Türk oyunculara değer vermeyen oyun firmaları

Ben olsam ben de vermem. Karnını doyurmakta zorlanan bir topluma kim niye destek versin zaten. Bu değişir, toplum da tüketim konusunda iyileşirse zaten gereken desteği verirler.

Ubisoft R6 Siege hariç ne yapmış Türk oyunculara çok bilmiş kardeş. 😀😀😀
AC'nin 200-300 lira olması. Senelik indirimler ve kuponla birlikte 80 liraya 3 tane büyük yapım alınabiliyordu sadece bir kaç ay önce. Çıkan oyunlarına yerel fiyatlandırma yapıyorlar. Türkiye'ye özel indirimler veriliyor. Yurt dışında fiyatı sabitken Türkiye'de indirimde aldigim oyunları var. Yani birilerine taş atmadan önce servisleri kullanmak lazım "çok bilmiş kardeş".

AC'nin 200-300 lira olması. Senelik indirimler ve kuponla birlikte 80 liraya 3 tane büyük yapım alınabiliyordu sadece bir kaç ay önce. Çıkan oyunlarına yerel fiyatlandırma yapıyorlar. Türkiye'ye özel indirimler veriliyor. Yurt dışında fiyatı sabitken Türkiye'de indirimde aldigim oyunları var. Yani birilerine taş atmadan önce servisleri kullanmak lazım "çok bilmiş kardeş".
Oyunlar Türkiye'ye özel indirime girmiyor. Senelik indirimler? Bu zaten her oyunda olan bir şey, bir oyun indirime girebilir, kupon TR'ye özel değil, her fırsatı yazmışsın 😀
Ayrıca yerel fiyatlandırma 300 TL'ye oyun çıkarmak değil, örnek olarak git bir Crysis serisine bak.

Oyunlar Türkiye'ye özel indirime girmiyor. Senelik indirimler? Bu zaten her oyunda olan bir şey, bir oyun indirime girebilir, kupon TR'ye özel değil, her fırsatı yazmışsın 😀
Ayrıca yerel fiyatlandırma 300 TL'ye oyun çıkarmak değil, örnek olarak git bir Crysis serisine bak.
Bu esnada Crysis 3: :D
1670081878528.png
1670081913490.png

Ayrıca yerel fiyatlandırma 300 TL'ye oyun çıkarmak değil
Ek olarak, bunun adı yerel fiyatlandırma. Orijinal fiyattan çıkaracak olsalar;
1670082021250.png

Bu yazımda Türk oyunculara değer vermeyen firmalar hakkında konuşacağım. Normal bir oyun olsa ve Türkiye pazarında satış olsa anlayacağım "tamam dil desteği olmasın" diyeceğim ama milyon dolarlık firmaların Türkiye'de binlerce oyuncusu olduğu halde destek vermemesi çok saçma.

EA GamesEki Görüntüle 1576378

Eki Görüntüle 1576386

Eki Görüntüle 1576385

Firma çoğu oyununa asla Türkçe dil desteği koymaz. Bundan daha vahim olan ise asla yerel fiyatlandırma yapmaz. Üstte verdiğim örnekte yeni çıkacak Need for Speed oyunu var. 1400TL gibi uçuk bir rakam ile çıkış yapıyor ülkemizde ve dil desteğimiz yok. EA biraz yerel fiyatlandırma ve dil desteği ile çıksa eminim ülkemizde daha çok satış yapacak. Böyle yaptıkça korsan oyun oynayan sayısı artıyor Türkçe dili ise oyunçeviri gibi ekipler üstleniyor.

ActivisionEki Görüntüle 1576387

Eki Görüntüle 1576390

Eki Görüntüle 1576389

Sıradaki mükemmel firmamız Activision Blizzard. Call of Duty ile ülkemizde çok ün yaptı ama yıllarca bu kadar Türk oyuncusu olmasına rağmen dil desteği vermedi. Milattan önce kalma CoD 2 bile 50TL. Tamam oyuna lafım yok 10/10 oyun ama 2005 yapımı oyuna 50 TL vermek koyuyor. Yeni çıkan Modern Warfare II adlı oyununu aynı şekilde yüksek fiyattan çıkardı ve dil desteği vermedi. Hatta bir yorumda gördüğüm üzere hesap oluşturma menüsüne Türkiye koymamışlar bile. Yorumu buyurun sansürlü şekilde koyayım.

Eki Görüntüle 1576395

Rockstar Games Eki Görüntüle 1576398

Eki Görüntüle 1576401

Eki Görüntüle 1576402

Rockstar yerel fiyatlandırma konusunda Activision'a göre daha insaflı ama dil desteği konusunda çok kötü bir firma. Türkiye'de binlerce oyuncusu var yıllardırda Türk oyuncular Rockstar oyunlarını severek oynar. Ben dahil böyleyim Rockstar oyunlarını severek oynuyorum lakin Rockstar Games asla Türk oyunculara değer vermiyor. İstediğimiz sadece alt yazı dublaj vesaire geçtik. Bakalım yeni oyunlarda ne olacak ama bence hiçbir şey değişmeyecek yine dil desteği olmadan devam edeceğiz.

UbisoftEki Görüntüle 1576405

Eki Görüntüle 1576408

Eki Görüntüle 1576409

firmayı çoğu oyuncu Assassin's Creed, Far Cry, Splinter Cell, Watch Dogs gibi oyunlarla tanıyor. Bu oyunların hiçbirisine Türkçe dil desteği getirmedi. ve oyunlar ilkç çıktığı zamanlar biraz tuzlu oluyor. Far Cry 1 mükemmel oyun, çocukluğumun oyunu geçen alayım dedim 50TL. Miadını doldurmuş birçok oyunu bu fiyattan satması bence doğru değil.

böyle bir liste yapmak istedim hem biraz sinir atmak için hem de sizin düşüncelerinizi merak ettiğim için. Çoğu bağımsız yapımcı dil desteği sağlıyor aslında onlar Türkiye'de oyunu satmak için sağlamak zorunda anlıyorum ama büyük firmalar neden hiç destek vermiyor anlamış değilim. Sony olmasa Türkçe oyuna hasret kalacağız dublajlı oyun zaten hayal olacak. O kadar zor bir şey değil arkadaşlar yapan nasıl yapıyor. Örneğin Xbox geçen sene Forza Horizon 5'i dil desteği ile çıkardı. Neyse biraz sinirimi atmış oldum fikirleriniz benim için önemli siz ne düşünüyorsunuz :).

Millet mecbur crack indirecek bir oyuna 1K verilmez Türkçe dili olmaması ingilizcesini geliştirmek için iyi tarafıdır.

Vurucan elini masaya. Yokmu şöyle iki üç atom bombası dünyayı hizaya getirelim olmuyo böyle köşeye sıkışıyoruz hep.

Yeni konular

Geri
Yukarı