Türk Telekom Fiberoptik Altyapı Çalışması Süreci

burak0905

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar bu fiber internet konusunda sizden yardım ve bilgi almak istiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim. Binamız yeni bina olduğundan internet altyapımız yoktu uzun uğraşlar sonucu mahallemizde fiber internet çalışmaları başladı. İlk önce Türk Telekom elemanları binada ki daireleri tek tek gezerek bina girişinde bulunan elektrik panosunun oradan kabloları bütün dairelere tek tek kendileri çekti. Aynı gün içinde bütün dairelere kablo çekme işlemi tamamlandı 18.11.2019 Tarihinde bu iş bitmiş oldu. 25.11.2019 tarihinde kazı çalışmaları başladı. 29.11.2019 Tarihinde kazı çalışması tamamlandı ve binanın elektrik panosunun olduğu noktaya kadar kabloyu getirdiler. 13.12.2019 Tarihinde ise elektrik panosuna ufak bir kutu koydular ve gittiler. Resimlerde de zaten anlatmaya çalıştım. Şu anda ne yapmamız lazım acaba? Bizlik bir şey var mı işlemleri daha da hızlandırmak için ya da şöyle sorayım en son kutu konduktan sonra başka ne yapılacak?

IMG_20191121_121613.jpgIMG_20191125_114748.jpgIMG_20191125_114757.jpgIMG_20191213_184251.jpgIMG_20191213_184255.jpgIMG_20191213_191225.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Bina girişine kadar kabloyu çekip ankastreye koydularsa bundan sonra sizin elektrikçi çağırıp bina içi tesisatı halletmeniz gerekiyor. Ankastre konulduktan kısa bir süre sonra da gerekli port işlemlerini yapıp bağlantı sağlıyorlar. Tabi bu çok uzun da sürebiliyor.

Bizde de gpon altyapı yaptıklarını söylediler ama altyapı hızı en fazla 12mbps olduğunu belirttiler. Fiber altyapı döşüyorsan ben niye gidip 12 mbps fiber alayım ki? Zaten ben 16mbps adsl kullanıyordum. Fiber 12mbps maks hız ne demektir, şaka gibi. Yerel bayi bana 50mbps tarife alabileceğimi söyleyip 50mbps paket sözleşmesi yaptık ama 2 gün sonra TürkTelekom paketimi iptal etmiş. Altyapım desteklemiyormuş. Kafayı yemek üzereyim.

Binanıza hangi alt yapı yapıldıysa o şubeye başvurmanız gerekiyor, zaten en uzun süreci adamlar bitirmişler geriye servisin gelip modem takması kalmış, belki de sizin binanız da internet bağlatmak isteyenler o hattı çekenlere çoktan sormuş ve onlarda tarih bile vermiş olabilirler ama yine de şubeye gidin fiber desteklediğini büyük ihtimal görürler fark etmezlerse siz söyleyin ki fibere uyumlu modem getirsinler.

Bir de yolu bıraktılar mı öyle lan valla çok güldüm ya :D sanırım son bir kablo çekecekler evlere "diye biliyorum"

Fotoğrafı çalışma yapılırken çekmiştim. Şuanda yolu ve bina girişini düzelttiler. Attığım resimlerde en son olan benim dairemin içine çekilen kablo.
Bina girişine kadar kabloyu çekip ankastreye koydularsa bundan sonra sizin elektrikçi çağırıp bina içi tesisatı halletmeniz gerekiyor. Ankastre konulduktan kısa bir süre sonra da gerekli port işlemlerini yapıp bağlantı sağlıyorlar. Tabi bu çok uzun da sürebiliyor.

Türktelekomdan gelen elemanlar bina içi tesisatı kendileri çekmişti. Hatta buda benim daireme elektrik panosundan gelen kablo.
Binanıza hangi alt yapı yapıldıysa o şubeye başvurmanız gerekiyor, zaten en uzun süreci adamlar bitirmişler geriye servisin gelip modem takması kalmış, belki de sizin binanız da internet bağlatmak isteyenler o hattı çekenlere çoktan sormuş ve onlarda tarih bile vermiş olabilirler ama yine de şubeye gidin fiber desteklediğini büyük ihtimal görürler fark etmezlerse siz söyleyin ki fibere uyumlu modem getirsinler.
Binanın yöneticisi ben olduğumdan dolayı ben koşturuyorum bu işlere hocam :) Bina daha yeni olduğu için anca tamamlandı işlemler. Hatta fiber kutusunu dahi dün koydular.

Dosya Ekleri

• IMG_20191213_191225.jpg
    IMG_20191213_191225.jpg
    594,4 KB · Görüntüleme: 360
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı