Türk Telekom fiber geldi mi?

Evet, bu hızları alıyordum ve hat sahibi adına yazılıydı dilekçe.

Benim hızlar iyi ama sürekli kopma oluyor. O yüzden fiber getirseler daha güzel olur. Kopmaları bir türlü çözemediler normal diyorlar. Santrale uzaklığı 300 metre. 2 sokak arkamızda fiber var.

Yine bizim bölge hariç her yere kablo çekiliyor. 10 seneden fazladır Türk Telekom müşterisiyim ADSL dışında internet kullanamadım. Yan sokakta, ön sokaktaki sitede, arka sokakta VDSL-Fiber varken benim sokağımda olmaması şaşırtıcı.

Maalesef Türkiye'de yaşıyoruz. Ben 100 Mbps fiber kullanırken, karşı binada arkadaşım 1 Mbps ADSL ile sürünüyor. Ki kendisinin binasının yanında yine fiber ve VDSL var. Yani bu işler şans işi biraz. Benim sokakta da fiber vardı. Ama binada berbat bir VDSL vardı. 6 ay uğraştım fiberi getirtmek için. Ama değdi.

6 yıldır sokağımda fiber internet var. Ama hala VDSL kullanıyorum. Çünkü TürkTelekom reis sana FTTH değil T11 fiber veririz diyor. O da fiber sayılmaz. Bakırdan geliyor. Sadece sokaklara çekerler. Binalara da bir 20 sene bulur herhalde.
Bizim binanın bodrum odasına sarı kablo geliyor, sarı kablonun ucu 24 portluk büyük modem gibi bir şeye takılı, büyük modemden 24 daireye ayrı ayrı cat6 kablo gidiyor. Bu fiber mi, vdsl mi acaba?

Bizim binanın bodrum odasına sarı kablo geliyor. Sarı kablonun ucu 24 portluk büyük modem gibi bir şeye takılı. Büyük modemden 24 daireye ayrı ayrı CAT6 kablo gidiyor. Bu fiber mi, VDSL mi acaba?
Yanlış bilmiyorsam FTTB altyapı oluyor. Binevi fiber sayılıyor. Eğer tekrardan yanlış hatırlamıyorsam TurkTelekom forumda üye olan birine daire başına 500 Mbps'ye kadar desteklediğini söylemişti.

Yanlış bilmiyorsam FTTB altyapı oluyor. Bir nevi fiber sayılıyor. Eğer tekrar yanlış hatırlamıyorsam Türk Telekom forumda üye olan birine daire başına 500 Mbps'ye kadar desteklediğini söylemişti.

Hocam doğru biliyorsun.
Dairelere çekilen kablolar CAT 6 ise teoride 1 Gbps hız verebilir sistem.
Fiber yani FTTH sistemide aynı hıza sahip.

Yanlış bilmiyorsam FTTB altyapı oluyor. Binevi fiber sayılıyor. Eğer tekrardan yanlış hatırlamıyorsam TurkTelekom forumda üye olan birine daire başına 500 Mbps'ye kadar desteklediğini söylemişti.
Herkes 500Mbit isterse FTTB'de her daire 500Mbit alamaz. En fazla her daire 100Mbit alır. O zaman benim burdaki 100Mbit'lik fiber. VDSL'den bir farkı yok. Tabi her daire 100Mbit kullanmıyor.
Hocam doğru biliyorsun.
Dairelere çekilen kablolar CAT 6 ise teoride 1 Gbps hız verebilir sistem.
Fiber yani FTTH sistemide aynı hıza sahip.
Peki, Telekom 500Mbit paket çıkardı diyelim. Ben bu paketi FTTB'de kullanabilecek miyim? Kullanabilirim ama diğer dairelerden en az 6 yada 7 tanesi en fazla 50Mbit internet kullanması lazım. Kısacası FTTB ile alınabileceğimiz hız diğer dairelerin internet hızlarına bağlı. Ama FTTB sistemde böyle bir durum yok. Her daire en az 1Gbit internet alabilir.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı