Türk Telekom FTTH altyapısında ISS tavsiyesi

@berkays55 Teşekkür ederim, evin içine kadar fiber kablo geliyor 100 Mbit rahat alırım diye düşünüyorum. Modemin çekim kalitesi benim için önemli, malum online oyunlar vs. Rica etsem sizdeki modemin marka modelini atabilir misiniz?

@AXCHNEER Teşekkür ederim, okuyacağım yazıyı.
Modemin çekim kalitesi iyi, ama benim oturduğum ev küçük. Alttaki arkadaşın belirttiği gibi bir router alırsanız rahat edersiniz. Bana verilen modem: ZTE ZXHN H298A

@erengore hocamız burada anlatmış. İsterseniz soru sorabilirsiniz.
Teşekkürler.

Comnet veya Gibirnet öneriyorum. Gibiri başta beğenmezdim ancak gerçekten iyi artık.

Cevaplarınız için teşekkürler arkadaşlar. Muhtemelen Comnet olacak seçimim. Son bir soru olarak, FTTH sistemlerde bana verilen cihazı kullanmak istemezsem, yerine Router mı almalıyım yoksa modem mi? Bildiğim kadarııyla Fiberoptik kablonun girdiği sonlandırıcı cihaz modem görevi görüyor, yanına sadece bir router takmak gerekiyor.

Son bir soru olarak, FTTH sistemlerde bana verilen cihazı kullanmak istemezsem, yerine router mı almalıyım yoksa modem mi? Bildiğim kadarıyla fiber optik kablonun girdiği sonlandırıcı cihaz modem görevi görüyor, yanına sadece bir router takmak gerekiyor.

GPON cihazı direk cihazlara bağlanamıyor diye biliyorum.

@AXCHNEER Hocam bildiğim kadarıyla sonlandırıcıdan çıkan Ethernet kablosunu Modem üzerindeki WAN girişine takıyoruz. Bu durumda RJ11(Bildiğimiz telefon kablosu) portuna ihtiyacımız yoksa Router kullanmamız da yeterli olmaz mı?

@erengore Hocam bilginiz var mı, Router kullanmak yeterli olur mu yoksa modem şart mı?

@AXCHNEER Hocam bildiğim kadarıyla sonlandırıcıdan çıkan Ethernet kablosunu Modem üzerindeki WAN girişine takıyoruz. Bu durumda RJ11(Bildiğimiz telefon kablosu) portuna ihtiyacımız yoksa Router kullanmamız da yeterli olmaz mı?

@erengore Hocam bilginiz var mı, Router kullanmak yeterli olur mu yoksa modem şart mı?
Telekom FTTH'de kendi cihazını veriyor ama yeterli göremezseniz kendiniz bir router almalısınız. Modem değil, router almalısınız. FTTH'de ONT+Router ikilisi kullanılır. Size verdikleri cihazda özünde router yani.

Geri
Yukarı