Türk Telekom akşam saatlerinde internet sorunu

Canosprime

Hectopat
Daha fazla  
Sorunsuz bi şekilde 2 yıldır Türk telekom interneti kullanıyordum. Şubat ayının ortasına doğru her akşam düzenli olarak 2 veya 3 mbs gibi download değerleri ve durmak bilmeyen ping sıçramaları yaşıyorum. İnternetim resmen akşam 19.00'dan gece 01.00'a kadar felç geçiriyor ama nedense o saatler dışında her şey mükemmel. Boş zamanımın geneli de bu saatler içinde olduğu için toptan online oyun oynamayı bıraktım ve dizi izleme işini çok aza indirdim yoksa akıl sağlığımı kaybedeceğim.. Belki de 10. arıza kaydımı açtım.. Ama müşteri hizmetleri arıza kaydı oluşturuyoruz demekten başka hiç bir şeye yaramıyor. Ben artık pes etmek üzereyim.... çünkü düşünürsem çok sinirleniyorum. Acaba bu sorun neden oluyor olabilir? (İnternetime bağlanan başka biri olmadığından eminim.)

Çözüm
Bulunduğunuz bölgede o saatlerde çok fazla kullanıcı internete giriyor olabilir. Özellikle yayıncılar bu sorunu çok yaşar. Mesela akşam 7 civarı herkes evine gelmiş olur ortalama ve bulunduğunuz bölgede Türk Telekom kullanıcı sayısı çok yüksekse ve herkes bu saatlerde internete yüklenirse bir şebeke yavaşlamasına sebep olabilir.
Bulunduğunuz bölgede o saatlerde çok fazla kullanıcı internete giriyor olabilir. Özellikle yayıncılar bu sorunu çok yaşar. Mesela akşam 7 civarı herkes evine gelmiş olur ortalama ve bulunduğunuz bölgede Türk Telekom kullanıcı sayısı çok yüksekse ve herkes bu saatlerde internete yüklenirse bir şebeke yavaşlamasına sebep olabilir.

Çözüm
Cevap için çok teşekkürler. Yani bu durumda arıza kaydı oluşturmanın hiç bir faydası yok gibi gözüküyor. Peki kendimce yapabileceğim bir şey var mı? Türk Telekom bu durumun farkında olup düzeltmek için çalışıyor mudur yoksa benim haber etmem mi gerekir?

Cevap için çok teşekkürler. Yani bu durumda arıza kaydı oluşturmanın hiç bir faydası yok gibi gözüküyor. Peki kendimce yapabileceğim bir şey var mı? Türk Telekom bu durumun farkında olup düzeltmek için çalışıyor mudur yoksa benim haber etmem mi gerekir?
Arıza kaydı oluştur tabii. Hatta gözlerine sok yani. Türk Telekom bir şey yapar mı dersen... pek sanmıyorum açıkçası. İnternet sağlayıcıyı değiştirmek daha etkili bir yol gibi bence. Ama bu dediğim eğer gerçekten sorunun benim dediğim gibi ise. Bunu sorgulatmayı deneyebilirsin mesela rapor ederken. Belki dikkat edebilirler.

Yoğunluktan dolayı maalesef. Kısa vadede çözülecek bir şey değil. Saha dolabının güçlendirilmesi ve bölge yoğunluğunun altından kalkacak duruma getirilnesi lazım. Ancak bu da maliyet demek, firmalar da, ek maliyeti, para harcamayı sevmezler. Pek yapacak bir şey yok.

İnternetini senin kontrolün dışında başkaları da kullanıyor olabilir mi, Bu ihtimali düşündün mü hiç?
Modem ayarlarında WPS seçeneği aktifse, bilgisayar ve akıllı telefonlara yüklenebilen ufak bir program ile,
Modem şifreni kolayca kırıp internetini kullanabilirler.
Belki sorun bu değildir ama yine de tedbirli olman da fayda var.
Çünkü akşam saatlerinde herkes evinde olduğu için, daha çok internet hırsızları için müsait saatler bunlar.
Daha önce başıma geldiği için söyleyeyim dedim.

Geçenlerde bir video izledim. Başbakan Özal: "Telefonsuz köy bırakmadık" diyor. 30 sene önceki imkanlarla bunlar başarılmış. İnsanımız halen hep bir ağızdan, memurlar çalışmıyor yattığı yerden maaş alıyor desin.

Geçenlerde bir video izledim. Başbakan Özal: "Telefonsuz köy bırakmadık" diyor. 30 sene önceki imkanlarla bunlar başarılmış. İnsanımız halen hep bir ağızdan, memurlar çalışmıyor yattığı yerden maaş alıyor desin.
Ne alâka? Hem senin o memur dediklerin işçiler. İşin teknik kısmını, hamallığını yapanlar. Dağ bayır demeden direkleri dikenler, santralleri kuranlar, kabloları döşeyenler. Mesela çalışmayanlarıda var yada 1 kişilik işi 4 kişi yapıyor görünenlerde var. O gün eczanenin birindeyim. Sağlık müdürlüğüne bağlı bir kamyonet, pick up her neyse, içinde 4 kişi ve memur bu vatandaşlar. Biri şoför, ikisi eczaneye girdi, bir tanesi kalfaya eczabede bu var mı dedi; kalfa evet var dedi, kalfaya kağıdı imzalattı. İçeri giren diğeri, arka tarafa geçti, musluktan su testi yaptı, ikisinin işi toplamda 20 saniye sürmedi. Bu ikisinin ve şöförün harici diğeride arabada oturuyordu. Yani anlayacağın özel sektörde 1 kişinin yapacağı işi, 4 kişi, yapıyor. Hatta 1 kişinin bile değil. Akşama kadar arabada çene çalarak, ordan oraya klima açık, yazın serin, kışın sıcak, benim senin onun verdiği vergilerle, devlet imkanlarını hiçe sayarak 4 kişi yapıyormuş görünüyor. Bunların her biri en az 3000-3500 arası maaş alıyor. El insaf. Onun için memursan laf söylemeye hakkın yok. O gün askerlik şubesine gittim, sıra yok, bir şey yok, 45 dk'da askerlik durum belgesini zorla aldım. Gelsin çaylar, gitsin kahveler. El insaf. Onun için memursan, şikayet etmeye hakkın yok. Vay özel sektördekinin haline. Gelmiş burada şikayet ediyorsun. Burası yeri değil.

Son düzenleme:
Ne alâka? Hem senin o memur dediklerin işçiler. İşin teknik kısmını, hamallığını yapanlar. Dağ bayır demeden direkleri dikenler, santralleri kuranlar, kabloları döşeyenler. Mesela çalışmayanlarıda var yada 1 kişilik işi 4 kişi yapıyor görünenlerde var. O gün eczanenin birindeyim. Sağlık müdürlüğüne bağlı bir kamyonet, pick up her neyse, içinde 4 kişi ve memur bu vatandaşlar. Biri şoför, ikisi eczaneye girdi, bir tanesi kalfaya eczabede bu var mı dedi; kalfa evet var dedi, kalfaya kağıdı imzalattı. İçeri giren diğeri, arka tarafa geçti, musluktan su testi yaptı, ikisinin işi toplamda 20 saniye sürmedi. Bu ikisinin ve şöförün harici diğeride arabada oturuyordu. Yani anlayacağın özel sektörde 1 kişinin yapacağı işi, 4 kişi, yapıyor. Hatta 1 kişinin bile değil. Akşama kadar arabada çene çalarak, ordan oraya klima açık, yazın serin, kışın sıcak, benim senin onun verdiği vergilerle, devlet imkanlarını hiçe sayarak 4 kişi yapıyormuş görünüyor. Bunların her biri en az 3000-3500 arası maaş alıyor. El insaf. Onun için memursan laf söylemeye hakkın yok. O gün askerlik şubesine gittim, sıra yok, bir şey yok, 45 dk'da askerlik durum belgesini zorla aldım. Gelsin çaylar, gitsin kahveler. El insaf. Onun için memursan, şikayet etmeye hakkın yok. Vay özel sektördekinin haline. Gelmiş burada şikayet ediyorsun. Burası yeri değil.
Bu kadar uzun yazmana gerek yok. IMF'nin daha doğrusu emperyalizmin saçmalıklarını aklı başındaki herkes biliyor. Şimdi sana mesela Telekom'un özelleştirilmesinin devlete veya vatandaşlara faydasını say derdim de neyse. Bu arada sağ ol. Ben memur kelimesini genel anlamda falan kullanmamıştım. Toprağı kazanları memur zannediyordum.

Bu kadar uzun yazmana gerek yok. IMF'nin daha doğrusu emperyalizmin saçmalıklarını aklı başındaki herkes biliyor. Şimdi sana mesela Telekom'un özelleştirilmesinin devlete veya vatandaşlara faydasını say derdim de neyse. Bu arada sağ ol. Ben memur kelimesini genel anlamda falan kullanmamıştım. Toprağı kazanları memur zannediyordum.
Hükümet desteği ile kredi çekilip, kredi verilerek 2005 yılında özelleştirilen Türk Telekom’un yüzde 55 hissesi 6 milyar 614 milyon dolara Lübnanlı Hariri ailesinin şirketi Saudi Öger’e (OTAŞ)'a satıldı. OTAŞ’a verilen kredide Akbank yaklaşık 1.5 milyar dolar, Garanti 1 milyar dolar, İş Bankası ise 500 milyon dolar paya sahip. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'ndan Şirketimize iletilen resmi bildirime göre, Ojer Telekomünikasyon A.Ş.'nin ("OTAŞ"), şirketimiz Türk Telekomünikasyon A.Ş.'de ("Türk Telekom") bulunan %55 oranındaki hisselerinin, OTAŞ'a kredi veren bankaların paydaş olacağı bir ortak girişim şirketi (SPV) aracılığıyla devralınması Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından uygun görülmüştür. Yani anlayacağın Telekom, araplara hükümet destekli kredi ile peşkeş çekildi. Araplar hem telekomdaki hissesini batırdı, hem de kredi borcunu ödeyemedi, cehennem olup gitti, zararı devlete, vatandaşa kaldı, bankalar havadan telekom gibi bir firmanın %55 hissesine sahip oldular. Hadi telekomun özelleştirilip, satılmasının devlete ve vatandaşa faydasından bahsedelim. İlk sen başlayabilirsin. Tabi hangi faydadan bahsedeceksen.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı