Türk lirası neden bu kadar değer kaybediyor?

Kısa süreli manipületik bir düşüş olur. Tekrar değer kaybetmeye devam eder. Örnek olarak berat Albayrak'ın istifasını verebiliriz.

İstifa etti yerine Naci Ağbal geldi. Dolar 6.80 civarı gördü sonra yurt dışından dolayı 7.80'lere kadar çıktı. Sonra tekrar 7.19 civarına düştü sonra merkez bankası başkanı yine değiştirildi.

Bir gecede 1.50 TL civarı paramız değer kaybetti. Merkez bankası başkanı tekrar değiştiği için yükselişe geçti. Naci Ağbal görevde kalsaydı bugün belki 5 TL'yi görebilirdik.

Cumhurbaşkanı yurt dışına negatif etki verdiği için yatırım gelmiyor yatırımcı yatırım yapmıyor. Daha çok parasını çekiyor dışarıya pozitif etki veren birisi gelse dolar düşüşe geçer.

Aslında doların değer kaybı geçici. Genel olarak ABD'de seçimlerden önceki 3 ay ve seçimlerden sonraki 1 yıl içerisinde dolar değer kaybı yaşar. Hiç şaşmaz. Wall Street başkanı kabul ederse o zaman değer kazanmaya başlar dolar tekrar . Şu anda o devreyi atlattık. Paramız dolar karşısında çok daha değersiz olacak.
@Thermes hocam ben de sevmiyorum ancak bütün bir kesime hakaret etmek doğru değil. İktidarı destekleyen veya şu adamı destekleyen olarak değiştirirseniz daha iyi olur. Bunları alkışlamayıp milliyetçi-muhafazakar olan kesim de var.

Yazın turizm ve kanal İstanbul ile belki bu seyirde kalır dolar ama seneye FED'in faiz arttırma kararı ile 10-12 tl seviyeleri artık yeni normalimiz olur muhtemelen.

Dolar diğer para birimlerine göre değer kaybediyor. Dolar- euro birimine bakarsanız anlarsınız. Bunun sebebini de ben Amerika'nın vatandaşına korona yardımı olarak trilyonlarca dolar dağıtması, dolayısıyla basmasına bağlıyorum. Esas doları korona bitiminde Amerika'nın bastığı dolarları geri toplaması zamanında izleyin. Dolar bilinçli olarak düştü, bu yüzden toparlanması kolay olur. Dolar düşüyor, Türk lirası çakılıyor.

Turizm bakanının otelleri, sağlık bakanının hastaneleri var. Ticaret bakanı yolsuzluk iddiasıyla karşı karşıya. Ülkenin başındaki herkesi terörist ilan ediyor. Profesörler tutuklanıyor, eğitim bitti. Aşı diyorlar ortada aşı falan yok. Bir maskeyi bile dağıtamadılar. Halka patates soğan dağıtırken kendileri hamuduyla götürüyor.
Kokain ticareti, pudra şekeri yalanları. İhracat bitik. Tarım ülkesiyken patatesi Suriye'den almaya başladık. Daha sayayım mı?
Bunlar %5'i bile değil. Ülkede doların artmaması için güven lazım. Güven de şu an sağlanamayacak boyutta. Geri dönüşü olmayan bir yola 6-7 sene önce girdik.

Turizm bakanının otelleri, sağlık bakanının hastaneleri var. Ticaret bakanı yolsuzluk iddiasıyla karşı karşıya. Ülkenin başındaki herkesi terörist ilan ediyor. Profesörler tutuklanıyor, eğitim bitti. Aşı diyorlar ortada aşı falan yok. Bir maskeyi bile dağıtamadılar. Halka patates soğan dağıtırken kendileri hamuduyla götürüyor.
Kokain ticareti, pudra şekeri yalanları. İhracat bitik. Tarım ülkesiyken patatesi Suriye'den almaya başladık. Daha sayayım mı?
Bunlar %5'i bile değil. Ülkede doların artmaması için güven lazım. Güven de şu an sağlanamayacak boyutta. Geri dönüşü olmayan bir yola 6-7 sene önce girdik.

Tam ben de güven meselesini yazacaktım ki siz yazmışsınız. Neyse benim mesajım da boşa gitmesin.

Dış fazla vererek döviz elde etmek, kuru düşürmek için gerekli koşuldur ama yeterli koşul değil. Güven ortamı şart. Türk ekonomik ve siyasal sistemi ile o ekonomik ve siyasal sistemin para birimine güven kalmadı. Bunu TL'nin diğer para birimlerine karşı da değer kaybetmesinden ve hatta dolar dünya piyasalarında değer kaybettiği dönemlerde bile TL'nin dolara karşı yine değer kaybetmesiden anlayabiliriz.

Peki güven neden yok? Çünkü mevcut sistemde ekonomik, siyasi, bürokratik hiçbir kararda doğru düzgün denetim mekanizması yok. Bir hafta sonu CB kararnamesiyle değişen TCMB başkanından, sosyal medya üzerinden istifa eden maliye bakanlarından anlayabiliriz bunu. Sermaye de doğal olarak bu belirsizliğe gelmiyor. Tabii bir de işin içine FED'in kendi ABD ekonomisine para çekecek şekilde çeşitli zamanlarda verdiği/vereceği faiz artırımı vb. kararlar da girince iyice karışıyor ortalık.

Geri
Yukarı