Türk Telekom düşük upload hızı ve ping sorunu

OsmanORUC

Hectopat
Daha fazla  
ADSL kullanıcısıyım. Türk Telekom kullanıyorum ve malumunuz Türk Telekom, ADSL kullanıcılarına 1 Mbps'in altında bir upload hızı sunuyor. Santrale olan uzaklığım nedeniyle 16 Mbps download paketinden sadece max. 12 Mbps indirme / 0.8 Mbps yükleme hızlarından yararlanabiliyorum.

Problemim ise, LoL oynarken pingimin sebepsiz yere artması. Pingim normal şartlar altında 19 ms sabittir. Ama pingim arttığında şöyle bir durum ortaya çıkıyor; diğer oyuncuların hareketlerinde en ufak donma yok fakat ben hareket ettiğimde 2 saniyeye kadar çıkan yavaşlıklar yaşıyorum. Yani oyunu görebiliyorum, sadece ben donuyorum. Bu demek oluyor ki oyuna veri gönderemiyor; fakat veri alabiliyorum. Ben de bu sorunu yaşadığım sırada hemen bir hız testi yaptım. Sonuç olarak download hızım normaldi fakat upload hızım 0.1 civarlarındaydı. Sizce bu sorun nasıl çözülebilir? Modemim güncel ve oyundayken arka plandaki programlar dahil olmak üzere her şey kapalı. Modem arayüzünden kablosuzu da kapattım ve kablolu tek başıma bağlanıyorum. Şimdiden teşekkürler.

Modem : TP-Link TD-W9970 Firmware Versiyonu:16.09.30.01005

Adsız1.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Eve gelen kabloyu kontrol edin. Eski bir kablo ise değişim istiyor olabilir.
Ayrıca belli saatlerde yapıyorsa, yoğunluktan dolayı olabilir.
Türk Telekom'a başvurdunuz mu?

Eve gelen kabloyu kontrol edin. Eski bir kablo ise değişim istiyor olabilir.
Ayrıca belli saatlerde yapıyorsa, yoğunluktan dolayı olabilir.
Türk Telekom'a başvurdunuz mu?
Eve gelen bakır kablolar eski değil ve bina içi kablolar da yeni döşenmiş durumda. Yoğunluktan olacağını sanmıyorum çünkü gecenin bir saatinde dahi bu sorunu yaşamaktayım. Türk Telekom'a başvurmadım, ezbere cevaplayacaklarını bildiğim için. Modemimin haddinden fazla ısındığını düşünüyorum. Acaba sorun bundan kaynaklanabilir mi? Teşekkürler.

Türk Telekom'a başvurmadım, ezbere cevaplayacaklarını bildiğim için.
ADSL'de port yenileme tarzı işlemler oluyor, yine de deneyin.
Modemimin haddinden fazla ısındığını düşünüyorum. Acaba sorun bundan kaynaklanabilir mi?
Muhtemel. Modemi kapatıp soğuttuktan sonra denersiniz, sebebi buysa ona göre bir çözüm buluruz.

Zaten modemi kapatıp açtıktan sonra problem büyük ölçüde çözülüyor. Ama bu işlem için harcadığım zaman online oyundaki deneyimimi mahvediyor haliyle. Malum kış ayı, evde kaloriferler yanıyor. Bu durumda yeni modem almaktan başka alternatif çözümler var mıdır? Teşekkürler.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı