Türk Telekom internet borcu olmadığı halde çok yavaş

ShadowFighter

Kilopat
Makaleler
1
Yer
Türkiye
Kotasız. VDSL ve 24 Mbps paket. Modemin yanındayım 4 Mbps zor alıyorum. Müşteri hizmetleri Speedtest yapıyor ve bitiriyor. Bu şartlarda modem alamam. Bir de taahhüt belası var. Ne yapabilirim? Zor giriyor Sosyal'e bile. Speedtest yapamıyorum not olarak.

Son düzenleyen: Moderatör:
Üstteki arkadaşın attığına mutlaka bak. Taahhüdü iptal edebiliyorsun sanıyorum. Bir de hat değerlerini atabilir misin sana zahmet?
Zahmet mi? Asla hocam :)

[CODE title="xDSL"]============================================================================
VDSL Training Status: Showtime
Mode: VDSL2 Annex B
VDSL Profile: Profile 17a
Traffic Type: PTM Mode
Link Uptime: 3 days: 19 hours: 2 minutes
============================================================================
VDSL Port Details Upstream Downstream
Line Rate: 6.200 Mbps 24.650 Mbps
Actual Net Data Rate: 6.143 Mbps 24.576 Mbps
Trellis Coding: ON ON
SNR Margin: 27.9 dB 21.7 dB
Actual Delay: 0 ms 8 ms
Transmit Power: 8.4 dBm 14.5 dBm
Receive Power: -2.0 dBm 4.5 dBm
Actual INP: 0.0 symbols 3.0 symbols
Total Attenuation: 10.3 dB 9.9 dB
Attainable Net Data Rate: 25.651 Mbps 78.594 Mbps
VDSL Band Status U0 U1 U2 U3 D1 D2 D3
Line Attenuation(dB): 2.9 20.1 19.0 N/A 8.3 25.8 24.8
Signal Attenuation(dB): 2.9 20.0 18.4 N/A 8.0 25.7 24.8
SNR Margin(dB): 28.7 26.5 28.4 N/A 21.7 21.7 21.7
Transmit Power(dBm): 0.3 1.2 6.4 N/A 12.5 7.9 6.3
============================================================================[/CODE]

Güzel hocalarım niçin doğrudan resmi gazeteye değil de onu haber yapan sitelere bakıyorsunuz? Tamam, haberi okumak daha kolay zira orası kısa biçimde özetliyor. Ama işin bilmediğiniz bir yanı da var. Şöyle ki: hız düşüklüğü durumunda aboneliğin feshi meselesi henüz yürürlüğe girmedi. Ne zaman girecek dersiniz? 31.12.2022 tarihinde. Yani evet, bu yılın son gününde.
Bakınız: 18 Ocak 2022 SALI

Söz konusu hız düşüklüğü hususu, dokuzuncu maddenin on birinci fıkrasında şu cümle ile belirtilmiş: "İnternet erişim hizmetlerinde sözleşme özetinde yer alan ilgili adreste sunulacak hizmete ilişkin duyurulan veri hızları da dikkate alınarak Kurum tarafından belirlenecek Adrese Dayalı İnternet Hız Ölçümlerine ilişkin düzenlemelerde tespit edilen kriterlerin sağlanamaması halinde; abone tarafından cihazın kalan bedeli hariç herhangi bir cayma bedeli ödenmeksizin taahhütlü abonelik feshedilebilir."

Ama zahmet edip resmi gazetenin linkine girdiyseniz en alttaki on beşinci maddeyi de bir okuyun bakalım. Girmediyseniz ben buraya yapıştırıyorum:
"MADDE 15 – Bu Yönetmeliğin;
a) 1 inci, 2 nci, 4 üncü, 7 nci, 12 nci, 13 üncü, 15 inci ve 16 ncı maddeleri 1/3/2022 tarihinde,
b) Diğer hükümleri 31/12/2022 tarihinde,
yürürlüğe girer."

Bakın ne diyor? Birinci, ikinci, dördüncü, yedinci, on ikinci, on üçüncü, on beşinci ve on altıncı maddelerin haricindekiler 31 Aralık 2022 tarihinde yürürlüğe girerler.

Yani sayın hocalarım konuyu açan arkadaşımız, THH'ye başvursa da şu an için bir sonuç alamaz. Çünkü yönetmelikteki bu değişiklikler henüz geçerli değil.

Öte yandan konuyu açan değerli hocam size sesleniyorum. Taahhütlü aboneliklerin feshi hakkında gerekli linkleri ve görüntüleri paylaşarak detaylı bilgiler verdiğim konuyu okumak isterseniz buraya bırakıyorum: 1 yıldan uzun süreli taahhütlerin feshi

O konuyu da özetlememi isteyen olursa: taahhütlü abonelikten para ödemeden ayrılmak diye bir şey yok.

Son düzenleme:
Zahmet mi? Asla hocam :)

[CODE title="xDSL"]============================================================================
VDSL Training Status: Showtime
Mode: VDSL2 Annex B
VDSL Profile: Profile 17a
Traffic Type: PTM Mode
Link Uptime: 3 days: 19 hours: 2 minutes
VDSL Port Details Upstream Downstream
Line Rate: 6.200 Mbps 24.650 Mbps
Actual Net Data Rate: 6.143 Mbps 24.576 Mbps
Trellis Coding: ON ON
SNR Margin: 27.9 dB 21.7 dB
Actual Delay: 0 ms 8 ms
Transmit Power: 8.4 dBm 14.5 dBm
Receive Power: -2.0 dBm 4.5 dBm
Actual INP: 0.0 symbols 3.0 symbols
Total Attenuation: 10.3 dB 9.9 dB
Attainable Net Data Rate: 25.651 Mbps 78.594 Mbps
VDSL Band Status U0 U1 U2 U3 D1 D2 D3
Line Attenuation(dB): 2.9 20.1 19.0 N/A 8.3 25.8 24.8
Signal Attenuation(dB): 2.9 20.0 18.4 N/A 8.0 25.7 24.8
SNR Margin(dB): 28.7 26.5 28.4 N/A 21.7 21.7 21.7
Transmit Power(dBm): 0.3 1.2 6.4 N/A 12.5 7.9 6.3
============================================================================[/CODE]
WiFi'ların yoğun olduğu bir yerde misiniz hocam? Hat değerleriniz mükemmel görünüyor.

Hocam 6 kişi kullanıyoruz interneti. Ama çoğuna 3 MB verdim.
Yok hocam öyle değil. Bulunduğunuz konumda çok mu fazla WiFi mevcut? Eğer öyleyse diğer siyallerle çakışıyor olabilir. Bu da hız düşüklüğüne sebep olur. Kablolu yaptınız mı?
Kabloluda almanız gereken hızı alıyorsanız muhtemelen diğer WiFi'lar ile çakışıyor olabilir. Modem arayüzünden kanal ayarlaması yapın bence.

Yok hocam öyle değil. Bulunduğunuz konumda çok mu fazla WiFi mevcut? Eğer öyleyse diğer siyallerle çakışıyor olabilir. Bu da hız düşüklüğüne sebep olur. Kablolu yaptınız mı?
Kabloluda almanız gereken hızı alıyorsanız muhtemelen diğer WiFi'lar ile çakışıyor olabilir. Modem arayüzünden kanal ayarlaması yapın bence.
Modemin dibindeyim hocam.

Yeni konular

Geri
Yukarı