Türk Telekom mobil haksız kazanç

Murtigur

Centipat
Yardımcı olabilecek arkadaş varsa memnun olurum. Eylül 2019 da kullanmakta olduğum Türk Telekom tarifemi taahhütümün bitmiş olması nedeniyle farklı bir tarifeye taşıdım. Sonraki ay bana hem eski tarife ücretinin tamamını, yeni geçtiğim tarifenin de kullandığım gün kadarını ve eski tarifede ücretsiz olan arayanı bil abonelik ücretini yansıttılar. Sorduğumda da eski tarifede 15 günü 2 gün geçirdiğim için tamamı alınıyor dendi. O zaman arayanı bil servis ücretini neden aldınız? Hem kullanmadığım günün parasını almak ne kadar hukuki, ne kadar adil? Ne kadar helal? Şimdilik BTK'ya şikâyet yazdım. Sonrasında ne yaparım veya ne yapabilirim bilmiyorum.

Ne yalan söyleyeyim çok net anlamadım, bu tip durumlarda hangi tarifeyi hangi tarihte ne süreklik taahhüt ile, yanında herhangi bir abonelik ile mi yoksa yalın olarak mı başlattığınız; sonlandırırken ise hangi tarihte bildirdiğiniz önem arz ediyor. Bazen ben de haklı olduğum durumlarda, tarihleri kontrol ettiğimde haksız olduğumu fark ediyorum. Bu tip hizmetleri kullanırken taahhüt tarihlerini, abonelik ve detayları çok iyi bilmek gerekiyor. Yine de net bir şekilde anlatırsan, haklı olman durumunda çözüm yoluna gidebiliriz.

BTK'den bir şey çıkmaz, hak talep edebileceğin resmi mercilere aktarırlar yalnızca.

Arkadaşlar konu açılmışken söyleyeyim : Hat iptali ya da değişikliği yaptıktan sonra mutlaka belirli aralıklarla gidip borç sorgulaması yapınız. Çünkü size son bir fatura çıkarabiliyorlar. Bazı kişiler de bu faturadan haberi olmadığı için cezaya düşüp yüklü miktarda fatura ödüyorlar.

Ne yalan söyleyeyim çok net anlamadım, bu tip durumlarda hangi tarifeyi hangi tarihte ne süreklik taahhüt ile, yanında herhangi bir abonelik ile mi yoksa yalın olarak mı başlattığınız; sonlandırırken ise hangi tarihte bildirdiğiniz önem arz ediyor. Bazen ben de haklı olduğum durumlarda, tarihleri kontrol ettiğimde haksız olduğumu fark ediyorum. Bu tip hizmetleri kullanırken taahhüt tarihlerini, abonelik ve detayları çok iyi bilmek gerekiyor. Yine de net bir şekilde anlatırsan, haklı olman durumunda çözüm yoluna gidebiliriz.

BTK'den bir şey çıkmaz, hak talep edebileceğin resmi mercilere aktarırlar yalnızca.

Artık peşine düşmekten vazgeçtim ancak yine de yazayım. Belki çözüm yolu varsa, aynı durumda olup işin peşini bırakmayan olur. Tarihleri tam hatırlamıyorum. Ben kullandığım mobil telefon hattımın taahhütü bitmiş olması nedeniyle başka bir tarifeye yine taahhüt vererek taşıdım. Sonra ki ay bana eski kullandığım tarife ücretinin tamamı ile yeni geçmiş olduğum tarifenin kullandığım gün kadarını fatura ettiler. Ayrıca eski tarifedeyken bizlere ücretsiz tanımlanan arayanı bil aboneliğinin de yeni tarifede ücretli olması nedeniyle onun da ücretini yansıttılar. Yani bunlar toplasam 20-25 TL bişey tutar. Ancak ben olayın maddiyatında değilim. Benden haksız kazanç elde ediliyorsa bunun önüne geçmek istiyorum. Yani bu ücret kimbilir benim gibi kaç kişiden alınıyor. Müşteri hizmetlerine sorduğum da deniyor ki siz eski tarife de 15 günden fazla süreli taahhütsüz olarak kaldığınız için bu ücretin tamamı alınır. Yeni tarifenin de geçtiğim günden hesap kesim tarihine kadar olan gün sayısı kadar hesaplanır. Ona da eyvallah ettik. Tamamını aldınız o zaman o tarife de ücretsiz olan arayanı bil aboneliğinin neden ücretini alıyorsunuz? Cevap hazır zaten: yeni tarife de bu ücretli. Tamamıyla da bu durum yasal mış. Bu keser nedense hep onların tarafına yontuyor. Hiç tüketici lehine olmuyor.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı