Türk Telekom yeni 10 Gbps altyapısı: XGS-PON

7 yıldır GPON FTTH altyapı kullanıyorum 100'ün üstüne hiç çıkamadım fiyatlar yüzünden. Yoksa kim 1000, 10000 istemez.
TT daha 100 mbps üstü satamıyor yeni yeni 400 mbps paketleri için görüşüyorlar zaten ADSL altyapısına yeterli diyen firmadan ne beklersin.

TT öncelikle 100 Mbps download'a 4 Mbps upload vermeye hele bir utansın, sonrasına bakarız. Adamlar şaka gibi bir upload hızı sunuyor kullanıcılarına ya! Sağ olsunlar 1 Ekim'e kadar 2 katına çıkardılar da 8 Mbps'la birazcık rahata erebildik ama bence hâlâ yeterli değil. Minimum 10 Mbps görmemiz gerekiyor ki o da minimum yani. Önce bir o hızı versinler, sonra son kullanıcıyla neyi isterlerse buluşturabilirler.

Yakında 100 Mbps üstü paketler duyurulacak SAYE görüşmesi sonrası belli olur.
100 Mbps üzeri paketler ve 20 Mbps upload olan paket kesin çıkacaktır diye düşünüyorum. Çünkü Turkcell bunları çıkardı.

Öte yandan TT bügün bireysel olarak 1 Gbps satmak istese BTK onayı muhtaçken, Vodafone veya Turkcell gibi firmalar için böyle koşul yok. Bana saçma geliyor.

TT'nin tekel olmasını engellemekten çok, vatandaşın ihtiyaçlarını hiçe saymak gibi geliyor. Kabul ediyorum fiyatı aşırı pahalı olacaktır fakat satın almak isteyen çok kişi çıkar.

Bu altyapı gelecekse artık. 100 Mbps download 4 Mbps upload sınırını kaldırmaları gerekiyor. O altyapı gelse de bize yine fayda etmeyecek. Tabi dediğim bu hız sınırlarını koyarlarsa etki bile etmez. Ping süreleri düşürürmü çok merak ettim. Bende fiber başvurusu yapcak siteden biri inşallah bu altyapı gelir. Ama yüksek download/upload alırsam. Tadından yenmez. Şu anki fiber altyapılar 1 Gbps destekliyor diye biliyorum. Niye hala sınırlama yapılıyor?

7 yıldır GPON FTTH altyapı kullanıyorum 100'ün üstüne hiç çıkamadım fiyatlar yüzünden. Yoksa kim 1000, 10000 istemez.
Konudan alakasız, GPON cihazını ISS firması mı sağlıyor yoksa altyapıyı kuran Türk Telekom mu? FTTH fiber altyapı kablosu evimin kapısına kadar çekildi ucu açık şekilde şu an duruyor. Son işlemler halledilecek, bilgi amaçlı sormak istedim.

Konudan alakasız, GPON cihazını ISS firması mı sağlıyor yoksa altyapıyı kuran Türk Telekom mu? FTTH fiber altyapı kablosu evimin kapısına kadar çekildi ucu açık şekilde şu an duruyor. Son işlemler halledilecek, bilgi amaçlı sormak istedim.
GPON cihazından kasıt nedir emin olamadım.

Bina girişinde bulunan cihazı diyorsanız artık o sistem kullanılmıyor. Pasif şekilde dağıltılıyor. Zaten eskisi gibi aktif sistem kursalar 10-12 daireden aşağı maliyet kurtarmaz.

Daire içinde bulunan cihazı kast ediyorsanız altyapıyı yapan firmanın verdiği cihazı kullanmak zorundasınız. İster TurkNet'en hizmet alın, isterseniz Netspeed firmasından fark etmiyor. Şu anlık zorunluluk bu şekilde.

Bina girişinde bulunan cihazı diyorsanız artık o sistem kullanılmıyor. Pasif şekilde dağıltılıyor. Zaten eskisi gibi aktif sistem kursalar 10-12 daireden aşağı maliyet kurtarmaz.

Daire içinde bulunan cihazı kast ediyorsanız altyapıyı yapan firmanın verdiği cihazı kullanmak zorundasınız. İster TurkNet'en hizmet alın, isterseniz Netspeed firmasından fark etmiyor. Şu anlık zorunluluk bu şekilde.
Açık ifade edememişim, teşekkür ederim. Dairede fiber interneti sonlandırma cihazından bahsetmiştim. Türk Telekom'un fiber optik sarı kablosu evin içindeki şantel kutusunun yanına kadar çekildi, ucu açık şekilde duruyor. Yarın yetkililer gelecek ve fiberi evde kullanacağım odaya kadar uzattıracağım. O işlemden sonra Türk Telekom direkt cihazı mı takıp gidecek diye merak etmiştim.

Sizinki eski sistem mi hocam yani 1 core mi dağıtılıyor 8 daireye?

Geri
Yukarı