Türk Telekom'dan Netspeed'e Geçiş Tecrübem

IDaRKLoRD

Kilopat
Ben bu mesajı yazarken tarih 20 Şubat 2021.

Türk Telekom ile olan taahhütüm 7 Şubat tarihinde sona erdi. Taahhütsüz hizmet veren internet servis sağlayıcılarını araştırdım. Forum vb. kaynaklardan kullanıcı yorumlarını okudum. Millenicom ve Netspeed en çok önerilen iki isimdi. Fiyatlara baktığımda Netspeed'in daha uygun paketleri olduğunu gördüm. Taahhüt olmadığı için memnun kalmazsam internet hizmetini ücret ödemeden iptal edebilecek olmamın verdiği cesaretle başvurmaya karar verdim.

-12 Şubat 2021 Cuma
Netspeed sitesinde bulunan "Sizi Arayalım" butonunu kullanarak bilgilerimi gönderdim ve gün içerisinde geri dönüş sağlandı.
Müşteri temsilcisine Türk Telekom'dan Netspeed'e geçmek istediğimi söyledim. Bana seçmiş olduğum bir paket olup olmadığını sordu. Ben de sitelerinde bulunan "Speedmax Avantaj Smart" paketini istediğimi söyledim. Benden istenen tüm bilgileri verdim. Kayıt işleminin tamamlandığını ve mail adresime gönderilen sözleşmelerin çıktısını alıp düzgün şekilde doldurduktan sonra kendilerine göndermemi istediler. SMS ile Yurtiçi kargo ve MNG kargo için kullanabileceğim iki farklı kod gönderildi. Bu kodlar sayesinde kargoyu karşı ödemeli şekilde gönderebileceğim de belirtildi. Aynı gün kağıtların çıktısını aldım ve doldurdum ama kargo firmalarının kapanma saati geldiği için kağıtları o gün kargoya veremedim. Hafta sonu uygulanan sokağa çıkma yasağından dolayı hafta içini bekledim.

-16 Şubat Salı
Evrakları Yurtiçi kargoya teslim ettim. Bana gönderilen kodu söylediğim için ücret talep edilmedi. Adres bilgilerini de söylememe gerek kalmadı.

-18 Şubat Perşembe
Kargo karşı tarafa ulaştı.
İşlemlerin başlatıldığına dair SMS ile bilgilendirildim. 48 saat sürebildiği bilgisini verdiler.

-20 Şubat Cumartesi
Taşıma işleminin gerçekleştiğini ve artık Netspeed müşterisi olduğumu SMS ile bildirdiler. Mesajda kullanıcı adı ve şifrem de yazıyordu. Türk Telekom hesabıma bağlı olan internet kesildi. Modem ara yüzünden bana gönderilen bilgileri girdim ve interneti kullanmaya başladım.

NOT: Normalde yeni abonelerden alınan 120₺'lik aktivasyon ücretini Türk Telekom'dan geçiş (churn) yaptığım için talep etmediler. İşlemler ücretsiz olarak tamamlandı.

ÖNERİ: Geçenlerde Türk Telekom müdürlüğündeydim ve bir kullanıcı port sıkıntısını dile getiriyordu. Yetkili kişi müşteriye pandemiden dolayı taleplerin arttığını ve portların dolduğunu, bir çok müşterinin port açılması için sıra beklediğini söyledi. Eğer internet servis sağlayıcınızı değiştirecekseniz hizmeti iptal edip ardından farklı firmaya abone olmak yerine churn işlemi yapın. Bu sizi port beklemekten ve bazı ekstra ücretlerden kurtarıyor.

Hiçbir kesinti yaşamadan internetim aktif oldu ve şuan sorunsuz şekilde kullanıyorum. Aldığım paketin hızları 35Mbps download ve 6Mbps upload. Şuan aldığı hızlar ise şöyle:
NOT: Mahalledeki VDSL altyapı 28Mbps destekliyor.

Son düzenleme:
Güle güle kullanın paylaştığınız bilgiler içinde teşekürler yeni internet sağlayıcısına geçmek isteyenler için güzel bir yazı olmuş.

Hayırlı olsun.
Teşekkürler.

Kaç liraya aldınız Netspeed interneti?
Şuan aldığım paket 63₺. 100GB kota var ama kota bildiğimiz sistemde işlemiyor. Normalde aynı özelliklere sahip paket 76₺. Bu pakette ise eğer 100GB harcama yapmazsanız 63₺ ödüyorsunuz. 100GB'ı geçtikten sonra faturaya GB başı 50 kuruş ekleniyor ama fatura 76₺'ye ulaşınca fiyat sabitleniyor. İnternet hızında da düşüş yaşanmıyor. Aynı şekilde kullanmaya devam edebiliyorsunuz. Bence gayet güzel bir paket.

Güle güle kullanın paylaştığınız bilgiler içinde teşekürler yeni internet sağlayıcısına geçmek isteyenler için güzel bir yazı olmuş.
Teşekkürler. Umarım faydalı olur.

Hocam altyapı sorguladığınızda kaç Mbps çıkıyor? Ben sorguladığımda 66 Mbps çıkıyordu sizde de öyle mi?
Sorgulamada 28Mbps çıkıyor.

Ben de TurkNet'den Netspeed'e geçiş için evraklarımı gönderdim. Bekliyorum.
Umarım sorunsuz şekilde geçiş yapar ve kullanırsınız.

Ping değerleri?
Henüz denemek için vaktim olmadı ama denedikten sonra konuyu düzenlerim.
Modem Türk Telekom'un ise Netspeed modem gönderiyor mu?
"Modem istiyor musunuz?" diye soruyorlar. Eğer isterseniz gönderiyorlar. Ben Türk Telekom'un modemini kullanmıyorum. Bir süre önce bozuldu ve farklı bir modem aldım. VDSL desteklediği için de yenisine ihtiyaç duymadım.

Geri
Yukarı