Türk Telekom Fiber Kablo Çeker mi?

Bay Ares

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba yeni bir eve taşındım binada Türk Telekom Fiber altyapısı ve kutusu var. Bina yeni yapılmış. Müteahhitle konuştuğumda bina yapılırken Türk Telekom ile anlaştıklarını ve fiber kablo döşediklerini söyledi ama ben daire içinde fiber kablo göremedim. Sorum şu; Türk Telekom kurulum için geldiğinde dairede fiber kablo arar mı? Eğer fiber kablo yoksa kutudan benim daireme kablo çekmek zorundalar mı ? Yoksa bana bir elektrikçiye çektirin mi derler? Ne yapmalıyım?

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba yeni bir eve taşındım binada Türk Telekom Fiber altyapısı ve kutusu var. Bina yeni yapılmış. Müteahhitle konuştuğumda bina yapılırken Türk Telekom ile anlaştıklarını ve fiber kablo döşediklerini söyledi ama ben daire içinde fiber kablo göremedim. Sorum şu; Türk Telekom kurulum için geldiğinde dairede fiber kablo arar mı? Eğer fiber kablo yoksa kutudan benim daireme kablo çekmek zorundalar mı ? Yoksa bana bir elektrikçiye çektirin mi derler? Ne yapmalıyım?
Evlere Cat6 kablo çekiliyor interneti sağlayan kablo da o zaten. O kabloyu elektirik tesisatı döşeyen elektirikçiler çekerler. Genelde daire içinde sigorta kutusunun yanında bulunur o kutu ve Cat6 kabloları oraya gelir. Müteahhite sor dairelere Cat6 kablpsu çekilmiş olması gerek.

Modemlerin arkasındaki LAN girişine benzeyen girişler odalardaki prizlerin yanında da varsa bina içinde kablo vardır.

TT bina içine karışmaz, sorumluluğu kutuya kadardır. Müteahhit kabloları çekmiş olması gerekli, çekmediyse konuşun halletsin, paraya kıysın düzgün bir marka CAT-6 alsın, yoksa kutu binada olmasına rağmen düşük hızlar alan tonla kişi var.

Bahsi geçen kutu FTTB ise yukarıda yazıklarım geçerli, FTTH ise o kabloların ucuna bağlantı elemanı için ek vs. yapıyorlar, haliyle TT kendisi hallediyor.

Son düzenleme:
TT eve kadar fiber çekebiliyor arkadaşlar. Gpon kablo ile eve bir cihaz bağlıyorlar bu sayede 1000 Mbps kadar destekliyor. Bu TT a kalmış bir durumdur. İl müdürlüğüne gidip bilgi alabilirsin.

Evlere Cat6 kablo çekiliyor interneti sağlayan kablo da o zaten. O kabloyu elektirik tesisatı döşeyen elektirikçiler çekerler. Genelde daire içinde sigorta kutusunun yanında bulunur o kutu ve Cat6 kabloları oraya gelir. Müteahhite sor dairelere Cat6 kablpsu çekilmiş olması gerek.

Modemlerin arkasındaki LAN girişine benzeyen girişler odalardaki prizlerin yanında da varsa bina içinde kablo vardır.
Evet prizlerin yanında LAN girişleri var üzerinde cat-3 yazıyor ben merakımdan açıp baktım o LAN girişlerine gelen bir kablo yoktu sadece giriş konulmuş.
TT bina içine karışmaz, sorumluluğu kutuya kadardır. Müteahhit kabloları çekmiş olması gerekli, çekmediyse konuşun halletsin, paraya kıysın düzgün bir marka CAT-6 alsın, yoksa kutu binada olmasına rağmen düşük hızlar alan tonla kişi var.

Bahsi geçen kutu FTTB ise yukarıda yazıklarım geçerli, FTTH ise o kabloların ucuna bağlantı elemanı için ek vs. yapıyorlar, haliyle TT kendisi hallediyor.
Yani kutu tipini bilmiyorum ama ben 50 mpbs fiber başvurusu yaptım altyapıyı kontrol edip onayladılar yani fiber altyapısı var binada.
TT eve kadar fiber çekebiliyor arkadaşlar. Gpon kablo ile eve bir cihaz bağlıyorlar bu sayede 1000 Mbps kadar destekliyor. Bu TT a kalmış bir durumdur. İl müdürlüğüne gidip bilgi alabilirsin.
Oyüzden soruyorum önceden Superonline fiber kullanıyordum kurulum için geldiklerinde binanın bodrumundaki kutularından 8.kata apartman boşluğundan fiber kablo çekmişlerdi aynı işlemi TT yapar mı oyüzden sordum.

Son düzenleme:
Bizim burada alt yapı islemleri sürüyor. Türk telekom, kutuyu bagladık 1,2 hafta icinde arkadaslar gelip dairenize kablo çekiçek ve hizmet almaya başlayabilirsiniz dedi. Çekme ihtimalleri var.

Bizim burada alt yapı islemleri sürüyor. Türk telekom, kutuyu bagladık 1,2 hafta icinde arkadaslar gelip dairenize kablo çekiçek ve hizmet almaya başlayabilirsiniz dedi. Çekme ihtimalleri var.
Umarım çekerler çünkü 5 gün önce başvurdum hala arayan soran yok ben arıyorum altyapi kontrolleri yapılıyor deniyor.

Merhabalar. Herkes için bilgilendirme yapıyorum. Bugün teknik ekip geldi daire içinde kablo olmadığı için interneti bağlayamayacağını söyledi. Elektrikçi çağırıp daire kadar cat-6 kablo döşetmem gerektiğini söyledi. Kendileri sorumluluk alıp döşemiyormuş Türk Telekom izin vermiyormuş. Bana modemi teslim ettiler internet hizmetimi başlattılar kabloyu çektirince modemi tak-kullan yapabileceğimi söylediler. Kısacası Türk Telekom kutudan daireme kablo çekmedi. İyi günler.
50 Mbps internet'e ne kadar vereceksin?
18 Aralıkta başvurdum. 50 mpbs 75 Akn fiber internete 84 TL'den sözleşme imzaladım. 24 ay taahhütlü. Bana 20 Aralıkta internete zam geleceğini söylediler benim 24 ay boyunca fiyatım değişmeyecek ve 1 Ocak itibarıyla AKN'm fiyat değişmeden kalkıcak.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı