Türk havayolu şirketleri neden hep Boeing kullanıyor?

Hocam evet kullanıyor ama Boeinglerin sayısı ciddi anlamda daha yüksek.
bence airbus ve boeing kaliteli ve bilinen şirketler.Airbus sanki daha fazlaydı ama,boeing ve Airbus benim de tercihim olurdu,zaten uçaklar filoya eklenirken çok fazla düşünülüyor,sadece Boeing Max vakasında çok hata yaptı.
ama bence airbuslar daha iyi,boeing 737 maxten sonra benim gözümde boeing düştü.

Bir filonun ihtiyaçları çerçevesinde, tek ya da sabit birkça model uçaktan oluşması iyi bir şeydir. Bakım maaliyetini azaltır, yer servisi konusunda kolaylık sağlar, kurum içindeki teknisyen ve çalışanlar, uçakların büyük bir kısmına hakim olurlar.

Ryanair'in tamamen 737 800'den oluşmasının sebebi bu aslında. Ya da Pegasus'un sadece 737 800 ve A320 Neo kullanmasının sebebi bu.

Hep demek yanlış olmuş biraz. THY mesela Boeing-Airbus karışık, Pegasus yine aynı şekilde ve galiba Airbus sayısı Boeing sayısını geçti artık. Sen sanırım daha çok Boeing olana denk gelmiş olabilirsin.
Düşük maliyetli şirketlerde tek marka uçak kullanmanın hem eğitim hem de bakım maliyetlerini düşürdüğünü biliyorum.
Doğru. Aksi şekilde şirket o yükü kaldıramaz maalesef. Pegasus gibi bir firma bile en kısa zamanda elindeki Boeing'leri çıkarıp tek tip Airbus olmaya çalışıyor şu sıra.

Hep demek yanlış olmuş biraz. THY mesela Boeing-Airbus karışık, Pegasus yine aynı şekilde ve galiba Airbus sayısı Boeing sayısını geçti artık. Sen sanırım daha çok Boeing olana denk gelmiş olabilirsin.

Doğru. Aksi şekilde şirket o yükü kaldıramaz maalesef. Pegasus gibi bir firma bile en kısa zamanda elindeki Boeing'leri çıkarıp tek tip Airbus olmaya çalışıyor şu sıra.
Hocam neden Airbus olmaya çalışıyor Pegasus? Bence Boeing ideal.

Hocam neden Airbus olmaya çalışıyor Pegasus? Bence Boeing ideal.
Airbus eğitim için daha ideal. Yani daha kısa sürede eğitimi bitirebiliyorlar. Bir de özellikle Neo uçakların yakıt tasarrufu özelliği ve filodaki Boeing'lerin baya eskimesi yüzünden Pegasus şu an bütün filoyu Airbus yapmaya uğraşıyor. Hala da siparişleri aktif. Yani pandemi döneminde bile siparişleri duraklatmadılar.

Airbus eğitim için daha ideal. Yani daha kısa sürede eğitimi bitirebiliyorlar. Bir de özellikle Neo uçakların yakıt tasarrufu özelliği ve filodaki Boeing'lerin baya eskimesi yüzünden Pegasus şu an bütün filoyu Airbus yapmaya uğraşıyor. Hala da siparişleri aktif. Yani pandemi döneminde bile siparişleri duraklatmadılar.
Ben olsam yeni Boeing alırdım hocam ancak onlar daha geniş düşünüyor.

Ben olsam yeni Boeing alırdım hocam ancak onlar daha geniş düşünüyor.
Olabilirdi açıkçası özellikle NG ve 800 modelleri ile ama sanırım biraz da Airbus güzel bir fiyat çekmiş olabilir:) Özellikle az önce söylediğim yakıt tüketimi olayı da etkilemiştir. Çünkü havayolu firmalarının en büyük gideri yakıt masrafları maalesef.
Paşa gönülleri öyle istemiş olabilir?
Bu da olabilir:) Adam bir sabah kalkıp "eeeehhhh ne lan bu Boeing, going, doing şakaları böyle" demiş de olabilir bilemeyiz:)

Olabilirdi açıkçası özellikle NG ve 800 modelleri ile ama sanırım biraz da Airbus güzel bir fiyat çekmiş olabilir:) Özellikle az önce söylediğim yakıt tüketimi olayı da etkilemiştir. Çünkü havayolu firmalarının en büyük gideri yakıt masrafları maalesef.
Bize söylemedikleri sürece sadece tahmin yürütebiliriz. Zaten insanların umrunda değil. Her 100 kişiden 1'i biliyordur bindiği uçağı veya bindiği uçağa bakıyordur. İnsanlar paraya bakıyor ve şirketler de ucuz olanı alıyor.

Bize söylemedikleri sürece sadece tahmin yürütebiliriz. Zaten insanların umrunda değil. Her 100 kişiden 1'i biliyordur bindiği uçağı veya bindiği uçağa bakıyordur. İnsanlar paraya bakıyor ve şirketler de ucuz olanı alıyor.
Aynen öyle. Bırak Airbus mı Boeing mi olduğunu MAX uçağa binmem diyen 1000 kişiden 990 tanesi bindiğinin farkında bile olmaz:) Gidip kulağına fısıldamak lazım anca "hey, şu an MAX uçaktasın ve MCAS aktif" diye, sonra yiyebiliyorsa yesin yine sandviçini tabii🤣

Yeni konular

Geri
Yukarı