Türk Telekom internet bağlatma süreci nasıl işler?

Nieagerams

Hectopat
Daha fazla  
Binada fiber FTTH var. TT 1000 Mbps bağlatmayı düşünüyorum, yakın zamanda gelip kurulum sağlanacak ve bu yüzden de alacağım hızın yüksek olmasını dolayısıyla verim almak istiyorum. Şimdi süreç tam olarak nasıl ilerliyor? Önce TT ekipleri gelip her şeyin kurulumunu yapacak eğer iç tesisatta işler uzunsa elektrikçi mi çağıracağım?

@furkankadirguzeloglu hocam özellikle sizin yardımınıza ihtiyacım var. FTTH alt yapıda yapılan yanlışlar & FTTB ile arasındaki avantaj farkları linkteki konunuzu okudum tam olarak anlamadım. Şimdi ben, ekiplere "fast connector" hiç kullanılmamasını mı söyleceğim? Füzyon ek mi attırmayalım? Tam olarak ekipler gelince ne demem gerektiğini bilmiyorum. Ayriyetten CAT 5, CAT 6 kablo olayından biri bahsederse iyi olur.
WhatsApp Image 2022-12-06 at 16.05.14.jpeg

WhatsApp Image 2022-12-06 at 16.05.15.jpeg

Resimlerde de gördüğünüz gibi doğalgaz paneline bağlı siyah boru var. Oradan sarı kablo çekildi ama bizim evin içine girmedi henüz. Hemen yan tarafta bizim evin kapısı var. Şimdi bu sarı kablo CAT 6 kablosu mu? Boyu kısa gelirse ek mi yapılacak? Yoksa CAT 6 dediğimiz şey sadece bizim modemden bilgisayara bağladığımız ethernet kablosundan mu ibaret?

Bu video çoğu sorunuza cevap olacaktır.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Binada fiber FTTH var. TT 1000 Mbps bağlatmayı düşünüyorum, yakın zamanda gelip kurulum sağlanacak ve bu yüzden de alacağım hızın yüksek olmasını dolayısıyla verim almak istiyorum. Şimdi süreç tam olarak nasıl ilerliyor? Önce TT ekipleri gelip her şeyin kurulumunu yapacak eğer iç tesisatta işler uzunsa elektrikçi mi çağıracağım?

@furkankadirguzeloglu hocam özellikle sizin yardımınıza ihtiyacım var. FTTH alt yapıda yapılan yanlışlar & FTTB ile arasındaki avantaj farkları linkteki konunuzu okudum tam olarak anlamadım. Şimdi ben, ekiplere "Fast connector" hiç kullanılmamasını mı söyleceğim? Füzyon ek mi attırmayalım? Tam olarak ekipler gelince ne demem gerektiğini bilmiyorum. Ayrıyeten CAT 5, CAT 6 kablo olayından biri bahsederse iyi olur.
Eki Görüntüle 1594992
Eki Görüntüle 1594993
Resimlerde de gördüğünüz gibi doğal gaz paneline bağlı siyah boru var. Oradan sarı kablo çekildi ama bizim evin içine girmedi henüz. Hemen yan tarafta bizim evin kapısı var. Şimdi bu sarı kablo CAT 6 kablosu mu? Boyu kısa gelirse ek mi yapılacak? Yoksa CAT 6 dediğimiz şey sadece bizim modemden bilgisayara bağladığımız Ethernet kablosundan mu ibaret?

CAT5e 1000MBPS internet verebilirken CAT6 kablo 10.000 Mbps internet verebilir. Mesafe arttıkça verim düşer ama çok uzun olması lazım kablonun, sizde sorun olacağını sanmıyorum.

@furkankadirguzeloglu hocam özellikle sizin yardımınıza ihtiyacım var. FTTH alt yapıda yapılan yanlışlar & FTTB ile arasındaki avantaj farkları linkteki konunuzu okudum tam olarak anlamadım. Şimdi ben, ekiplere "Fast connector" hiç kullanılmamasını mı söyleceğim? Füzyon ek mi attırmayalım? Tam olarak ekipler gelince ne demem gerektiğini bilmiyorum. Ayrıyeten CAT 5, CAT 6 kablo olayından biri bahsederse iyi olur.
Eki Görüntüle 1594992
Eki Görüntüle 1594993
Resimlerde de gördüğünüz gibi doğal gaz paneline bağlı siyah boru var. Oradan sarı kablo çekildi ama bizim evin içine girmedi henüz. Hemen yan tarafta bizim evin kapısı var. Şimdi bu sarı kablo CAT 6 kablosu mu? Boyu kısa gelirse ek mi yapılacak? Yoksa CAT 6 dediğimiz şey sadece bizim modemden bilgisayara bağladığımız Ethernet kablosundan mu ibaret?

Çektiğiniz sarı kablo fiber kablo sizin ev içinde modemden PC'ye çekeceğiniz kablo CAT kablosu.

Son düzenleyen: Moderatör:
Cat 6 kablo VDSL bakır kablodur.Fiber abonelik daireye fiber kablo çektirip gpon ile çevirmeniz lazım.Türknet 300 TL ye çekiyor daireye.Türk Telekom ücretsiz çekiyor aboneliğiniz var ise.

Cat 6 kablo VDSL bakır kablodur.Fiber abonelik daireye fiber kablo çektirip gpon ile çevirmeniz lazım.Türknet 300 TL ye çekiyor daireye.Türk Telekom ücretsiz çekiyor aboneliğiniz var ise.
Ben ücretsiz çektirmiştim Türknet'ten paralı mı olmuş ?

Cat5E 1000mbps internet verirken cat6 kablo 10.000 mbps internet verir mesafe arttıkça verim düşer ama çok uzun olması lazım kablonun sizde sorun olacağını sanmıyorum .

Çektiğiniz sarı kablo fiber kablo sizin ev içinde modemden pc'ye çekeceğiniz kablo Cat kablosu .
Düzeltme : 10Gbps'lik internetiniz olursa size o hızı verir kablonun aktara bileceği max hızı aktardım size .

Bu video çoğu sorunuza cevap olacaktır.
Pek açıklayıcı değildi, çok hızlandırılmış.
Hocam mesela videonun 3:25 kısmına bakarsanız kablodaki optik gücü ölçüp -24.75 buluyor ve görevli bunun iyi bir değer olduğunu söylüyor. Halbuki konunun başında attığım linkte @furkankadirguzeloglu hocam bunun sınıra yakın bir değer olduğunu söylüyor.
1670336219575.png

Bunun minimum olması için füzyon ek mi yapmasını söylemeliyim gelen görevliye?

Pek açıklayıcı değildi, çok hızlandırılmış.
Hocam mesela videonun 3:25 kısmına bakarsanız kablodaki optik gücü ölçüp -24.75 buluyor ve görevli bunun iyi bir değer olduğunu söylüyor. Halbuki konunun başında attığım linkte @furkankadirguzeloglu hocam bunun sınıra yakın bir değer olduğunu söylüyor.
Eki Görüntüle 1595051
Bunun minimum olması için füzyon ek mi yapmasını söylemeliyim gelen görevliye?
Füzyon ek kablo kopmadığı sürece yapılmaz.

Geri
Yukarı