TÜRK-İŞ'ten Asgari Ücret Açıklaması

Bu iş asgari ücretin yükselip yükselmemesi değil ekonominin istikrarlı olmasıyla alakalı aldığın birim sayısı ile değil. Paranın değeri ile ölçülür. Kısacası şu an arttırsalar ve ileri ki zamanlarda ekonominin istikrar kazanmasından sonra asgari ücret düşürülecek falan zannetmeyin.

Ben de onu diyorum zaten.

Benim tahminim 7.800 TL civarında olur asgari ücret ama bu asla çözüm olamaz, ekmeği 8-9 TL'ye alırız. İnadına reis!

Asgari(minimum) ücret ne kadar artarsa pahalılık o kadar artar. Örnek olarak bir üretici işçi çalıştırıyor ve ücretini sattığı üründen karşılıyor. Doğal olarak işçinin ücretini karşılayabilmesi için ürettiği ürünün birim fiyatını değiştirmesi gerekiyor. Bu şartlar altında değil 10,000TL, 100,000TL de olsa bir taraftan kazandığın parayı diğer taraftan aynı şekilde kaybediyorsun.

Ülkede maaşlar konusunda bir düzeltme lazım aslında, vasıflı adamda asgari alıyor avasıfsız da çok saçma bir sistem.
Diğer ülkelerde asgari ücret alanların oranların oranları %2-5 falan iken bizde %50 den de fazla.
Belli mesleklere alım gücünü korumak adına asgari ücret oranı gibi bir sistem getirilmeli.
Asgari ile arada ki fark sabit kalmalı ve belli işlerin belli gelirleri olmalı.
4 sene önce asgari ücretin 2 katı maaş alıyorken şuan %30 fark var olan benim gibilere oluyor.
Asgari ücrete %100/ %90 zam yaparlarken bize %20-30 falan koya koya arada ki farkı kapattılar.
Sendikaya diyoruz durum böyle oluyor iki gün sonra sendika bize şemsiye hediye ediyor ne mana çıkartayım ben bundan.

Geri
Yukarı