Türk Telekom aktivasyon süreci ne kadar sürer?

Burched

Decapat
Öncelikle Selamlar!

Yaklaşık 1 hafta önce binaya Türk Telekom fiber kutusu geldi. (suanki internet paketim TurkNet ADSL16) TurkNet ekiplerine fibere geçiş başvurusu yaptığımda Türk Telekom'un fiberi aktive etmesi gerektiğini söyledi. Kutu geldiği günden beri altyapı sorgusu yapıyorum. Anlık sonuçlar;

TurkNet
Screenshot_3.png

Türk Telekom
Screenshot_2.png

Binadaki kutu ve daire önündeki kablo;

6156b44e-c380-4b11-9bec-9d421fca427f.jpg149a7428-dd22-4646-8290-53f26cd37f39.jpg

Bu aktivasyon işlemi ne kadar sürer?

--------------------------------------​

Ekstra ekliyeceğim bir husus daha var. Fiber kutusunun geldiği gün TurkNet internetimde dsl ışığı söndü, TurkNet'e ilettim durumu, ertesi gün Telekom çalışanı ankestreyi ve modemin bağlı olduğu kabloyu kontrol etti. Sorunu iç kablolamada olduğundan ve elektrikçi çağırmamız gerektiğinden bahsetti. İlerleyen saatlerde dsl ışığı yandı ve o gündür aldığım hız;

1639068607517.png

bu şekilde. Tahminimce, kimsenin günahını almayayım, fiber kabloyu yukarı çıkartan ustalar iç tesisattaki dsl kablosuna istemeyerek(!) zarar verdi. Yöneticinin çağırdığı elektrikçi anlamıyormuş bu işten. Aktivasyon kısa sürecekse elektriçki çağırmayacağım, Türk Telekom ekipleri çözemiyor gibi duruyor.
Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle Selamlar!

Yaklaşık 1 hafta önce binaya Türk Telekom fiber kutusu geldi. (suanki internet paketim TurkNet ADSL16) TurkNet ekiplerine fibere geçiş başvurusu yaptığımda Türk Telekom'un fiberi aktive etmesi gerektiğini söyledi. Kutu geldiği günden beri altyapı sorgusu yapıyorum. Anlık sonuçlar;

TurkNet
Eki Görüntüle 1237459

Türk Telekom
Eki Görüntüle 1237460

Binadaki kutu ve daire önündeki kablo;

Eki Görüntüle 1237465Eki Görüntüle 1237466

Bu aktivasyon işlemi ne kadar sürer?
Aktifleşmesi ortalama 8-10 gün sürer hocam. Benimki tam 10 gün sonra aktif edilmişti.
Ancak dikkatimi çeken bir nokta var: OFDK'nın (optik fiber dağıtım kutusunun) bağlantısı yapılmamış. Ortada gördüğümüz beyaz renkli, ucunda mavi konnektör bulunan kablonun, kırmızı ile işaretlediğim porta takılması lazım. Tabii o beyaz kablonun ana hattan gelen kablo ile füzyonlanmış (kaynatılmış) kablo olduğunu varsayıyorum. Kutuyu biraz daha geriden geniş açıyla çekerseniz daha iyi anlayabilirim.
Zaten bu bağlantının aktifleşme süreciyle ilgisi yok. Santral tarafındaki birkaç kontrolden sonra aktif edilir.

Dosya Ekleri

• 20211209_211419.jpg
    20211209_211419.jpg
    98,9 KB · Görüntüleme: 86
Aktifleşmesi ortalama 8-10 gün sürer hocam. Benimki tam 10 gün sonra aktif edilmişti.
Ancak dikkatimi çeken bir nokta var: OFDK'nın (optik fiber dağıtım kutusunun) bağlantısı yapılmamış. Ortada gördüğümüz beyaz renkli, ucunda mavi konnektör bulunan kablonun, kırmızı ile işaretlediğim porta takılması lazım. Tabii o beyaz kablonun ana hattan gelen kablo ile füzyonlanmış (kaynatılmış) kablo olduğunu varsayıyorum. Kutuyu biraz daha geriden geniş açıyla çekerseniz daha iyi anlayabilirim.
Zaten bu bağlantının aktifleşme süreciyle ilgisi yok. Santral tarafındaki birkaç kontrolden sonra aktif edilir.
Yanıtınız için teşekkür ederim.
Tabii o beyaz kablonun ana hattan gelen kablo ile füzyonlanmış (kaynatılmış) kablo olduğunu varsayıyorum. Kutuyu biraz daha geriden geniş açıyla çekerseniz daha iyi anlayabilirim.
4ca98db9-9167-4d2f-b589-089912c32910.jpg4145bfc9-9d15-4b16-9ec5-2dc93a0e5e9d.jpg
Hangi kablodan söz ettiğinizi anlayamadım kusura bakmayın, umarım bu görseller yeterli olur.
Tekrar Teşekkürler!

Yanıtınız için teşekkür ederim.

Eki Görüntüle 1237629Eki Görüntüle 1237630
Hangi kablodan söz ettiğinizi anlayamadım kusura bakmayın, umarım bu görseller yeterli olur.
Tekrar Teşekkürler!
Aşağıdaki fotoğrafta kırmızı ile işaretlediğim beyaz kablo yine kırmızı ile işaretlediğim porta takılacak. Böylece ana hattan gelen sinyal PLC dediğimiz prizmayla daire sayısı kadar çoğaltılacak. Ama bu anlattıklarım işin teknik kısmı. Yani merakınız yoksa ciddiye almasanız da olur. Ben bilgilendirme amaçlı yazdım sadece.
Rica ederim.
20211209_225450.jpg

Aşağıdaki fotoğrafta kırmızı ile işaretlediğim beyaz kablo yine kırmızı ile işaretlediğim porta takılacak. Böylece ana hattan gelen sinyal PLC dediğimiz prizmayla daire sayısı kadar çoğaltılacak. Ama bu anlattıklarım işin teknik kısmı. Yani merakınız yoksa ciddiye almasanız da olur. Ben bilgilendirme amaçlı yazdım sadece.
Rica ederim.
Eki Görüntüle 1237690

Çok teşekkürler hocam ilgine :)
İyi Forumlar!

Geri
Yukarı