Türk Telekom modemde DSL ışığı yanmıyor

ErsanTasci

Femtopat
Merhaba değerli, Technopat üyeleri umarım gününüz iyi geçiyordur, benim hiç iyi Geçmiyor. Son günlerde Türk Telekom modemde sıkıntılar oluyordu ve bugün artık DSL ışığı yanmıyor, kablolara baktım bir yerde zedelenme vardı, onu kendim onardım ama hala modemin DSL ışığı yanmıyor. Şimdiden teşekkür ederim.

Bu aralar çok fazla Türk Telekom şikayeti görüyorum. Sanırım sorun Türk Telekom'un kendisinde olabilir. Müşteri hizmetlerini arayın çok büyük ihtimal arıza kaydı oluşturacaklar. Ekipler geldiği zaman DSL ışığı yanana, sorun çözülene kadar da bekletme imkanınız varsa bekletin.

DSL ışığının yanmamasındaki temel sebebler.
ADSL hattınınız olmamasından,
Gelen kablonuzda sıkıntı olmasından,
Splitter ınızda sorun olmasından.
Modeme gelen tel kablosunda sorun olmasından.

Sonuç olarak genel olarka söylemek gerekirse DSL ışığını yanmama sebebi modeminizin herhangi bir DSL hattını algılamadığına işarettir bu da yukarıda saydığım sorunlara tekabül eder.
Tabii modeminizinde sorunlu olma ihtimalini de unutmamak lazım.

Evinizde bulunan telefon ek kablolarını kontrol etmenizi,
Mümkünse tel kablolarını ve splitter cihazınızı değiştirmenizi.

Elinizin altında farklı bir modem var/yada temin wedebiliyorsanız en azında takıp DLS ışığının yanıp yanmayacağını test etmenizi öneririm.

Eğer farklı ADSL cihazında DSL ışığı yanarsa büyük ihtimalle modeminiz bozuk ya da bir uyumsuzluk sorunu var.

Son olarak modeminize hard reset atın.
Modem cihazının arkasında iğne ucu kadar bir giriş bulunur ufak bir iğne ya da ataş yardımı ile bahsettiğim düğmeye 6-8 sn kadar birkaç defa basılı tutun.
Ve daha sonra modeminizi tekrar yapılandırmayı deneyin.

DSL ışığının modemi yapılandırma ile bağlantısı yoktur modeminiz ayarsız olmasa bile DSL ışığının mutlaka yanması gerekir.

Ayarlar yapıldığında internet ya da PPP vb. Işık aktif olur.

Eğer tüm bunları yaptığınız taktirde sorun düzelmez eve gelen kablonuzda ya da bağlı olduğunuz santralde sıkıntı vardır.

TTNET'i aradıgınızda size ne kadar bir sıkıntı yok desede tekrar tekrar arayın.
Gerekirse baglı olduğunuz Telekom bölge müdürlüğünü arayın.
Sorun olmadığından iyice emin olun.

Geri
Yukarı