Türk Telekom internet bağlatma süreci nasıl işler?

Evet ben de fiyattan dolayı TurkNet'e geçiş yapacağım. Benim bulunduğum yerde TurkNet kurulumuna da bana gelen Türk Telekom yetkilisi gelecekmiş. Kurulumu güzel yaptığı için TurkNet'ten devam etmek istedim. Millenicom nasıl kurulum yapar ücretsiz midir modem verir mi bilemediğim için Millenicom'u eledim. Birkaç haftaya bağlayacağım size de yaşadıklarımı aktarırım.

Millenicom nasıl kurulum yapar ücretsiz midir modem verir mi bilemediğim için Millenicom'u eledim.
Müşteri hizmetlerini arayıp kolayca öğrenebilirdiniz aslında. Millenicom da mantıklı bence TurkNet'e göre hem daha uygun hem de taahhüt avantajı var.

Benim de kurulum işleminin haftaya bitmesini bekliyorum, sürecin işleyişini ve sonuçlar için yeni konu açarım belki.

@fitiq fotoğraf benim değil, daha bağlantı yapılmadı. Bu bağlantının yanlış olduğunu biliyorum zaten ama verim alinmasi için fast connector olmadan direkt füzyon ek yapılamaz mı?

TT altyapim var, TurkNet bu altyapıda 1000 Mbps vermiyor.

Daha bağlantı yapılmadıysa nasıl ölçüm yaptınız?
Fiber dolabına gelen sinyali ölçtüyseniz, daireye gelen kabloya füzyon da yapsanız büyü de yapsanız o değerin altına inemezsiniz.
Değerler sınırda, dolaptan ölçüyorsanız dolabı kontrol ettirin.

Ek olarak düzgün yapılan fast connector, füzyon ekten çok farklı değil.
Biri -0.1 dBm ekliyor, diğeri -0.15 dBm.

Okumak isterseniz:

Son düzenleme:
Merhaba konuyu geç gördüm. @Disty arkadaşın dediği gibi binaya gelen değerde önemli binaya gelen değerin yüksek olduğu kabul edelim. Fast connector ile 1000 Mbps alabilirsiniz değerleriniz çok kötü olmadığı sürece ama değerlerim iyi olsun diyorsanız füzyon tercih edilmeli. Fast connectorde zamanla sorunlar görülebiliyor ayrıca füzyon gelen ekiplerin keyfinede bağlı, siz gelen ekiplere füzyon yapılmasını isteyin iyi birine denk gelirseniz yapabilir ama çok düşük ihtimal.

@Disty Ölçüm yapmadım hocam, yanlış anlamışsınız sanırım. Ekipler haftaya kuruluma gelecek onun için şimdiden dikkat edilmesi gerekenleri öğrenmek istiyorum sadece. Sizce füzyon ek yapılmalı bir zararı var mı? Ayrıca sizce en fazla kaç olmalı optik güç? 20 ise tamam mıdır?

Blogunuz güzelmiş ama biraz fazla ayrıntılı ve masraflı o iş beni aşıyor gibi hocam.
Merhaba konuyu geç gördüm. @Disty arkadaşın dediği gibi binaya gelen değerde önemli binaya gelen değerin yüksek olduğu kabul edelim. Fast connector ile 1000 Mbps alabilirsiniz değerleriniz çok kötü olmadığı sürece ama değerlerim iyi olsun diyorsanız füzyon tercih edilmeli. Fast connectorde zamanla sorunlar görülebiliyor ayrıca füzyon gelen ekiplerin keyfinede bağlı, siz gelen ekiplere füzyon yapılmasını isteyin iyi birine denk gelirseniz yapabilir ama çok düşük ihtimal.
Binaya gelen değer hakkında bir fikrim yok hocam. Sanırsam binaya gelen değer konusunda bir şey yapamam, yaparsam da masraflı olursa onu karşılayamam şu an. Sizce füzyon ekin bana zararı olur mu? Füzyon ek yapmazlarsa sizce en fazla kaç olmalı optik güç? Örneğin 22 veya 15 olması büyük farklar oluşturur mu?

Ek olarak dikkat etmem gereken bir şey var mı kurulum esnasında optik güç dışında? GPON bağlantısıyla ilgili falan filan.

@Nieagerams -22 dBm altında olsun yeter, -20 dBm güzel.

Füzyon yapabiliyorsanız füzyon yaptırın.
Füzyon yapacak cihazı getirmeyebilirler, o zaman da fast connector takarken fotoğrafta daire içine aldığım aleti kullandıklarından emin olun.
Bazıları cleaver (daire içine aldığım alet) kullanmayıp direkt makasla kesip takıyor, bu da çok fazla kayba neden oluyor.
Bir de taktıkları uç ile ONT'nin portunun rengi aynı olsun, blogda belirttiğim gibi farklı renkler uyumsuz olur.

IMG_20220808_191606~2.jpg

@Disty @furkankadirguzeloglu ekipler gelim kurulumu yaptı az önce. Optik güç 22.5 dBm çıktı. Bı deger 1 Gbps için iyi midir?

GPON ile modemi baglayan kabloyu CAT 5 takmışlar değiştiriyim mi CAT6 ile?

22 dBm ortalama bir değer, iyi değil ama çok kötü de değil.
1000 Mbps alabilirsiniz.

ONT ile fiber modemi bağlayan kablo CAT5e ise sorun yok, CAT5 ise 100 Mbps üstü bağlanmaz zaten.

Kutudan çıkan kabloyu taktılarsa sorun yok, kutudan CAT5e çıkıyor.
CAT5e 1000 Mbps destekliyor ve mesafe çok kısa.

Son düzenleme:
@Disty ZTE H298A beyaz modem taktılar ve evet kutudan çıkan kabloyu taktılar ama CAT5E mi bilmiyorum. Modem V9 değil. Kablo koyu yeşil renkli üzerinde CAT5 yazıyor ama E yazmıyor.

CAT.5 UTP 26AWG yazıyor sanırsam CAT5E değil.

Son düzenleme:
@Disty ZTE H298A beyaz modem taktılar ve evet kutudan çıkan kabloyu taktılar ama CAT5E mi bilmiyorum. Modem V9 değil. Kablo koyu yeşil renkli üzerinde CAT5 yazıyor ama E yazmıyor.

CAT.5 UTP 26AWG yazıyor sanırsam CAT5E değil.
Değişmenizde fayda var.

Yeni konular

Geri
Yukarı