Türk Tarihinin En Büyük 5 Adamı Kimdir?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
1-Recep Tayyip Erdoğan
2-II. Abdülhamid
3-Atilla
4-Enver Paşa
5-Oğuz kağan

3- Atilla Bilal Erdoğan

seklinde duzeltilebilir. Bilal Erdogan cok keskin bir okcu. Atilla yay tercih etmiyordu.

Oguz Kagan yerine de Binali Yildirim tercih edilebilir. Harf reformunu getiren adam.

1669845747937.png

1 ) Kül Tigin
2 ) Metehan
3 ) Bilge Kağan
4 ) Bumin Kağan
5 ) Alparslan

Osmanlı'da hüküm sürmüş çoğu padişah döneminin en nefret edilen padişahıdır fakat şu an ise tarihi okumayan insanlar tarafından gururla isimleri söyleniyor. Osmanlı milliyetçiliğinizi bir yana bırakıp baktıktan sonra görebileceğiniz şekilde Araplaşmış bir devlettir ve öyle bir durumdur ki şu anın Türkçesinde bile çoğumuzun ismi Arapça, Farsça kökenlidir. Listedeki bu kişiler ise hem kendi dönemlerinde birleştirici kimlikleriyle Türk töresinde saygı duyulan, şu anki dönemde de araştıranları hayran bırakan kişilerdir. Atilla, Timur gibi liderlerde gerçekten başarılı olsa, Atilla dönemin hristiyan tebasının en üst mevkisindeki Papa'ya diz çöktürse bile savaşlarda, devlet iç işlerinde yaptıkları belli başlı eylemler Türk töresine terstir bu onları böyle bir listede ilk beşten düşürür. Fatih Sultan Mehmet, Kanuni Sultan Süleyman gibi lider(?) ünvanı taşıyan insanlarda listede anca sondan birinci olur.

Birçok toprak kaybeden padişah ve sen onu listeye alıyorsun. Peki sen bilirsin.
Osmanlı bana kalırsa Türklüğün en dip noktasıdır. Nasıl Almanya'da Neo-Naziler hapse atılıyorsa Türkiye'nin geleceği içinde Neo-Osmanlıcılar hapse atılmalıdır. Bu yorumumdan da anladığın gibi Osmanlı'ya ve Osmanlıcı kafa yapısına çok sert bir şekilde karşıyım fakat şu bir gerçektir ki Osmanlı'nın gerçekten yönetici sıfadı taşıyan tek padişahı II. Abdülhamid'tir. II. Abdülhamid'in olmadığı bir senaryoda kurtuluş savaşının net bir başarısızlığı hatta belki de olmaması karşımıza çıkıyor. Osmanlı'yı en zor döneminde almış ve idame ettirmiştir yaptığı reformlar sayesinde devlet ayakta kalmıştır fakat daha sonrasında tahttan indirilmiştir. Osmanlı'yı cezayire kadar büyüttükten sonra bomboş bir devlet hazinesi, ele geçirilen bölgelerde dengesiz bir yönetim bırakıp bir sonraki yönetimlere çokça sıkıntılar yaşatmasına rağmen sırf toprakları büyüttüğü için onu övüp merkezi otoriteden epey uzak topraklarda çıkan isyanlar, bağımsızlık hareketleri sonucu kaybedilen topraklardan o dönemin hükümdarını sorumlu tutmayı yanlış buluyorum. Ne kadar tartışırsak tartışalım II. Abdülhamid hakkında sunacağın tüm fikirleri boşa çıkabilirim. Osmanlı'ya en çok zararı veren padişahlardan birisi Kanuni Sultan Süleyman'dır sıfır bir hazine bırakmasıyla buraya gerekli güvenlik önemi verilmemiş ve çoklu ulus yapısı da isyanları doğurmuştur eğer kontrollü bir büyüme olsaydı Osmanlı şu an bile hala ayakta kalırdı ve İngiltere'deki gibi bir yönetim sürerdi.

Son düzenleme:
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı