Türk Telekom'dan Netspeed'e geçiş süreci

bugraesk

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Merhaba,

Türk Telekom 50 Mbps VDSL + Tivibu paketini 150 TL'ye kullanıyordum. 3 Temmuz'da taahhüdüm bitiyordu. Ben de Türk Telekom'da bayağı fiyat artışı olacağı için diğer ISS'leri araştırdım.
Türk Telekom altyapısını kullanan ISS'lerde en az şikayet Netspeed firmasındaydı, müşteri hizmetlerinin de iyi çalıştığı söyleniyordu. Bu yüzden 23 Haziran'da Netspeed'in 100 Mbps 135 TL'lik Ultimate paketine Online olarak başvurdum.
Online başvuruda kimlik, adres, hizmet numarası bilgileri isteniyor. Hizmet numarasını (xDSL no) doğru girmeniz önemli, bunu şu anki kullandığınız servis sağlayıcısından öğrenmelisiniz. Türk Telekom'da Online işlemlerden direkt bulabiliyorsunuz. Ayrıca eğer davet kodunuz var ise onu giriyorsunuz, davet koduyla her ay faturanızda 10 TL indirim yapılıyor. Yani ben 135 TL'lik paketi 125 TL'ye almış oldum.
Bilgileri doğru bir şekilde doldurduktan sonra sizi onay için arıyorlar. Onay verdiğinizde mail adresinize Online başvuruda verdiğiniz bilgilerle doldurulmuş sözleşme ve ISS geçiş formu yollanıyor. Tek yapmanız gereken bu belgelerin çıktısını alıp imzalamak. Sözleşme 6 sayfa ve her sayfasının imzalanması gerekiyor. ISS geçiş formunda da hizmet numaranız doldurulmuş bir şekilde geliyor, sadece imzalıyorsunuz.
Belgeleri ve kimlik ön-arka fotokopinizi ücretsiz olarak Netspeed'in verdiği gönderi kodu ile MNG Kargo aracılığıyla yolluyorsunuz. Netspeed'e belgeler ulaştığında arıyorlar, eğer evraklarda bir sorun yoksa geçiş ne zaman yapılsın diye soruyorlar. Benim taahhüdüm 3 Temmuz'da bittiği için ben 3 Temmuz dedim ama siz böyle yapmayın. Çünkü geçiş işlemi 48 saat sürüyor, taahhütünüz bitmeden 2 gün önce başlatılmasını istemeniz daha mantıklı olacaktır. Ben sonradan arayıp 2 Temmuz'a çektim ama yine de tam istediğim gibi olmadı. Türk Telekom taahhüdü bitti ve 1 gün taahhüdsüz paketten kullandım, umarım aylık fatura yansıtmaz Türk Telekom.
Bugün, yani 4 Temmuz'da geçiş işlemlerim tamamlandı. İlk önce sadece Tivibu iptal oldu, interneti hâlâ kullanabiliyordum. Ondan yarım saat sonra Netspeed'den kullanıcı bilgilerimin olduğu bir SMS geldi.
Modem arayüzüne girdim, SMS ile gelen internet kullanıcı adı-şifremi girdim ve erişimim gerçekleşti. Bunlar olurken internette hiç kesinti yaşamadım, o yüzden çok rahattı. Ayrıca, geçiş yaparken şu anki internet sağlayıcınızda hiçbir servisi iptal etmemenizi öneriyorum. Çünkü benim Türk Telekom'daki tüm servislerim Netspeed sayesinde iptal oldu. Aylardır iptal edilemeyen muud müzik servisi bile. 😁
Hız testim:

1656938292686.png

Ping konusunda da gözle görülür bir iyileşme oldu, bunu beklemiyordum çünkü Türk Telekom'un çıkışlarını kullanarak Türk Telekom'dan daha iyi hizmet alıyorum. 😁
Türk Telekom vie.valve.net traceroute sonucum:

1654211674990.png

Netspeed vie.valve.net traceroute sonucum:

1656938468577.png

40 Ms'ten 33 Ms'e düşüş.

Bunun haricinde DNS engellemesi bulunmuyor, yasaklı sitelere DNS kullanarak bağlanabiliyorum. Ayrıca Netspeed'in Online işlemler arayüzü de Türk Telekom'a kıyasla çok iyi. Hat değerlerini vs. görüntüleyebiliyorum. Sonuç olarak şu anlık gayet memnunum. Daha ucuza çok daha iyi bir internet hizmeti alıyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam PingPlotter indirip Twitch google valve sunucularına test yapıp ss atar mısınız?

Hocam evinize gelip kurulum yaptılar mı? Yazdığınızdan anladığım kadarıyla hiçbir işlem yapmadılar herhalde. Sadece gelen bilgiler SMS olarak geldi ve kurulumu yaptınız herhalde.

Hocam PingPlotter indirip Twitch google valve sunucularına test yapıp ss atar mısınız?

IP adreslerini yollarsanız test edebilirim. Biraz baktım ama güncel değil bulduklarım. www.google.com ve vie.valve.net sonuçları böyle :

1656965022353.png

1656965059166.png

Hocam evinize gelip kurulum yaptılar mı? Yazdığınızdan anladığım kadarıyla hiçbir işlem yapmadılar herhalde. Sadece gelen bilgiler SMS olarak geldi ve kurulumu yaptınız herhalde.

Geçiş işleminde kurulum olmuyor hocam, böylelikle masraf da çıkmıyor. Portunuzu da kaybetmiyorsunuz. Yani iptal edip yeni abonelik başlatmak baya mantıksız. Geçiş yapmak çok rahat. Sadece modem paneline girip kullanıcı adı ve şifremi girdim. Modem de Türk Telekom'dan kalan modem. 😁

Geçiş işleminde kurulum olmuyor hocam, böylelikle masraf da çıkmıyor. Portunuzu da kaybetmiyorsunuz. Yani iptal edip yeni abonelik başlatmak bayağı mantıksız. Geçiş yapmak çok rahat. Sadece modem paneline girip kullanıcı adı ve şifremi girdim. Modem de Türk Telekom'dan kalan modem. 😁

Taahhüt bitmeden 2-3 hafta önce başvuru yapsak sorun olmaz herhalde.
Bende şu anda Vodafone fiber kullanıyorum, modem fiber destekli yani GPON kutusu falan yok sadece modemden internet alıyorum mümkünse bu modemi kullanmam isterim ve anlattığınıza göre kullanmam mümkün.

Son sorum, mevcut ISS'i arıyıp bilgi vermemiz gerikiyor mu yoksa Netspeed hallediyor mu?

Taahhüt bitmeden 2-3 hafta önce başvuru yapsak sorun olmaz herhalde.
Bende şu anda Vodafone fiber kullanıyorum, modem fiber destekli yani GPON kutusu falan yok sadece modemden internet alıyorum mümkünse bu modemi kullanmam isterim ve anlattığınıza göre kullanmam mümkün.

Son sorum, mevcut ISS'i arıyıp bilgi vermemiz gerikiyor mu yoksa Netspeed hallediyor mu?

Taahhüt bitmeden 1 hafta önceye kadar başvuru yapabilirsiniz. Belgeleri çıkartmak, imzalamak ve kargolamak için süreniz olsun yeter. Ne zaman aktifleşsin sorusuna taahhüdünüz bitmeden 2 gün öncesini söyleyin.
Fiber değildir büyük ihtimal düz VDSL kullanıyorsunuzdur. Buradan İnternet Altyapı Sorgulama - GÖKNET İLETİŞİM A.Ş. sorgulayıp ekran görüntüsü atar mısınız?

Mevcut ISS'i aramanıza gerek yok. En iyi kısmı da bu, Netspeed her şeyi hallediyor. Türk Telekom'la uğraşsaydım geçemezdim büyük ihtimal. 😁

IP adreslerini yollarsanız test edebilirim. Biraz baktım ama güncel değil bulduklarım. www.google.com ve vie.valve.net sonuçları böyle :

Eki Görüntüle 1441249

Eki Görüntüle 1441251

Geçiş işleminde kurulum olmuyor hocam, böylelikle masraf da çıkmıyor. Portunuzu da kaybetmiyorsunuz. Yani iptal edip yeni abonelik başlatmak baya mantıksız. Geçiş yapmak çok rahat. Sadece modem paneline girip kullanıcı adı ve şifremi girdim. Modem de Türk Telekom'dan kalan modem. 😁
Packet Loss var hocam kronik olarak bugün anladım bende.Herkese yaptırdım herkeste var tüm Türkiye'de bakım varmış şu an mesaj atmadan kesmeleride ayrı komik.Umarım kaç senelik sorunu şimdi çözüyorlardır.

Yeni konular

Geri
Yukarı