TÜRK-İŞ'ten Asgari Ücret Açıklaması

Ülkeyi ben mi yönetiyorum niye tepki gösteriyorsunuz. 😀

Yok kankam tepki değil. İnsanlar hep aynı şeyi söylüyor bu fiyatlar düşmez. Şu an fiyatlar yılda %84 artıyorsa enflasyon 20'ye düşünce %20 artacak. Maaş artar enflasyon düşerse ortada dengelenir ama bu hükümet beceremez onu.

84 mü? 170 olmasın?

TÜİK'e göre 84. böyle yazınca malum partililer tepki gösteremiyor.

Daha da kötüleşiyoruz :( Tahminimi yazmak isterim, muhtemelen işten çıkarmalar başlayacak ve bazı iş yerleri sigortasız işçi çalıştırmayı deneyecektir.
Bankalar kredileri durdurdu, çok az miktar veriyorlar harici para vermiyorlar. Resmi kurumlar da hiçbir yere iş yaptırmıyor yazı gelmiş. Durum baya sıkıntı, yılbaşından sonra bakalım neler olacak.

"Asgari ücret yükselirse piyasa da yükselir" diyenler var. Sebep sonuç ilişkisini ters anlıyor bunlar. Herkesin alım gücü düştüğü için ücretlerin de yükselmesi gerekiyor.

Yeniden değerleme oranı %122 olarak belirlenmiş. Resmi olan hemen her şeye yılbaşından itibaren bu oranda zam yapılacak. Tabi CB'nin yetkisi ile bu oranda değişiklik yapması mümkün. Ama Genel beklenti bu yönde ve önceki yıllarda da devletin resmi işlerinde yaptığı zamların dayanağı bu.

Kötü yönetimle üretimin baltalanması, yerinde durmayan döviz kuru, aşırı ithalat, akaryakıt fiyatları da piyasanın en önemli yükselme sebepleri iken asgari ücretliye verilecek ücret mi gözünüze batıyor?

Bu arada açlık sınırında ücret isteyen Türk-İş sendikaysa ben de şimendiferim.
Asgari ücretin tanımı: İşçilere çalışmaları karşılığında ödenen ve işçinin gıda, konut, giyim, sağlık, ulaşım, kültür vb. temel gereksinimleri günün üzerinden en az düzeyde karşılanmasına yetecek kadar ücrettir.
Türk-İş ise ancak gıda ihtiyacını karşılayabilecek ücret istiyor.

Ki o ücret de Ocak ayının sonunda açlık sınırının altında kalacaktır. Yılın ortasına doğru belki açlık sınırının yarısına inecektir.
Olması gereken, bu ay yıllık enflasyon kaybının telafisi ve üzerinde aynı oranda gelecek yılın enflasyon kaybının öngörülerek şimdiden yükseltilmesidir.
Disk'in 13.200 TL beklentisi fena değil. En azından karı koca 2 kişi çalışırsa yoksulluk sınırını yakalayabilir. Yine yıl içinde enflasyona bağlı olarak 3 kez de güncellenmesi gerektiğini söyleyen Disk haklı ama ne yazık ki bizim işçileri Türk-İş gibi sarı sendikalar teslim almış.

Son düzenleme:
Fiyat nasıl düşer anlatsana merak ettim. 84 enflasyonla nasıl mümkün olabilir bu?
Çok basit. Önce ciddi anlamda kamu'da israfı engelleyeceksiniz.

Sonrasında üretim konusunda üreticilere destek olacaksınız. Teşvik'i adam gibi vereceksiniz. Ağam paşam ile değil. Teşvik alıp o arazi boş durmayacak. Böyle binlerce arazi var.

Lojistik konusunda HAL sistemini ya kaldıracaksınız ya da daha mantıklı sürdürülebilir bir hale getireceksiniz. Motorin fiyatlarında özellikle LOJİSTİK kısımda destek olacaksınız.

Monopol yaratmayacaksınız, rekabeti artıracaksınız. Kooperatifçiliğe destek olacaksınız.

Daha da sayarım.

ama bunları bu sistem yapmaz. Hele ki ilk madde yapılmaz.

"Asgari ücret yükselirse piyasa da yükselir" diyenler var. Sebep sonuç ilişkisini ters anlıyor bunlar. Herkesin alım gücü düştüğü için ücretlerin de yükselmesi gerekiyor.

Yeniden değerleme oranı %122 olarak belirlenmiş. Resmi olan hemen her şeye yılbaşından itibaren bu oranda zam yapılacak. Tabi CB'nin yetkisi ile bu oranda değişiklik yapması mümkün. Ama Genel beklenti bu yönde ve önceki yıllarda da devletin resmi işlerinde yaptığı zamların dayanağı bu.

Kötü yönetimle üretimin baltalanması, yerinde durmayan döviz kuru, aşırı ithalat, akaryakıt fiyatları da piyasanın en önemli yükselme sebepleri iken asgari ücretliye verilecek ücret mi gözünüze batıyor?

Bu arada açlık sınırında ücret isteyen Türk-İş sendikaysa ben de şimendiferim.
Asgari ücretin tanımı: İşçilere çalışmaları karşılığında ödenen ve işçinin gıda, konut, giyim, sağlık, ulaşım, kültür vb. temel gereksinimleri günün üzerinden en az düzeyde karşılanmasına yetecek kadar ücrettir.
Türk-İş ise ancak gıda ihtiyacını karşılayabilecek ücret istiyor.

Ki o ücret de Ocak ayının sonunda açlık sınırının altında kalacaktır. Yılın ortasına doğru belki açlık sınırının yarısına inecektir.
Olması gereken, bu ay yıllık enflasyon kaybının telafisi ve üzerinde aynı oranda gelecek yılın enflasyon kaybının öngörülerek şimdiden yükseltilmesidir.
Disk'in 13.200 TL beklentisi fena değil. En azından karı koca 2 kişi çalışırsa yoksulluk sınırını yakalayabilir. Yine yıl içinde enflasyona bağlı olarak 3 kez de güncellenmesi gerektiğini söyleyen Disk haklı ama ne yazık ki bizim işçileri Türk-İş gibi sarı sendikalar teslim almış.

Kaotik bir düzene girdik. Asgari ücreti yükselttik diyelim. Hadi 30 bin TL yapalım var mısın?

Ben olacakları sana söyleyeyim.

Şu an asgari ücretlinin işverene maliyeti 7926 TL.

30 bin TL yaptık diyelim. Bu maliyet 42 bin TL civarlarına yükselecek.

Peki size soruyorum. Bu maliyetleri işverenler kendi ceplerinden mi karşılayacak?

Efendim?

Tabii ki üretim maliyeti diyerek zam yapmak zorunda kalacaklar. Ekmek olacak 15 TL, süt olacak 50 TL, peynir olacak 1000 TL, et olacak 1500 TL...

Asıl mesele üretim maaliyetlerini düşürmek.

7 küsür dolar varken de her şey güzel değildi ama şimdi oldu dolar 18.6 problemi başka yerde aramamak lazım.

Geri
Yukarı