Türk Telekom altyapı hızındaki tutarsızlık

hasanefe

Hectopat
Arkadaşlar merhaba. İnternetten altyapı sorguladığım zaman 65Mbps VDSL altyapısı çıkıyor ama müşteri hizmetlerini aradığım zaman en fazla 16 alırsınız diyor, anlamadım.

Altyapı sorguladığınız adres de şu an mevcut bir internet kullanılıyor mu ? Eğer varsa ADSL mi yoksa VDSL mi ?
Evet adsl 16mpbs internet kullanılıyor ama 3 katlı binanın 3. katında ben 2. katta oturuyorum wifi ile komşuya bağlanıyorum
Hocam VDSL portu dolu olabilir.
netspeed de sorguladığım zaman port var dedi hocam

Evet adsl 16mpbs internet kullanılıyor ama 3 katlı binanın 3. katında ben 2. katta oturuyorum wifi ile komşuya bağlanıyorum

netspeed de sorguladığım zaman port var dedi hocam

Dostum şöyle açıklayayım sana durumu :) Çok az sayı da altyapı sorgulama sitesi var. Mesela benim modem arayüzü bilgi kısmında maksimum alabileceğim hız 140mbps. Bu ev de daha önce çok sağlıklı şekilde 100mbps download kullanmıştım. Gel gelelim şu altyapı sorgulama ve internet sağlayıcıları ile 100mbps download hız kullanmadan önce ki deneyimlerime...Benim de ilk zamanlar da bağlantı türüm ADSL idi, sonra VDSL geçmek için mevcut sağlayıcım ile görüştüm. Bana 2-3 ay "port yok" yalan'ını söyleyip durdular. Sonra cayma bedeli ödeyerek iptal etmiştim aboneliğimi. Hemen sonra gittim ilk önce Superonline aradım. Direkt port var dediler bana, ama fiyatı çok pahalı olduğu için abone olmadım. Hemen sonra Türknet'i aradım, aynı şekilde VDSL port var dediler. Ben de dedim "bakın bana yok dediler, şimdi siz var diyorsunuz, ben aboneliğimi başlattıktan sonra bana yok demezsiniz umarım" gibi şeyler söyledim, hayır efendim direkt bağlatacağız dediler, ve öyle de olmuştu. O zamanlar 100mbps download hızı yoktu sanıyorum Türknet de, ama olduktan sonra onlar da bana maksimum alabileceğim hızın 75mbps olabileceğini söylediler, ben de modem arayüzü bilgilerinin ekran görüntüsünü kendilerine attıktan sonra 100mbps download hızını tanımladılar. Ve snr değerim 100mbps iken 14'ün altına düşmüyordu. Şimdi kontrol edince Türknet de hala alabileceğim maksimum hız 75, diğer sitelerde de aynısı. Yani demem şu ki, en sağlıklısı modem ara yüzü bilgilerinden öğrenmek. Ama şu an o apartman da en azından bir daire de VDSL türü bağlantı olmalı, gider rica edersin bakarsın hat değerlerine, aynı apartmanda oturuyorsanız eğer, bir fark yoktur alacağın hız konusunda...Ama modeme ADSL bağlantı türü tanımlanmış ise bu şekilde anlamak olmaz gibi, yani ADSL saha dolapları bildiğim kadarı ile farklı oluyor...

Yeni konular

Geri
Yukarı