Türk tarihi ile ilgili kitap önerisi

Kitap Yurdundan almanı öneririm, vakitten kurtarıyor, kapıda ödeme seçebiliyorsun, hızlı, çoğu kitap var, epey ucuza.

Dipçe:Konuyla alakasız mesaj ama özelden yazılamıyor, özelden Facebook ve twitter istemek de yasak, özel olan bir şeyi konuda yazmak yasak, başka şekilde konuşamıyoruz.(Paradoksun Dibi!!!)

Eğer güzel ve şık bir profil fotoğrafı arıyorsan DevianArt a bakmanı öneririm, cevap veremezsem bil ki ceza yemişimdir. Profilimi,daha önceki mesajlarımda paylaştım bir iki defa oradan ulaşabilirsin.

Son düzenleme:
Alparslan Türkeş' in yazdığı 9 ışık öneririm. Ve Emre Kongar'dan Tarihimizle Yüzleşmek şiddetle tavsiye ediyorum. Tarih bilgin baştan aşagı şekillenebilir :)

Romans tadında arıyorsan, çok fazla Türk menşeili yazarın kitabı yok. Olanların çoğu da beş para etmez. Ama Nihal Atsız'ın Bozkurtlar romanı, İslamiyet Öncesi Türk Dünyası'na yakından bakıyor. Özellikle araştırma tadında bir şeyler arıyorsan Ali Ahmetbeyoğlu'nun kitaplarına (Avrupa Hunları, Sorularla Eski Türk Tarihi) göz atabilirsin. Ayrıca İlber Ortaylı, İbrahim Kafesoğlu, Akdes Nimet Kurat gibi yazarların araştırmalarını okuyabilirsin.

Tarih yazıcılığının en büyük sıkıntısı, araştırma kitaplarının çok sıkıcı olmasıdır. Çok fazla detay vardır. Bu da olayları okunmaz kılabilir. Tarihi Romans türünden bu ara baya uzak kaldım diyebilirim, ama araştırma dersen yukarıdaki isimlere bir göz atmanı öneririm.

Romans tadında arıyorsan, çok fazla Türk menşeili yazarın kitabı yok. Olanların çoğu da beş para etmez. Ama Nihal Atsız'ın Bozkurtlar romanı, İslamiyet Öncesi Türk Dünyası'na yakından bakıyor. Özellikle araştırma tadında bir şeyler arıyorsan Ali Ahmetbeyoğlu'nun kitaplarına (Avrupa Hunları, Sorularla Eski Türk Tarihi) göz atabilirsin. Ayrıca İlber Ortaylı, İbrahim Kafesoğlu, Akdes Nimet Kurat gibi yazarların araştırmalarını okuyabilirsin.

Tarih yazıcılığının en büyük sıkıntısı, araştırma kitaplarının çok sıkıcı olmasıdır. Çok fazla detay vardır. Bu da olayları okunmaz kılabilir. Tarihi Romans türünden bu ara baya uzak kaldım diyebilirim, ama araştırma dersen yukarıdaki isimlere bir göz atmanı öneririm.

Sağolasın, İlbert Ortaylı hocanın baştan sona anlatan kitabına ve Avrupa Hunlarına bakmayı planlıyorum.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı