Türk Telekom Altyapı Olmaması Sebebiyle Taahhüdün İptali

Öncesinde şikayet kaydı oluşturmak gerekir diye türk telekomu arayıp şikayet kaydı oluşturmaya çalışıyorum ama özellikle hattan düşürüyorlar direkt iptal etmeden önce bu durumla ilgili kayıt oluşturmak gerekir mi?

. .....
.2014 yılından bu yana Taahhütlü TTNET abonesiydim. Geçtiğimiz ay İstanbul'un merkezinden uzak bir noktaya taşındım. Taşındığım gün ilk iş olarak Türk Telekom Müşteri hizmetlerini aradım ve nakil yaptırmak istediğimi ilettim.

Telefonda görüştüğüm müşteri hizmetleri temsilcisi adresimi kontrol etti ve bana bulunduğum adreste altyapı olmadığını bu sebepten nakil yapacayacağımı dilersem aboneliğimi 3 ay veya 9 ay süreyle dondurabileceğimi bu süreçte fatura gelmeyeceğini veya ABONELİĞİMİ HERHANGİ BİR ÜCRET ÖDEMEDEN İPTAL ETTİRECEĞİMİ SÖYLEDİ. Zaten Telekom'dan bıkmış biri olarak bu teklifi hemen kabul ettim bana bir şikayet kaydı oluşturduğunu ve geri döneceklerini söyledi. Telefonu kapatınca şikayet kaydı mesaj olarak geldi.

Ancak 1 hafta boyunca mesaj gelmesine rağmen ne arayan oldu ne soran. Ben de Telekom bölge müdürünün telefonunu buldum site yönetiminden ve adamı aradım. Bana müşteri hizmetlerinden cevap beklememin çok gereksiz olduğunu boşuna beklemek yerine Türk Telekom Müdürlüğüne gitmemi ve aboneliğimi iptal ettirmem gerektiğini söyledi.

Ertesi sabah derhal TT Müdürlüğüne gittim. Aboneliğimi iptal ettirmek istediğimi söyledim. Alt yapımı kontrol ettiler hatta orada bulunan şefi çağırarak siteye internet bağlanıp bağlanmadığını sordular. Adam diğer bloklara bağlandığını ancak benim bloğa henüz altyapı gelmediğini iletti. Aboneliği iptal istediğimde ise DİREK İPTAL EDEMEDİKLERİNİ 1 AY BOYUNCA DONDURACAKLARINI BU SÜRE İÇİNDE ALTYAPI GELMEZ İSE İPTAL EDECEKLERİNİ SÖYLEDİLER. Bende bir çok vatandaş gibi kabul ettim hattımı 1 ay boyunca dondurdum ancak bu iş hiç içime sinmedi. Hem altyapı yok hem 1 ay beklieyeceğim. Üstelik dairemde Superonline altyapısı varken. Bunun üzerine Avukat olmanın verdiği ilham ile Abonelik Sözleşmeleri Yönetmeliğini okudum. Ve ne göreyim madde çok açık ve net yazılmış;

Madde 16,2.Fıkra:
(2) Taahhütlü aboneliklerde tüketicinin yerleşim yerinin değişmesi ve taahhüt konusu hizmetin tüketiciye yeni yerleşim yerinde aynı nitelikte sunulmasının fiilen imkansız olması durumunda, tüketici birinci fıkrada belirtilen tutarları veya herhangi bir bedeli ödemeksizin taahhütlü aboneliğini feshedebilir.

Yani eğer taşındığınız yere Hizmet Sağlayıcı firma altyapıyı aynı nitelikte sunamıyorsa cayma bedeli ödemeden aboneliği iptal edebilirsiniz.

Bu maddeyi görür görmez ertesi gün hemen tekrar Telekom Müdürlüğüne gittim. Dondurduğum aboneliği İPTAL edeceğimi söyledim. 600 TL Cayma Bedeli çıkacağını ilettiler. İstediğiniz bedeli çıkarın ödemeyeceğim dilerseniz İcraya Koyun İcraya İtiraz edeceğim ve dilerseniz İtirazıma karşı İptal Davası açın mahkemede hesaplaşırız dedim. Bütün EVRAKLARIN İMZALI ve KAŞELİ BİRER ÖRNEĞİNİ ALDIM. İPTAL FORMUNA İPTAL SEBEBİ OLARAK ALTYAPI OLMADIĞINI YAZDIM. KAĞITTA YAZAN CAYMA BEDELİNİ KABUL EDİYORUM İFADESİNİN ÜZERİNİ ÇİZDİM VE YANINA PARAF ATTIM.

Aboneliğimi 10 gün içinde iptal edildi ve E-Devletten tarafıma 595 TL'lik fatura kesildiğini öğrendim. İlk gün nakil için aradığım kayıtları Online Müşteri Hizmetleri ekranından aldım. Şikayet kaydına ilişkin mesajların ekran görüntülerini aldım. Telekom Müdürlüğünden hattımı dondurduğuma ilişkin evrakı, Altyapı Olmaması sebebiyle iptal ettiğim formun fotokopilerini aldım. Ve E-Devlet üzerinden Tüketici Hakem Heyetine başvuru yaptım.

Bu sırada Türk Telekom CEO'su Paul Doany'e durumu Tweet attım. Ben Tüketici Hakem Heyetinin kararını beklerken dün akşam TTNET'ten aradılar. Ve 595 TL'lik cayma bedelinde bir hata olduğunu bedeli iptal ettiklerini herhangi bir borcum kalmadığını bildirdiler. E-devletten kontrol ettim gerçekten kapattığım aboneliğe ilişkin borcu sıfırlamışlar.

Benim gibi Taahhütlü Aboneliğini Alt Yapı yetersizliği veya yokluğu sebebiyle iptal ettirmek isteyen ancak Cayma Bedeli endişesi ile buna çekinen tüm halkımıza bu konuda Yönetmeliğin çok kesin ve açık olduğunu bildirmek istedim. Dileyenler için ekte dilekçemin örneklerini paylaşacağım.

Konuyla ilgili hukuki sorusu süreçle ilgili endişesi olanlar bana ulaşsınlar. Bu parayı ödemek zorunda değiliz.

ÖNERİLER:
1-Aboneliği İptal Ettirmek İstiyorsanız Müşteri Hizmetlerinden Çözüm Beklemeyin Müdürlüğe Gidin
2-İmzaladığınız Her Evrağın TT Personelince kaşelenip imzalanmasını talep edin
3-Gelen mesajları, arama kayıtlarını, Online İşlem Menüsünden yapılan işlemlerin çıktısını tutun
4-Sosyal medyayı başvuru merkezi olarak kullanın
5-Haklarını bilin kanunlardan uzun metinlerden korkmayın
6-Ödeyim başımdan gitsin demeyin hakkınızı arayın.

Son düzenleme:
Hocam elinize emeğinize sağlık böyle bir yazı yazmışsınız. Vodafone ADSL internet kullanıyoruz yeni eve geçeceğiz ve geçeceğimiz evde sadece fiber altyapı var. Sizin sayenizde fahiş cayma bedelleri ödemeden ve vodafone bizi kendi fiber paketlerine zorlamadan internetimizi iptal edebileceğiz.

Geri
Yukarı