header.jpg


Çetin iklim koşullarına karşı verdiğimiz mücadele artık Erzurum'da. :)

Steam'de oyun keşfine çıkmışken birden bu yapım karşıma çıktı. Bir nevi The Long Dark'ın Erzurum'da geçen hali. Oyun henüz çıkmamış. Planlanan çıkış tarihi ise 20 Ocak 2021.

Tanıtım videosunu da aşağıya iliştirelim.


Tahmin edebileceğiniz üzere oyun hayatta kalma temasında vahşi doğaya ve Erzurum'un dondurucu soğuna karşı mücadele ediyoruz.


Erzurum'da olması planan üç farklı oyun modu mevcut. Bunlar Hikaye modu, Serbest Mod ve Meydan Okumalar. Hikaye modu Erzurum'a giden Taylan isimli karakterimizin yaşayacağı farklı olayları ele alıyor. Serbest modda ise oyunun sunduğu mekaniklerle sonsuz bir şekilde oyunu oynuyoruz. Son olarak Meydan okuma modu ise tecrübeli oyuncular için bitmeyen fırtına zamanlanmış görevler ve daha fazla yırtıcı hayvanları içeren zorlu bir oyun modu.

Bu tip oyunlarda olduğu gibi barınma, eşya toplama, crafting, avlanma gibi farklı mekanikler bünyesinde meut. Özellikle Türk kahvesi ve tarhana çorbasına kadar Türk mutfağına özgü çoğu şeyi oyunda görebileceğiz. :)

Erzurum2.jpg


Aslında oyunun vurucu noktası Erzurum'da olduğunuzu sıkı sıkı hissettirmesi olacak. Bunu dinamik şekilde tasarlanan havadan bu havaya bağlı olarak gelişen sıcaklık ve günler arasında oluşan iklim olaylarından da anlayabiliriz. Bunun yanında Türk kültürüne ait bazı kavramları da oyuncunun ilgisini çekebilir elbette.

Proximity Games tarafından geliştirilen Erzurum, Unreal Engine 4 oyun motorunu kullanmakta. Oyun motoru tarafında bunu görmek sevindirici zira ülkemizde çok fazla kullanılan ve deneyim sahibi olunan bir oyun motoru sayılmaz. Oyun çıktıktan sonra kapsamlı bir incelemesini yapacağım o yüzden grafik vs. gibi konulara şimdi girmiyorum.

Güzel bir oyuna benziyor hem destek olmak açısından hem de farklı bir deneyim yaşamak açısından denenebilir. Buradan geliştiricilere de kolay gelsin diyelim. :)

Erzurum'un Steam Sayfası: Erzurum on Steam

Sistem gereksinimleri ise şu şekilde:


Minimum:
 • İşletim Sistemi: 64 bits Windows
 • İşlemci: Intel Core [email protected] or AMD FX [email protected]
 • Bellek: 4 GB RAM
 • Ekran Kartı: Nvidia GeForce GTX 780 or AMD Radeon R9 290
 • DirectX: Sürüm 11
 • Depolama: 12 GB kullanılabilir alan
Önerilen:
 • İşletim Sistemi: 64 bits Windows
 • İşlemci: Intel Core [email protected] or Ryzen 5 [email protected]
 • Bellek: 8 GB RAM
 • Ekran Kartı: Nvidia GeForce GTX 1060 or AMD Radeon RX 580
 • DirectX: Sürüm 12
 • Depolama: 12 GB kullanılabilir alan
 

EKAloji

Decipat
Katılım
25 Mayıs 2019
Mesajlar
1.932
Makaleler
4
Çözümler
4
Yer
Türkiye Cumhuriyeti

PossibleTurco

Decapat
Katılım
15 Eylül 2020
Mesajlar
5.624
Makaleler
25
Çözümler
22
Yer
Barracuda 120, H2002D, TL80 ile mutluluk %100.
Sivas'ta yaşayan bir Hectopat, seni tanımak isterim yiğidim.
Aslında burada yaşamıyorum ama virüs çıkınca geri döndüm memlekete. Yiğido'nun dönüp dolaşacağı yer Sivas'tır. :)
 

-Zezé

Centipat
Katılım
22 Mart 2020
Mesajlar
694
Çözümler
1
Şaka gibi ya bir şeyi de çalmasak olmaz anasını satayım. Birisi gider Razer mouse'u kopyalar üstüne kendi markasını yazar biri gider xdrive oyuncu koltuğunu kopyalar üstüne kendi markasını yazar..
Oyun çalmadığımız kalmıştı onu da çaldık çok şükür.
Çalmakla ilgisi ne? The Long Dark'a benzeyen bir oyun sadece. Senin dediğin mantıkla bu çalmak olsaydı Metro, Battlefield gibi oyun yapımcıları da büyük hırsız oluyorlar. Ayrıca doğada hayatta kalmaya yönelik birçok oyun var.
 

Agarwaen3

Picopat
Katılım
2 Temmuz 2020
Mesajlar
603
Çözümler
2
Çalmakla ilgisi ne? The Long Dark'a benzeyen bir oyun sadece. Senin dediğin mantıkla bu çalmak olsaydı Metro, Battlefield gibi oyun yapımcıları da büyük hırsız oluyorlar. Ayrıca doğada hayatta kalmaya yönelik birçok oyun var.
Oyunun her şeyi The Long Dark ile aynı neredeyse. Tavşanların ve geyiklerin hareketinden tut mouse imlecine kadar her şey aynı.

Daha önce yapılan güzel oyunlardan esinlenmek ve onları örnek almak başka bir şey onları kopyalamak başka bir şey.
 

TR-whovian

Decapat
Katılım
11 Ekim 2018
Mesajlar
548
Çözümler
1
Bu kadar boş arazide neden benzinlik var acaba gece gece takıldım 😄 genel olarak da pek ilgimi çekmedi long Dark 120 saat oynamama rağmen içine çekmedi harita çok boş olacak gibi his doğdu içime ama destek olmak için satın alırım.

1609302264874.png
 
Yukarı