Türk savunma sanayi hakkındaki düşünceleriniz neler?

Görüş fark etmeksizin; ASELSAN, Roketsan, Bayraktar, TUSAŞ gibi bütün markalarımızı desteklememiz gerekiyor. Çünkü bunlar bizim sanayii'miz. Hiç biri ne bir israf nede masraf değildir. Unutmayın Irak savaşında Saddam Hüseyin'in Fransız hava savunma sistemi düzgün çalışmadı daha doğrusu çalıştırılmadı. S-400 aldık evet ancak Hisar HSS katmanları tamamlanana kadar kullanılacak. Şuan Altay tankının bile gecikmesi Almanlarla ortak olduğumuz için onların kritik zamanlarda yaptıkları yaptırım ve yan çizmeler. O yüzden bu sanayii her zaman korunulmalı.

1. Dünya savaşında yerle bir olan Almanyanın şu anki durumu herkes biliyor böyle düşünmeye devam edebilirsiniz .
Adamlar 1. ve 2. Dünya Savaşı'nda yetişmiş beyinlerini yitirmedi. Biz ise ancak Abdülhamit zamanında çoğaltabildiğimiz okullar sayesinde yetiştirdiğimiz insanları özellikte 1. Dünya Savaşı'nda yitirdik. Cumhuriyeti kuran kadrolar da bu okullardan çıkmıştır. Yetişmiş insan gücün olmayınca savaşmasan dahi gelişme hızın yıkıma uğramış o devletin hızına yetişemez. Karşılaştırma yaparken dönem koşullarını da göz önünde bulundurmanız gerekiyor.

Baktım ama 200km çapta bütün telsizleri radyo dalgasıyla çalışan her şeyi etkisiz kılan bir şey diye buldum.
Ben mi yanlış şeyi buldum? Siz mi yanlış söylediniz? Hava savunmasıyla bir alakası yok gibi geldi bana.

Aslında tam olarak şöyle ki düşmanı direkt olarak devre dışı bırakıyor tss(Türk savunma sanayi) bunun hava savunma sistemi olduğunu ve çok daha üst bir modeli için çalışmaların devam ettiğini söylemişti şu an 8 tane üretildi ve sınırlarımızı koruyor bunlar bayraktar kızılelma'dan bile önemli.

Bu tarz çeşitli projelerin bakım platformları, ikmal tezgahları gibi konularda akıncı üssüne yakın bir konumda olmamız sebebi ile babam yaklaşık 6 yıl boyunca fason işler yaptı. Amerika'nın 100 uçak üretmek için oluşturduğu ekipmanı biz 10 uçak üretmek için kuruyoruz. Bunun sonucunda bir süredir fason iş yaptırılan firmalara uzun vadeli çekler vermek zorunda kaldılar ve üretim kapasitesi kayda değer oranda geriletildi.
Ben şahsen bu yapılan girişimleri başarılı bulsam da olduğundan daha fazla abartıldığı ve acilen gerek siyasi propaganda gerek ise aşırı israf politikasından kurtulması gerektiği yönünde düşünüyorum. Dünya da bu alanda tam anlamıyla lider olmamız için silikon üretimi gibi konularda önce lider olmamız gerekir.

Geri
Yukarı