Türk Telekom pingi yüksek

NewDAYI

Hectopat
Makaleler
3
Herkese selamlar, Türk Telekom kullanıyorum. Şu an ADSL alt yapım mevcut. 13 Mbps kadar destekliyor. Şöyle bir sorunum mevcut: Yaklaşık 1 senedir Valorant vs. online oyun oynarken pingim 30-100-260-500 dakika başı bu şekilde. Aşağıya modemimden aldığım değerleri atıyorum. Sıkıntı altyapı mı, modem mi, yoksa ev içerisindeki iç tesisat mı, yoksa Türk Telekom'dan mı kaynaklanmaktadır? Mahalleye T23 erişim kabini konuldu, bana mesafesi 50 metre, 1 ay içerisinde yeni saha kabinine geçeceğiz inşallah ve altyapım VDSL olacak. Bu geçiş işlemi olduğunda ping sorunum devam edecek mi falan diye endişe duymaya başladım. O yüzden buraya modemimden aldığım değerleri koymak istedim. Bilgisi olan arkadaşlar aydınlatırsa sevinirim. DSL kablosunu değiştirdim belki ondan kaynaklanıyordur diye modem ile PC arasındaki kabloyu Cat 7 kablo ile değiştirdim. Ana hat kablosu direkt modeme bağlı, yalın internet kullanmaktayım.

Kod:
ADSL Training Status:   Showtime
                    Mode:   ADSL2+ Annex A
            Traffic Type:   ATM Mode
             Link Uptime:   0 day: 4 hours: 52 minutes
============================================================================
       ADSL Port Details       Upstream         Downstream
               Line Rate:      0.807 Mbps       10.279 Mbps
    Actual Net Data Rate:      0.799 Mbps       10.239 Mbps
          Trellis Coding:         ON                ON
              SNR Margin:       17.3 dB           10.9 dB
            Actual Delay:          0 ms              0 ms
          Transmit Power:       12.4 dBm          19.1 dBm
           Receive Power:        4.7 dBm           4.7 dBm
              Actual INP:        0.0 symbols       0.0 symbols
       Total Attenuation:       12.2 dB           23.0 dB
Attainable Net Data Rate:      1.107 Mbps       12.080 Mbps
============================================================================

ADSL Counters

Downstream        Upstream
Since Link time = 52 min 37 sec
FEC:        0        0
CRC:        18        0
ES:        18        0
SES:        0        0
UAS:        0        0
LOS:        0        0
LOF:        0        0
LOM:        0        0
Retr:        0
HostInitRetr:    0
FailedRetr:    1
Latest 15 minutes time = 8 min 32 sec
CRC:        0        0
ES:        0        0
Previous 15 minutes time = 15 min 0 sec
Latest 1 day time = 4 hours 53 min 32 sec
CRC:        18        0
ES:        18        0
UAS:        53        53
Previous 1 day time = 0 sec
Total time = 4 hours 53 min 32 sec

Son düzenleyen: Moderatör:
Muhtelemen ping sorunu daha çok upload hızının yetersizliğinden kaynaklı. Yani çok düşük olduğu için ping değerinde yükselmeler yaşayabilirsin. Sorun bence ADSL türü bağlantı olduğu için :) Bence VDSL beklemekten başka çaren yok gibi. Yine de şanslısın. Ben de Tunceli / Pertek de benzer sorun yaşıyordum, ve daha sonra aynı dolaplardan buraya yaptılar. Uzun zamandır VDSL2 bağlantı türü kullanıyorum ve yaşadığım yere göre aldığım ping değerleri gayet iyi oldu. Ping konusunda daha çok herşey bulunduğun lokasyonu ilgilendiriyor daha çok, ama bağlantı türü de bir o kadar önemlidir. Sen zaten iç ve dış tesisatla ilgili gerekli şeyleri yapmışsın. Bu arada CAT7 yerine CAT6 kullanmalısın. Çünkü ben de çok araştırmıştım ve en performaslı ethernet kablosu ping için CAT6 olduğunu gözlemlemiştim.

Muhtelemen ping sorunu daha çok upload hızının yetersizliğinden kaynaklı. Yani çok düşük olduğu için ping değerinde yükselmeler yaşayabilirsin. Sorun bence ADSL türü bağlantı olduğu için :) Bence VDSL beklemekten başka çaren yok gibi. Yine de şanslısın. Ben de Tunceli / Pertek de benzer sorun yaşıyordum, ve daha sonra aynı dolaplardan buraya yaptılar. Uzun zamandır VDSL2 bağlantı türü kullanıyorum ve yaşadığım yere göre aldığım ping değerleri gayet iyi oldu. Ping konusunda daha çok herşey bulunduğun lokasyonu ilgilendiriyor daha çok, ama bağlantı türü de bir o kadar önemlidir. Sen zaten iç ve dış tesisatla ilgili gerekli şeyleri yapmışsın. Bu arada CAT7 yerine CAT6 kullanmalısın. Çünkü ben de çok araştırmıştım ve en performaslı ethernet kablosu ping için CAT6 olduğunu gözlemlemiştim.
Cat6-Cat7 kablo arasında ping fark edeceğini sanmıyorum. Sadece veri aktarım farkı olduğunu biliyorum. İç tesisat dediğiniz apartman içerisinden daireye gelen kabloyu değiştirmedim. Hattan modeme giden kabloyu ve ethernet kablosunu değiştirdim. Ping sorununun uploaddan kaynaklandığını mı düşünüyorsunuz. Attığım değerlerde bir sorun görünmüyorsa o zaman bu alt yapıyı tamamladıklarında pingten kurtulur muyum yani hocam?

Cat6-Cat7 kablo arasında ping fark edeceğini sanmıyorum. Sadece veri aktarım farkı olduğunu biliyorum. İç tesisat dediğiniz apartman içerisinden daireye gelen kabloyu değiştirmedim. Hattan modeme giden kabloyu ve ethernet kablosunu değiştirdim. Ping sorununun uploaddan kaynaklandığını mı düşünüyorsunuz. Attığım değerlerde bir sorun görünmüyorsa o zaman bu alt yapıyı tamamladıklarında pingten kurtulur muyum yani hocam?

Online oynadığımız oyunlar çok fazla olmasa da download/upload kullanırlar. Ve görünen şu ki, senin upload değerin 1Mbps bile değil :) Şişme yaptığı için bundan dolayı ping değerin sıçrama yapıyor. Hangi şehirde yaşıyorsun ?

Bu şekilde konu açacak olan arkadaşlara referans olması adına burayı süreç ile ilgili güncelleyeceğim. En azından veri olsun. Bugün 13 gündür Saha kutusundan fan sesleri geliyor ve herhangi bir şekilde gelen giden yok.
Edit: Bugün 17. gün ve internetten alt yapı sorgulaması yaptığımda maksimum 80Mbps alabileceğimi söylüyor. Sanırım daha aktif olmadı çünkü ping sorunum hala devam ediyor.
İnternette alt yapı sorgulamasında gözüktüğüne göre 1 hafta içerisinde aktarım işlemlerini tamamlarlar diye düşünüyorum. İnternette Kabine uzaklığımı 120Metre olarak gösteriyor nasıl 100mbps alamadığımı da anlayamadım ama hayırlısı bakalım.
Bugün 18-19. gün ve internetim kesildi. Aşağı inip konuştum yarın öğleden sonra gelir dediler sanırım portları taşıyorlar.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı