çeken modern bir üçlü olurlardı.
SU-34 ve 35 başarılı uçaklar zaten, bir şey diyen olacağını sanmıyorum bu uçaklara. Ancak bizimle ilgisi ne onu çözemedim :D

@Jira NATO ülkesiyken Rus uçaklarını alalım diyenlere kıl kapıyorsun ya, hani ben de "mesela" yani diyorum. Olmasaydık. 😈 Yok üstüne gitmeyeceğim fazla şakasına dedim ama SU-34 tarzı bir uçağın tam karşılığının batıda olmamasına üzülüyorum. Tam anlamıyla Ground Strike Fighter'ın tanımı. F-35 ve eski Tornado'lar da tam o karşılığı vermiyor bence.

@Jira NATO ülkesiyken Rus uçaklarını alalım diyenlere kıl kapıyorsun ya,
Kıl kapmıyorum. Direkt beyinsiz olarak nitelendiriyorum. Uçak almayı bakkaldan ekmek almak sananlar var çünkü bu ülkede.

Bağımsız bir ülke ve Rusya ile düşmanlığı olmayan bir ülke olsaydık SU serilerinden oluşan bir filo kurmak mantıklı olabilirdi. Çoğu batı ülkesi uçaklarını parçalayabilirsin. Güçlü ve koordinasyonu yüksek uçak çeşidi batıya göre bence daha çok.

Hah, işte açmak istediğim konu buydu ama sanırım bu başlıkta olacak bir şey değil. Ufak bir anlaşmazlık çıktı, belki başka zamana uygun bir konu açarız.

Aslında modern Rus savaş jetleriyle ilgili bir konu açasım var, orada toplarız bol bol "bu uçaklardan" almalıyız diyenleri. :D

@Jira NATO ülkesiyken Rus uçaklarını alalım diyenlere kıl kapıyorsun ya, hani ben de "mesela" yani diyorum. Olmasaydık. 😈 Yok üstüne gitmeyeceğim fazla şakasına dedim ama SU-34 tarzı bir uçağın tam karşılığının batıda olmamasına üzülüyorum. Tam anlamıyla Ground Strike Fighter'ın tanımı. F-35 ve eski Tornado'lar da tam o karşılığı vermiyor bence.
Aslında tam karşılığı olmasada F-15'ler yer saldırısı olarak güzel bir uçak ama birim maliyeti yüksek. Bizim yapacağımız şey mümkün olduğunca F-35'i kovalamak. NATO üyesi olmasak SU-34 alınabilirdi ama maalesef alamıyoruz.

Türk Hava Kuvvetleri'ne gelecek 5. nesil altı her uçak yetersiz kalacaktır ve THK'ni bir üst seviyeye taşımayacaktır benim gözümde. 5. nesil altı bir savaş uçağına küçük olmayan paralar yatırmak ne kadar mantıklı olur tartışılır. İyi bir yatırım olacağını hiç sanmıyorum. Dediğim gibi ordu da aynı şeyi düşünerek kısa vadede F-4'leri kullanma kararı aldı.

Bu arada F-4 sayımız yüksek değil. Yanılmıyorsam tek filo var. 35-40 uçak anca vardır.

Yeni konular

Geri
Yukarı