Türk Telekom ücretsiz fiber kablosu mu veriyor?

IEfulimI

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Merhaba ufak bir sorunum var. İş yerinden tanıdık bir abi evine D-Smart üzerinden internet aldı interneti bağlamaya gelen Türk Telekom çalışanı arkadaş verdigi bilgiye göre Türk Telekom bayisine giderek ücretsiz fiber kablo alabileceğini söyledi. Gidip aldı ücretsiz olarak aynı işlemi benim de yapabilecegimi söyledi çalışan arkadaş yaklasik 1 yıldır TurkNet fiber internet kullanıyorum bina girişindeki 2 farkli kutu var birisi büyük bir kutu kilitli içine bakamadim digeri hemen altında ufak bir kutu. Kablo çıkışı falan var eve gelen kablom eski telefon kablosu alırken bilmediğimden böyle bir şey olduğunu sanırım yanlış kablo alıp bağladım sorum şu.

TurkNet kullandığım için Türk telekoma gidip ücretsiz fiber optik kablo alabilir miyim?
Bir de benim kullandığım kablo ile Türk Telekom'un vereceği kablo arasında ne farkı olur.

Dosya Ekleri

• IMG_20211210_190001.jpg
    IMG_20211210_190001.jpg
    30,3 KB · Görüntüleme: 415
  • IMG-20211209-WA0001.jpg
    IMG-20211209-WA0001.jpg
    80,3 KB · Görüntüleme: 369
Son düzenleyen: Moderatör:
Bahsi geçen sarı kablo OBK olarak geçiyor. FTTH altyapıda hizmet alabilmeniz için bu kabloya mahkumsunuz. Haliyle ücretsiz olarak veriyorlar.

Bu kabloyu almak mesela değil. Binanızda FTTH altyapı yoksa kullanamazsınız.

Çabuk hattı klemens ile ekleyip, ankastreye IP adresi veren arkadaşlar gelmeden...

Bahsi geçen sarı kablo obk olarak geçiyor. FTTH altyapıda hizmet alabilmeniz için bu kabloya mahkumsunuz. Haliyle ücretsiz olarak veriyorlar.

Bu kabloyu almak mesela değil. Binanızda FTTH altyapı yoksa kullanamazsınız.

Çabuk hattı klemens ile ekleyip, ankastreye IP adresi veren arkadaşlar gelmeden...

FTTH dediginiz ne oluyor? TurkNet tarafından baglanan internet 100Mbps modem arayüzünde baktığım zaman 85Mbps hız geliyor Steam uzerinden indirme yaparken 9MB kadar çıkıyor hız.

FTTH dediginiz ne oluyor?
Mevcut altyapınız VDSL, yani saha dolabına kadar fiber çekiliyor ve oradan evinize bakır kablo ile hizmet veriliyor.

FTTH altyapıda ise en yakın santral veya POP noktasından evinizin içine kadar fiber kablo geliyor.

Attığınız sarı kabloyla VDSL altyapı ile hizmet alamazsınız.

Kabaca söylemek gerekirse o sarı kabloyla hizmet alabilmeniz için şu kutudan binada bulunması gerekiyor.
FTTH.jpg

Bina da bu kutular var üstteki kutu kilitli sanirim sadece Türk Telekom'dan gelen yetkili kişiler açabiliyor içerisine bakamadim ne var diye.

Dosya Ekleri

• IMG_20211210_215739.jpg
    IMG_20211210_215739.jpg
    57,7 KB · Görüntüleme: 412
Anladım peki şu an 85Mbps hiz aliyorum fiber baglanti olmus olsa ne kadar olurdu? Ve Türk telekoma müracaat etsek fiber internet için olumlu bir dönüş olur mu? Olacağını sanmıyorum ama bir umut işte 😅
Normalde fiber bağlantıda hız sınırının olmaması lazım.
Ama bireysel kullanıcılar için TT 100 Mbps hız sınırı koyuyor. İleride Gbps'lik paketler satışa çıkabilir. Birkaç ay önce böyle söylentiler başlamıştı ancak bir sonuç çıkmadı henüz.

Fiber altyapı için olumlu dönüş olup olmayacağını bilemem. Bunu müdürlükteki planlama birimine sormanız daha iyi olur. Çünkü bu altyapı, yatırım gibi hususlar planlama ekibinin işi.

Normalde fiber bağlantıda hız sınırının olmaması lazım.
Ama bireysel kullanıcılar için TT 100 Mbps hız sınırı koyuyor. İleride Gbps'lik paketler satışa çıkabilir. Birkaç ay önce böyle söylentiler başlamıştı ancak bir sonuç çıkmadı henüz.

Fiber altyapı için olumlu dönüş olup olmayacağını bilemem. Bunu müdürlükteki planlama birimine sormanız daha iyi olur. Çünkü bu altyapı, yatırım gibi hususlar planlama ekibinin işi.

Anladim binada 34 daire var diyelim ki imza toplayarak müracaat ettik ve kabul edildi fiber internet bağladıkları zaman yapilan masraflar bizden mi cikiyor Telekom mu karşılıyor.
Fiber kablo ile 10000 Mbps hıza kadar ulaşabilirsiniz. Şu an için Türk Telekom en fazla 100 Mbps download hıza izin veriyor.

Telekom 100Mbps sınırı koymuş ise dediginiz gibi şu an için fiber internete geçmenin bir faydasi olmayacaktır ileriye dönük hazırlık olmuş olur anladığım kadarıyla.

Yeni konular

Geri
Yukarı